Dziennik "Izwiestija" podkreślił starania Polski o objęcie ruchem bezwizowym mieszkańców obwodu kaliningradzkiego.
„Warszawa jest zdecydowana i liczy na złamanie oporu nie tylko sąsiedniej Litwy, ale również eurobiurokratów w Brukseli. Tym bardziej, że w drugiej połowie 2011 roku Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.”
Dziennik "Izwiestija" przekazał też informację o wręczeniu przez Ławrowa resortowej odznaki MSZ Federacji Rosyjskiej za wkład we współpracę międzynarodową kończącemu jesienią swoją misję w Moskwie ambasadorowi Polski Jerzemu Bahrowi.
W tym samym czasie, tuż po tragedii smoleńskiej.
• szef biura bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej nawiązuje ścisłą współpracę z szefem polskiego BBN,
• rosyjski Gazprom funduje polskim uczonym i studentom naukowe stypendia.
• polskie wyższe uczelnie (w tym UW i UMK) nawiązują współpracę naukową z uczelniami rosyjskimi.
• w salach koncertowych całej Polski publiczność może słuchać rosyjskich żołnierskich pieśni w wykonaniu Chóru Aleksandrowa.
Ukoronowaniem polsko-rosyjskiej współpracy była podpisana 19 grudnia 2013 r. przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa deklaracja "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich", będąca spisem priorytetów i kierunków współpracy między obydwoma krajami.
Deklaracja przewidywała m.in. zorganizowanie w 2015 r. ”Roku Polski w Rosji” i ”Roku Rosji w Polsce” . W związku z tym liczne polskie instytucje kulturalne przygotowały wiele różnych imprez.
Jednak w tak dobrze zapowiadającej się współpracy pojawił się niespodziewany zgrzyt - została ona zakłócona przez aneksję Krymu przez wojska rosyjskie.
W marcu 2014 r. pojawiły się głosy nawołujące do wycofania się z organizacji obchodów, w tym ze strony polityków PiS, zdaniem których "nie można robić dwóch rzeczy na raz - traktować Putina jako agresora, łamiącego zasady prawa międzynarodowego, a z drugiej strony podejmować symboliczne działania w zakresie wymiany kultury".
Zdaniem rzecznika rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: "Kultura nie powinna być cenzurowana i nie powinny być zamykane granice dla kultury, nawet jeżeli w tych krajach, gdzie mamy przedstawiać nasze osiągnięcia kulturalne, nie dzieje się tak, jak byśmy chcieli."
Mimo to, w kwietniu 2014 r. polskie MSZ poinformowało, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Z przygotowań wycofał się Instytut Pamięci Narodowej.
Natomiast minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, ogólnie zadowolony z pomysłu, oświadczył, że nie będzie "spektakularnego politycznego bojkotu "Roku Polski w Rosji", chociaż z pewnych wydarzeń strona polska się wycofa. Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego „trzeba dać możliwość samodzielnego decydowania w tej kwestii artystom i instytucjom kulturalnym”, bowiem znaczna ich część wyraziła determinację, żeby realizować zaplanowane przedsięwzięcia, niekoniecznie w 2015 roku. Przygotowania do niektórych z nich są na tyle zaawansowane, że bez względu na finansową decyzję resortu kultury lub spraw zagranicznych, mają się odbyć.
Gdyby nie rząd Donalda Tuska i prezydent Bronisław Komorowski, pomysł tej imprezy organizowanej wspólnie z Rosją – państwem, które wystąpiło na drogę podboju militarnego i które stanowi realne zagrożenie bytu narodowego sąsiedniego kraju – nigdy by się nie pojawił.
***
Przy pisaniu notki autorka wykorzystała informacje zawarte w publikacjach:
1. https://www.tvp.info/57868040/tusk-postanowil-wypowiedziec-siews-fuzji-orlenu-z-lotosem-zapomnial-co-sam-planowal-gdy-byl-premierem
2. https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/w;czwartek;spotkanie;lawrowa;z;sikorskim;i;polskimi;ambasadorami,82,0,668754.html
3. https://tvn24.pl/swiat/lawrow-u-ambasadorow-w-polsce-dotad-niewyobrazalne-ra144903-3588915
4. https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/300626,narada-polskich-ambasadorow-z-ministrem-z-rosji.html
5. https://www.polskieradio24.pl/5/3/Artykul/1140223,Bedzie-Rok-Polski-w-Rosji-Decyzja-w-polowie-czerwca
6. https://www.polskieradio24.pl/5/3/Artykul/1093650,Apel-o-odwolanie-Roku-Kultury-Rosji-w-Polsce-Zdrojewski-jest-naiwny
7. Wojciech Reszczyński, Rosyjskie myślenie w Polsce, http://www.naszdziennik.pl/wp/73366,rosyjskie-myslenie-w-polsce.html
***
Aneks na temat „Chóru Aleksandrowa”:
[…] To muzykalna armia,
z Londynem jej nie mierzcie
Trzeba wam było słyszeć
Ich koncert w Budapeszcie!
Z czołgów – trach! z cekaemów
Po oknach – trach! po roletach,
Po widzach, po słuchaczach,
Po dzieciach, po kobietach…
I śpiewali! Z zachwytu
Ludzie jak muchy marli.
Nie można się było oprzeć.
Węgrzy się nie oparli.
To muzykalne wojsko.
Kto słyszał w brzozowym lasku,
W Katyniu jak śpiewali,
Wśród kul bzyku i trzasku –
„Razłuka moja, razłuka…”
I „Ałławerdy…” – to wiecie,
Najbardziej muzykalna
Armia na świecie
Co ja tego śpiewania
Posłucham, wiecie – to mi
Po grzbiecie biegną ciarki
Z zachwytu […]”
(Marian Hemar, Koncert Czerwonej Armii, [w] Liryki, satyry, fraszki, opracowanie Włada Majewska, Londyn, 1990, s. 246)
Komentarze