55 obserwujących
215 notek
1305k odsłon
  326   0

Niebywała niegodziwość.

Skandaliczne praktyki w szpitalach psychiatrycznych. Kosze na śmieci zamiast toalet
Paulina Sowa
Polska
Dzisiaj, 5 lipca (08:40)
Udostępnij

Zamknięci przez wiele godzin w niewietrzonych salach, w których unosił się odór fekaliów. Bez możliwości wyjścia, skorzystania z normalnej toalety, bez chwili intymności. Ignorowani i upokarzani w miejscu, do którego trafili po pomoc. Choć trudno w to uwierzyć, takie sytuacje miały miejsce w Polsce w 2020 roku w kilkunastu placówkach, w których leczone są osoby cierpiące na choroby psychiatryczne. O tym, dlaczego doszło do takiej sytuacji i kto powinien ponieść za nią odpowiedzialność, mówią w rozmowie z Interią rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz psycholog i psychoterapeuta Agata Woyciechowska.

- Mogli czuć się upokorzeni, upodleni, pozostawieni sami sobie - ocenia psycholog Agata Woyciechowska. Takie emocje mogły towarzyszyć pacjentom szpitali i oddziałów psychiatrycznych, którzy przez wiele godzin byli zamknięci w salach bez dostępu do toalety. Ustawiano im kosze na śmieci, do których mieli załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Bez osłon, bez parawanów, bez intymności.
Kosze na śmieci
"Z kilku placówek z różnych miejsc Polski dotarły do nas informacje na temat zamykania pacjentów w salach. [...] Izolowani byli pacjenci zdrowi, chorzy oraz możliwie zakażeni. Pacjenci przebywali zamknięci w salach całe dnie, często nie mieli dostępu do toalety (prowizorycznie ustawiano im kosze na śmieci, które pełniły rolę przenośnych toalet)" - to fragment pochodzący z opublikowanego w czerwcu 2021 roku raportu z działań podejmowanych przez Departament ds. Zdrowia Psychicznego, w tym rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego w 2020 roku.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-skandaliczne-praktyki-w-szpitalach-psychiatrycznych-kosze-na,nId,5339741#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

czy to są Polacy? czy obca nam jakaś wynaturzona rasa?

Ja zamknął bym tych niegodziwców którzy nie powinni się zaliczać do społeczeństwa ludzi, do jednej klatki betonowej aby na siebie robili bez wody bez możliwości mycia, picia, aby doświadczyli tego jaką niegodziwość uczynili ludziom których los tak bardzo doświadczył....bez litości nawet na grubość paznokcia.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale