116 obserwujących
652 notki
1436k odsłon
1758 odsłon

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Koscioła

Wykop Skomentuj64

Papież senior Benedykt XVI opublikował artykuł zatytułowany „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego”. Artykuł ukazał się jednocześnie w języku niemieckim w Klerusblatt, w języku włoskim na łamach Corriere della Sera oraz w języku angielskim w Catholic News Agency i National Catholic Register. Angielską wersje tekstu tego artykułu opublikowała również amerykańska stacja EWTN.  

Papież senior wskazuje w tym artykule na konieczność odnowy wiary jako niezbędnej drogi walki z kryzysem związanym z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez ludzi Kościoła. Wg Benedykta XVI, do przyczyn obecnych skandali zaliczyć należy m.in. odrzucenie tradycji na rzecz „nowocześnie pojmowanego Kościoła” czy idee seksualnej rewolucji lat 60. XX wieku, które przeniknęły w struktury Kościoła. Benedykt XVI wskazuje także na problem homoseksualnych sieci, które zawiązały się w części seminariów.

Jeden z blogerów Salonu 24 podjął się ambitnego zadania „streszczenia własnymi słowami”, co powiedzial Benedykt XVI (https://www.salon24.pl/u/tekstykanoniczne/948164,papiez-benedykt-o-skandalach-seksualnych-w-kosciele-katolickim).

Autorowi ww. notki udało się uzyskać rezultat dość komiczny, o czym świadczy podsumowanie notki:

„[…]Czego ksiądz Ratzinger nie potrafi zrozumieć, to lata 60-te zapoczątkowały nową purytańską moralność opartą nie na posłuszeństwie Bogu i dogmatom, tylko na humanistycznej zasadzie "nie krzywdź". Dla kogoś, kto uznaje cielesną przyjemność/seks za samo sedno zła, bo tak mówi nauka Kościoła nie do pojęcia jest, że ludzie uznający wolne związki, związki homoseksualne, seks przed- i pomałżeński za nie podlegające ocenie moralnej, jednocześnie gorąco i z całą mocą potępiają krzywdzenie dzieci, wykorzystywanie prostytucji, przemoc seksualną. Tego zdaje się nie rozumieć cały Kościół stawiając znak równości między - po jednej stronie - wolnymi związkami dorosłych ludzi i - po drugiej - z seksualnymi przestępstwami.”

Być może ów bloger czytał artykuł Benedykta XVI w półmroku i przy opuszczonej rolecie. A może ma trudności z percepcją obszerniejszych tekstów (ponad pół strony maszynopisu). Nie wiem.

Gdyby jednak ktoś chciał poznać opinię Benedykta XVI o przyczynach kryzysu Kościoła Katolickiego, to  pełny tekst artykułu w języku polskim znajdzie na stronie:

https://www.pch24.pl/benedykt-xvi-o-przyczynach-kryzysu-kosciola--pelny-tekst-po-polsku-,67491,i.html


Wykop Skomentuj64
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo