Jakie znaczenia ma to dla mnie. Czymże jest ten pusty grób i polecenie Zmartwychwstałego - "Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom; niech idą do Galilei......."
Fragment z ewangelii na dziś wg. św. Mateusza 28, 8 - 15
Dlaczego dzisiejszy dzień nazywamy jest Lanym Poniedziałkiem? Pogańskie polewanie wodą oznacza budzenie się przyrody do życia. Zmartwychwstały Chrrystus wzywa nas do nowego życia. Nie tkwij w grobie! Wyjdź i żyj.Rokrocznie to przypomina.Idź do Galilei. Tam wszystko się zaczęło.
Rozpamiętywanie niepowodzeń życiowych, użalanie się nad sobą, to nic innego jak uparte tkwienie w grobie naszych oczekiwań.Opuszczenie grobu to nic innego jak radość z nowego życia.
Faryzeusze i Uczeni w Piśmie zamknęli przykazania Boże w Świątyni. Lud Boży miał je wypełniać według ustalonych przepisów. Bardziej się liczyło prawo i jego przestrzeganie niż człowiek. Jezus to ubogacił. choć niczego nie zmienił. Stare prawo stało się korzeniem. Nauka Jezusa rozrosłym drzewem. Grób to zmurszałe przyzwyczajenia, złe skłonności, powielanie cudzych zachowań. To zapomnienie przykazań i nauki Chrystusa. To pęd za nowomodami i stawanie się niby światłym człowiekiem. To opluwanie innych tylko dlatego że inaczej odbierają świat, ubogich, niepełnosprawnych i niemogących nadążyć za niby światłymi. Zapomnieniem co Boże.
Chrystus Zmartwychwstał i opuścił grób. Zabrał z niego wszystkie brudy świata które Go tam zaprowadziły. Przypomniał o Galilei. Wyjdź z grobu człowiecze i ciesz się życiem! Pokropiony obficie poświęconą wodą, gałązkami bykszpanu zanurzonymi w niej, jako przypomnienie chrztu i zmycia z ciebie tego co Ja z ciebie zdjąłem........tak przez ten pusty grób mówi do mnie Pan. Grób zimny i nieprzyjemny. Dobroć i życzliwość zawsze w wielkiej cenie.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo