Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak; Andrzej Duda. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak; Andrzej Duda. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Tusk reaguje na weto Dudy ws. pigułki "dzień po". Mówi o tajemniczym planie

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 117
Premier Donald Tusk po wecie prezydenta do ustawy o tabletce "dzień po” ocenił, że Andrzej Duda "nie skorzystał z okazji, by stanąć po stronie kobiet". Wdrażamy plan B - przekazał szef rządu. Decyzję prezydenta RP zgodnie krytykują politycy rządzącej koalicji.

Premier Tusk krytykuje prezydenta Dudę po wecie ws. tabletki "dzień po"

Premier Donald Tusk po wecie prezydenta do ustawy o tabletce "dzień po” ocenił, że Andrzej Duda "nie skorzystał z okazji, by stanąć po stronie kobiet". Wdrażamy plan B - przekazał szef rządu.

„Prezydent nie skorzystał z okazji, żeby stanąć po stronie kobiet. Wdrażamy plan B” - napisał w piątek Tusk platformie X.


O „planie B” w wypadku prezydenckiego weta w tej sprawie mówiła wcześniej ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zapowiedziała, że - w przypadku weta do ustawy - odpowiednie regulacje zostaną wdrożone w drodze rozporządzenia. Wyjaśniła, że będą to przepisy dla farmaceutów. „Tabletka będzie dostępna od 1 maja” - zadeklarowała.


Tabletka "dzień po". Lewica i Trzecia Droga krytycznie o wecie prezydenta

Decyzja prezydenta Dudy rozogniła nastroje wśród rządzącej koalicji.

„Tabletka dzień po będzie dostępna, niezależnie od tego jakie zdanie ma w tej sprawie prezydent, który swoją decyzję opiera na zabobonach zamiast na wiedzy medycznej. Rząd 15X i

@__Lewica konsekwentnie realizują wspólne obietnice” - napisała na X minister ds. równości Katarzyna Kotula.


Mocno wypowiedziała się również Anna Maria Żukowska, partyjna towarzyszka Katarzyny Kotuli.

„Nie udało się. Zrobiłyśmy jednak jako posłanki @__Lewica wszystko, co było można. Ale żeby była możliwa prawdziwa zmiana, musimy wybrać takiego prezydenta, który nie będzie miał rozterek w sprawach praw kobiet”.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Trzecia Droga) był tyle lakoniczny, co złośliwy:

„Weto ws. tabletki dzień po. Taki prezent od Prezydenta na święta”.


Minister środowiska Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 przy okazji komentarza do prezydenckiego weto postanowiła poruszyć kwestię aborcji. Przypomnijmy, że Trzecia Droga chce referendum w tej sprawie, koalicyjna lewica jest zdecydowanie przeciwna takiemu rozwiązaniu.

„Zawetowal »dzien po«, ale na pewno zgodzi sie na liberalizacje aborcji? Zatrzyma go tylko werdykt obywateli”.

Barbara Nowak ucieszona z decyzji Andrzeja Dudy

Decyzja prezydenta cieszy się poparciem ludzi związanych z byłą władzą. Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty, napisała na X:

„Tabletka wczesnoporonna nie będzie dostępna dla nastolatek szybciej niż napoje wysokoenergetyczne! Veto Pana Prezydenta to dobra okazja, żeby nieletnie kobiety ostrzec przed pułapką stosowania szkodliwych substancji. To pole do działanie tych, co prawdziwie troszczą się o kobiety”.

Prezydent Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego dotyczącą tabletki „dzień po”

W piątek prezydent Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego dotyczącą tabletki „dzień po”, przewidującą dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15. roku życia. Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Od lipca 2017 r. tzw. tabletki „dzień po” w Polsce są dostępne tylko na receptę. Istota nowych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu, co ma pozwolić na stosowanie bezpośrednio decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką „dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak; Andrzej Duda. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka