135 obserwujących
760 notek
1778k odsłon
  3120   14

Luki w pamięci Donalda Tuska

Dziennik "Izwiestija" podkreślił starania Polski o objęcie ruchem bezwizowym mieszkańców obwodu kaliningradzkiego.

„Warszawa jest zdecydowana i liczy na złamanie oporu nie tylko sąsiedniej Litwy, ale również eurobiurokratów w Brukseli. Tym bardziej, że w drugiej połowie 2011 roku Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.”

Dziennik "Izwiestija" przekazał też informację o wręczeniu przez Ławrowa resortowej odznaki MSZ Federacji Rosyjskiej za wkład we współpracę międzynarodową kończącemu jesienią swoją misję w Moskwie ambasadorowi Polski Jerzemu Bahrowi.


W tym samym czasie, tuż po tragedii smoleńskiej.

• szef biura bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej nawiązuje ścisłą współpracę z szefem polskiego BBN,

• rosyjski Gazprom funduje polskim uczonym i studentom naukowe stypendia.

• polskie wyższe uczelnie (w tym UW i UMK) nawiązują współpracę naukową z uczelniami rosyjskimi.

• w salach koncertowych całej Polski publiczność może słuchać rosyjskich żołnierskich pieśni w wykonaniu Chóru Aleksandrowa.

Ukoronowaniem polsko-rosyjskiej współpracy była podpisana 19 grudnia 2013 r. przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa deklaracja "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich", będąca spisem priorytetów i kierunków współpracy między obydwoma krajami.

Deklaracja przewidywała  m.in. zorganizowanie w 2015 r. ”Roku Polski w Rosji” i ”Roku Rosji w Polsce” . W związku z tym liczne polskie instytucje kulturalne przygotowały wiele różnych imprez.  

Jednak w tak dobrze zapowiadającej się współpracy pojawił się niespodziewany zgrzyt - została ona zakłócona przez aneksję Krymu przez wojska rosyjskie.

W marcu 2014 r. pojawiły się głosy nawołujące do wycofania się z organizacji obchodów, w tym ze strony polityków PiS, zdaniem których "nie można robić dwóch rzeczy na raz - traktować Putina jako agresora, łamiącego zasady prawa międzynarodowego, a z drugiej strony podejmować symboliczne działania w zakresie wymiany kultury".

Zdaniem rzecznika rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: "Kultura nie powinna być cenzurowana i nie powinny być zamykane granice dla kultury, nawet jeżeli w tych krajach, gdzie mamy przedstawiać nasze osiągnięcia kulturalne, nie dzieje się tak, jak byśmy chcieli."

Mimo to, w kwietniu 2014 r. polskie MSZ poinformowało, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Z przygotowań wycofał się Instytut Pamięci Narodowej.

Natomiast minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, ogólnie zadowolony z pomysłu, oświadczył, że nie będzie "spektakularnego politycznego bojkotu "Roku Polski w Rosji", chociaż z pewnych wydarzeń strona polska się wycofa. Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego „trzeba dać możliwość samodzielnego decydowania w tej kwestii artystom i instytucjom kulturalnym”,  bowiem znaczna ich część wyraziła determinację, żeby realizować zaplanowane przedsięwzięcia, niekoniecznie w 2015 roku. Przygotowania do niektórych z nich są na tyle zaawansowane, że bez względu na finansową decyzję resortu kultury lub spraw zagranicznych, mają się odbyć.


Gdyby nie rząd Donalda Tuska i prezydent Bronisław Komorowski, pomysł tej imprezy organizowanej wspólnie z Rosją – państwem, które wystąpiło na drogę podboju militarnego i które stanowi realne zagrożenie bytu narodowego sąsiedniego kraju – nigdy by się nie pojawił.

*** 

Przy pisaniu notki autorka wykorzystała informacje zawarte w publikacjach:

1. https://www.tvp.info/57868040/tusk-postanowil-wypowiedziec-siews-fuzji-orlenu-z-lotosem-zapomnial-co-sam-planowal-gdy-byl-premierem

2. https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/w;czwartek;spotkanie;lawrowa;z;sikorskim;i;polskimi;ambasadorami,82,0,668754.html

3. https://tvn24.pl/swiat/lawrow-u-ambasadorow-w-polsce-dotad-niewyobrazalne-ra144903-3588915

4. https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/300626,narada-polskich-ambasadorow-z-ministrem-z-rosji.html

5. https://www.polskieradio24.pl/5/3/Artykul/1140223,Bedzie-Rok-Polski-w-Rosji-Decyzja-w-polowie-czerwca

6. https://www.polskieradio24.pl/5/3/Artykul/1093650,Apel-o-odwolanie-Roku-Kultury-Rosji-w-Polsce-Zdrojewski-jest-naiwny

7. Wojciech Reszczyński, Rosyjskie myślenie w Polsce, http://www.naszdziennik.pl/wp/73366,rosyjskie-myslenie-w-polsce.html


***

Aneks na temat „Chóru Aleksandrowa”:

[…] To muzykalna armia,

z Londynem jej nie mierzcie

Trzeba wam było słyszeć

Ich koncert w Budapeszcie!


Z czołgów – trach! z cekaemów

Po oknach – trach! po roletach,

Po widzach, po słuchaczach,

Po dzieciach, po kobietach…


I śpiewali! Z zachwytu

Ludzie jak muchy marli.

Nie można się było oprzeć.

Węgrzy się nie oparli.


To muzykalne wojsko.

Kto słyszał w brzozowym lasku,

W Katyniu jak śpiewali,

Wśród kul bzyku i trzasku –


„Razłuka moja, razłuka…”

I „Ałławerdy…” – to wiecie,

Najbardziej muzykalna

Armia na świecie

Co ja tego śpiewania

Posłucham, wiecie – to mi

Po grzbiecie biegną ciarki

Z zachwytu […]”

(Marian Hemar, Koncert Czerwonej Armii, [w] Liryki, satyry, fraszki, opracowanie Włada Majewska, Londyn, 1990, s. 246)


Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka