Na podbój Azji Na podbój Azji
360
BLOG

Gospodarka Tajwanu wciąż ważna dla świata

Na podbój Azji Na podbój Azji Gospodarka Obserwuj notkę 0

 W dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej Formoza musi odpowiedzieć sobie na kilka trudnych pytań: Jak stymulować wzrost gospodarczy?, Jak utrzymać wysoką konkurencyjność przedsiębiorstw w globalnej gospodarce?, Jak zbalansować żądzę zysku z rosnącą potrzebą wysokiej jakości świadczeń socjalnych i jednocześnie zagwarantować wysoki poziom życia obywateli?

13 najbardziej konkurencyjna gospodarka świata

Zgodnie z raportem The Global Competitivenes Report, w 2009 gospodarka Tajwanu plasowała się na wysokiej 13 pozycji. Tajwan , znany również jako Formoza, wykonał w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ogromny skok w rozwoju gospodarczym. Od kraju rolniczego, z PKB zbliżonym do biednych państw Afryki, do producenta nowoczesnych produktów high-tech. Tania siła robocza nie jest już jego najważniejszą przewagą konkurencyjną ponieważ wiele fabryk przeniesiono do Chin Kontynentalnych. Jednak rząd Tajwanu na tyle mocno wspiera przedsiębiorczych obywateli, że i na to znaleziono sposób. Liczna rzesza inżynierów i specjalistów z sukcesami konkuruje o zlecenia badawcze z całego świata. Właśnie w centrach Badań i Rozwoju Tajwan upatruje swojej długofalowej przewagi gospodarczej.

Autostrada Globalizacji

Wielu globalnym przedsiębiorstwom ciężko było by funkcjonować bez partnerów z Tajwanu oraz ich myśli technicznej. By zobaczyć z bliska liderów Tajwańskiej gospodarki wystarczy udać się w podróż autostradą imienia Sun Yat-sen. To właśnie ta autostrada pozwala na szybki transport towarów do portów, a z nich już bezpośrednio do odbiorców w Chinach lub USA. Cała autostrada liczy dokładnie 378,2 km długości I rozpościera się od Taipei do Hsinchu. Przy zjazdach z autostrady zauważamy takie znane światowe koncerny jak: Asustek Computer, Quanta Computer, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Nvidia, AU Optronics, Hon Hai Precision Industry. Patrząc na całoroczne przychody 25 największych producentów z branży high-tech widać, iż w 2009 były na poziomie 122 miliardów USD.
Jako, że wiele fabryk w Państwie Środka należy do firm Tajwańskich znaczna cześć tych przychodów generowana jest przez działalność poza Tajwanem.

Pomocna dłoń od władz

Organizacja Taiwan External Trade Development Council (TAITRA) powołana do życia w 1970 by promować Tajwańskich przedsiębiorców poza granicami wyspy, jest wiodącą tego typu organizacją w Azji. Sponsorowana jest przez rząd oraz stowarzyszenia branżowe. TAITRA jest niewidzialną ręką wspomagającą producentów w poprawie ich pozycji na rynkach zagranicznych.
Swoją skuteczność organizacja zawdzięcza rozległej siatce wyszkolonych handlowców oraz sieci blisko 50 biur w stolicach państw kluczowych partnerów gospodarczych. W samym Taipei organizacja posiada aż cztery biura.
TAITRA stale wzmacnia świadomość marki jaką jest Tajwan poprzez konferencję i roadshows organizowane dla potencjalnych inwestorów tak, by każdy z nich miał możliwość poznania najważniejszych przedsiębiorstw i kierunków rozwoju gospodarki. TAITRA promuje laureatów Taiwan Excellence Award jako wzorcowe przedsiębiorstwa, z których powodzenia cały kraj jest dumny. Jedyne biuro TAITRA w Polsce znajduje się w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 39.

Równanie w górę

Do początku lat 90-tych tajwańskie produkty i ich producenci nie cieszyli się pochlebnymi opiniami, głownie ze względu na niską jakość. Widząc narastające problemy, Ministerstwo Gospodarki (MOEA) utworzyło w 1992 coroczny konkurs Taiwan Excellence Awards Selection. Firmy walczą ze sobą w czterech kategoriach – design, jakość, research & development oraz marketing. Każdego roku wybieranych jest blisko 300 produktów. Najlepszy produkt to ten, który otrzyma wysokie wyniki w każdej z czterech kategorii. Ranga i prestiż tego konkursu ma pozytywny wpływ na konkurencyjność firm tajwańskich zarówno na wewnętrznym jak i zewnętrznym rynku. Dzięki konkursowi wiele firm sprawniej adaptuje się do potrzeb rynku.

Firmy z Tajwanu są bliżej niż się może wydawać

Z informacji zamieszczonych na portalu Słowackiej Agencji Rozwoju Inwestycji Zagranicznych SARIO, 16.04.2010 jej Szef - Mr.Juraj Kiesel wziął udział w ceremonii otwarcia budowy fabryki AU Optronics Corporation (AUO) w Trencin w zachodniej Słowacji, jedyne 230 km od Krakowa. W ceremonii uczestniczyli również Minister Finansów - Mr. Lubomir Jahnatek; reprezentant AU optronics oraz przedstawiciele rządu Słowacji.
AUO zdecydował zainwestować 191,3 miliona EUR w budowę fabryki w Trencin. Przewidywana liczba osób mających znaleźć zatrudnienie w fabryce wynosi ok. 1.300. Dzięki działalności takich organizacji jak SARIO Słowacja staje się wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem dla inwestorów.

Wyjątkowy sojusz

Tajwan i Chiny stale pracują nad projektami mającymi na celu wprowadzanie ułatwień wymiany handlowej oraz stopniową obniżkę ceł. Porozumienie ramowe o współpracy gospodarczej (ECFA - Economic Cooperation Framework Agreement) podpisano 29 czerwca 2010 w Chongqing. Porozumienie jest postrzegane jako najważniejsze jakie obie strony zawarły od 1949 roku. Z założenia ma ono ułatwić wzrost wielkości wymiany handlowej, która obecnie znajduje się na poziomie 110 miliardów USD. Porozumienie weszło w życie dokładnie 12 września 2010 roku.
Ludność Tajwanu posiada wiele atutów i należy do wyjątkowo przedsiębiorczych. Wielokrotnie zaskakiwali oni świat swoimi działaniami. Pomimo wielu zagrożeń dla lokalnej gospodarki nic nie wskazuje na to by zamierzali przestać konkurować i zaczęli oddawać pole Korei, Japonii czy Indiom.

Źródło: Magazyn Stosunki Międzynarodowe

 

„Na podbój Azji” to nowy blog prowadzony przez Artura Kowalczyka i Karola Kowalczyka – wielkich zwolenników wykorzystywania globalizacji do zdobywania doświadczenia zawodowego i kontaktów na całym świecie. W relacjach i wywiadach autorzy skupiają się na możliwościach, jakie Azja daje młodym Polakom w kontekście studiowania, zdobywania doświadczenia, rozpoczęcia kariery zawodowej czy samego życia na tym niesamowitym kontynencie. Kontakt email: na.podboj.azji(malpa)gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka