Brytyjscy żołnierze. Fot. ANCE CPL. C.D. CLARK
Brytyjscy żołnierze. Fot. ANCE CPL. C.D. CLARK

Na Wyspach "rewia mody" w wojsku. Polscy żołnierze też tak mogą?

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Moda ma wpływ także na wojsko. W Wielkiej Brytanii właśnie zdecydowano, że żołnierze i oficerowie mogą zapuszczać brody podczas służby w armii brytyjskiej. W większości krajów na świecie nie ma już w tym nic niezwykłego, ale Brytyjczycy długo trzymali się starych zwyczajów. A czy w polskim wojsku mogą służyć brodaci? O tym również w naszym tekście.

Wszyscy brytyjscy żołnierze już mogą nosić brody

Wojsko w Wielkiej Brytanii zmienia się i dostosowuje do potrzeb społecznych. Generalicja właśnie zdecydowała - wojskowi będą mogli nosić brody. Zmiany wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.

Brody i wąsy muszą być schludne, odpowiednio pielęgnowane i poddawane rutynowej kontroli – to nowy zapis w wojskowym regulaminie w brytyjskim wojski. Brytyjczycy od lat dyskutują na ten temat – zaznacza BBC. I dodaje, że brytyjska armia jest jedną z ostatnich, która miała w tych sprawach bardziej restrykcyjny regulamin. 

– Wysłuchaliśmy naszych obywateli i podjęliśmy działania – przekazał mediom rzecznik brytyjskiej armii. W debatę zaangażowani byli nie tylko politycy, ale również król Karol III.

Nie oznacza to, że żołnierze będą mogli do woli paradować na służbie z brodami. Nowy regulamin zastrzega, że mogą zaistnieć szczególne sytuacje, w których personel będzie musiał się gładko ogolić, a oficerowie i żołnierze „będą proszeni o golenie się w zależności od okoliczności”.


Brodaci w wojsku, czyli więcej rekrutów?

Brytyjscy generałowie i politycy mają nadzieję, że pozwolenie na brodę u wojaków zwiększy liczbę rekrutów.

BBC przypomina, że w Wielkiej Brytanii żołnierzom niektórych wyznań, Sikhom, muzułmanom i rastafarianom już wcześniej pozwolono zapuścić pełne brody. Warunek był jeden: nie mogło to zagrażać ich efektywności operacyjnej, zdrowiu i bezpieczeństwu.

Co ważne, chodzi o siły lądowe brytyjskiej armii. Królewskie Siły Powietrzne zezwalają swojemu personelowi na noszenie zarostu od 2019 r., natomiast Królewska Marynarka Wojenna zezwala na noszenie brody i wąsów od wielu lat.

Żołnierze armii duńskiej, niemieckiej i belgijskiej również mogą zapuszczać brody – przypomina BBC.

Co ma polski żołnierz? Polski żołnierz ma dbać o wygląd!

A jak wygląda sprawa w Polsce? Czy polscy żołnierze mogą zapuszczać i nosić w wojsku brody?

Regulamin ogólny żołnierza Wojska Polskiego jest jasny w tej sprawie. 

Żołnierz – mężczyzna ma mieć ogoloną twarz oraz ostrzyżone włosy, nie dłuższe niż 5 cm, cieniowane w kierunku karku i uszu. Może golić głowę oraz nosić krótko przystrzyżone wąsy. Wąsy mogą sięgać maksymalnie do kącików ust i nie mogą zakrywać górnej linii wargi. Baczki mogą sięgać do linii połowy wysokości uszu. 

Żołnierz może nosić zarost, jednak nie dłuższy niż 5 mm i ze względu na wskazania medyczne (odnotowane w zaświadczeniu wydanym przez lekarza, zawierającym termin takiego zwolnienia). 

Dowódca jednostki wojskowej stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym. Żołnierz ma obowiązek powiadomić przełożonego o ustaniu wskazań medycznych. 


Broda w Wojsku Polskim? Tylko ze względu na wskazania lekarza

Żołnierz Wojska Polskiego krótko przystrzyżoną brodę może nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą dowódcy jednostki wojskowej – wyjaśnia regulamin.

Co więcej, żołnierz występujący w umundurowaniu nie może eksponować w widocznych miejscach tatuaży. Nie może też eksponować zdobień ciała wykonanych poprzez nacinanie, zdrapywanie, wypalanie lub uszkadzanie skóry w celu otrzymania blizn określonego wzoru, a także nosić piercingu, tuneli w uszach.

Wygląda więc na to, że polskiego żołnierza od "polskich Wikingów wprost od barbera" różni to, że nosi się dość "niemodnie".

Brodaty żołnierz w Wojsku Polskim? "Nie ma potrzeby liberalizacji"

W Polsce temat brody u żołnierzy budzi pewne zainteresowanie. Jeszcze w listopadzie 2023 roku, w sejmie IX kadencji, były poseł Paweł Szramka pytał o możliwość liberalizacji tych zasad. Szramka to również były żołnierz Brodnickiego Pułku Chemicznego. Odpowiedzi udzielił mu ówczesny wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 

Skurkiewicz podkreślił, że nie są znane przypadki zgłaszania przez żołnierzy postulatów liberalizacji czy łagodzenia przepisów dotyczących wyglądu żołnierza, o czym mowa w tym zapytaniu poselskim.  

A Waszym zdaniem lepiej gdy wróg strzela do brodatych, czy porządnie ogolonych żołnierzy sojuszniczych armii NATO?

KW

Źródło zdjęcia: Brytyjscy żołnierze. Fot. ANCE CPL. C.D. CLARK 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka