Na oko spoko
Bez komunikacji społeczeństwo nie przetrwa
2 obserwujących
29 notek
11k odsłon
96 odsłon

Dobra komunikacja to podstawa sukcesu energetyki

Wykop Skomentuj

image


Długo przygotowywałem się do tego artykułu bo temat jest bardzo ważny a moje wnioski mogą się wydać niektórym kontrowersyjne.

Zacznę od stwierdzenia, że polską politykę zagraniczną cechuje wg mnie zbyt wysoki poziom emocjonalności, którą próbuje się promować pod hasłem ideowości.

Widać wyraźne kłopoty z intensywną profesjonalną analizą obecnie dynamicznie i wielowektorowo zmieniającego się, wyzwolonego z dwubiegunowej równowagi sił świata. Ten wielowektorowy rozwój świata oznacza lawinowy wzrost czynników wpływających lub mogących wpływać na przyszłość Polski. Niezbędna okazała się ciągła weryfikacja spolegliwości sojuszy i sił własnych. Intensywna wszechstronna analiza jest niezbędna dla prowadzenia skutecznej miękkiej dyplomacji, która jest niezbędnym wobec tempa przemian narzędziem oddziaływania i jednoczesnego gromadzenia informacji. 

KIlka lat temu ukułem powiedzenie, że bez zdecydowanej poprawy jakości komunikacji wewnętrznej nasz naród może wyginąć, gdyż geograficznie zajmujemy bardzo atrakcyjne i wygodne miejsce do robienia dużych interesów i jest wiele społeczności i narodów, które chciałyby władać akurat tym obszarem. Dodatkowo musimy sobie zdawać sprawę z internetowej rewolucji komunikacyjnej, którą różne, konkurujące z nami społeczności i narody starają się wykorzystać w najlepszy dla siebie, mniej lub bardziej zorganizowany sposób. Następna rewolucja - sieć 5G jest za progiem. Tymczasem nadal łatwiej jest uzyskać chociażby odpowiedź na mejla od poważnych instytucji czy autorytetów międzynarodowych niż od instytucji, mediów czy organizacji w Polsce. (Można sobie więc zadawać pytanie jaka jest tak naprawdę sieć moich kontaktów). 

Ciekawe, że okazało się ostatnio, że moja wizja z 1996 https://eurofresh.se/vision.htm już w pierwszym akapicie uwzględniała słynne powiedzenie Jamesa C. Humesa "The art of communication is the language of leadership" (Sztuka komunikacji jest językiem przywódców).

Ok. Dlaczego ta wewnętrzna komunikacja jest tak ważna? Otóż na przykładzie ostatniego Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego 19.11.2019 jest wyraźnie widoczne, że nasi partnerzy gospodarczy otwarcie i precyzyjnie sygnalizują wszystkie niezbędne warunki udanej współpracy,  terminowej realizacji wspólnych projektów czy optymalizacji kosztów. Szczególnie dużą wagę przywiązuje się do utrzymania odpowiednio wysokiej jakości jaka jest niezbędna do przyswojenia sobie i opanowania kultury jądrowej. Każde zdanie takiej sygnalnej specyfikacji wymaga teraz odpowiedniej wstępnej analizy naszych polskich możliwości, przygotowania odpowiednich procesów treningowych i działań organizacyjnych. Bez uruchomienia polskiego potencjału przemysłowego dla opanowania technologii okołojądrowych nie będzie możliwa bezpieczna eksploatacja energetyki jądrowej czy niezbędna ekspansja eksportowa dla zwrotu poniesionych nakładów. Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, że dobra komunikacja jest niezbędnym warunkiem każdego przedsięwzięcia czy inwestycji. Potężny zestaw amerykańskich specjalistów, którzy prezentowali amerykańską energetykę jądrową wskazuje, że było to ostatnie tak wyczerpujące przedinwestycyjne forum jądrowe w Polsce. Drugiego takiego panelu prawdopodobnie nie będzie. O ile Amerykanie nie otrzymają na czas wyczerpujących odpowiedzi na postawione na  forum pytania to ze zdwojoną energią skierują się do innych krajów regionu. 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale