fot. KPRP/Canva
fot. KPRP/Canva

Marszałek Sejmu pokazał pismo od prezydenta. Jest decyzja ws. pigułki "dzień po"

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 145
Prezydent RP zdecydował w sprawie nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Zawetował ustawę dotyczącą m.in. tabletki "dzień po" - podała Kancelaria Prezydenta.

Andrzej Duda zdecydował ws. pigułki "dzień po"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pokazał pismo od prezydenta Andrzeja Dudy.

"Weto ws. tabletki dzień po. Taki prezent od Prezydenta na święta" - skomentował.

W piątek upływał termin podpisania przez prezydenta nowelizacji Prawa farmaceutycznego w sprawie tzw. tabletki dzień po. Andrzej Duda już wcześniej sygnalizował, że ma w tej sprawie wątpliwości. We wtorek do zmiany zdania próbowała go przekonać grupa posłanek Lewicy, które ze spotkania wyszły z dość optymistycznym nastawieniem, że może jednak prezydent tę ustawę podpisze.

Weto Prezydenta do nowelizacji Prawa farmaceutycznego

Tymczasem Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto)".

W uzasadnieniu napisano, że "podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci".

"Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców" - czytamy.


Poszło o wiek, od którego mogą być udostępniane tabletki

Wczoraj prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówiła, że "największą wątpliwość prezydenta budzi fakt, że może to dotyczyć osób poniżej 18 roku życia". A jak podkreśliła, "tu wchodzimy w konstytucyjne gwarancje ochrony zdrowia dzieci, prawa rodziców".

- Ocena takiego rozwiązania zupełnie inaczej wygląda wobec osób pełnoletnich, a zupełnie inaczej wobec osób poniżej 18 roku życia, patrząc z perspektywy konstytucyjnych obowiązków rodziców i gwarancji dodatkowych, ale samej też kwestii psychologii i fizjologii dzieci - tłumaczyła.

Paprocka wyjaśniła, że "stanowisko prezydenta nie dotyczy tego, czy takie leki powinny być dostępne czy nie, tylko dla kogo i czy powinny być udostępnianie z udziałem rodziców i lekarza".

- Dzisiaj pacjent poniżej 18. roku życia do lekarza musi iść z rodzicem, a zgoda lub współdecydowanie o zgodzie na zabieg zaczyna się od lat 16. Wcześniej decydują w stu procentach rodzice lub opiekunowie prawni - powiedziała.


Leszczyna zastosuje "plan B" - rozporządzenie ws. pigułki "dzień po"

Skutkiem decyzji Prezydenta w sprawie wetowanej ustawy będzie sytuacja, w której produkty lecznicze, w tym tzw. „antykoncepcja awaryjna”, będą w Polsce dostępne na dotychczasowych zasadach. W oświadczeniu KPRP napisano, że "prezydent deklaruje otwartość na rozwiązania przewidziane omawianą ustawą, w odniesieniu do kobiet pełnoletnich (po ukończeniu 18 roku życia)".

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała 14 marca, że w razie prezydenckiego weta resort zdrowia zastosuje plan B – pigułka dzień po będzie dostępna bez recepty od 1 maja w ramach recepty farmaceutycznej. Resort wprowadzi zmiany rozporządzeniem

Sejm 22 lutego uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15 lat. Senat przyjął ustawę bez poprawek 6 marca, a 8 marca trafiła ona do prezydenta. Ma on 21 dni na jej podpisanie, zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka