na zdjęciu: stos monet polskim złotym, zdjęcie ilustracyjne.
na zdjęciu: stos monet polskim złotym, zdjęcie ilustracyjne.

Polskie monety absolutnym hitem na aukcji w Monako. 1,3 mln euro na początek

Redakcja Redakcja Inwestycje Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
3 i 4 maja odbędzie się wyjątkowa aukcja. W ramach licytacji organizowanej przez renomowany dom aukcyjny w Monako będzie można nabyć trzy polskie złote monety. Największe zainteresowanie bez wątpienia będzie wzbudzać złota 80-dukatówka Zygmunta III Wazy. Cena wywoławcza? Lepiej usiądźcie zanim przeczytacie.

Monety jak prawdziwy skarb. Ceny potrafią być astronomiczne

Monety cieszą się sporą popularnością i z biegiem czasu będą budzić coraz większe zainteresowanie. Kolekcjonowanie monet może być zwykłą pasją, ale może też okazać się świetną inwestycją.

Niektóre z monet osiągają bardzo wysokie ceny na aukcjach. Tak jest właśnie w przypadku polskich złotych dukatów, przedstawiających wizerunki władców Polski. Monety wybito w 1621 roku w bydgoskiej mennicy przez wybitnego rytownika i medaliera Samuela Ammona. Powstały na cześć zwycięstwa nad Turkami pod Chocimiem. 

Takie monety nie były przeznaczone do obiegu, Król Zygmunt III Waza obdarowywał nimi europejską elitę, były załączane w korespondencji informującej o zwycięstwie.

Moneta waży 348.34 g i ma średnicę 69.4 mm. Szacuje się, że takich monet jest na świecie tylko 6 i bardzo rzadko pojawiają się na aukcjach.

W 2023 roku informowaliśmy o wyjątkowej aukcji z podobną monetą. Na awersie znajduje się popiersie Zygmunta III Wazy. Natomiast na rewersie widnieje zdobiona tarcza herbowa polsko-szwedzka. Została wybita w złocie wysokiej próby. Design monety idealnie oddaje artystyczne połączenie nachodzących na siebie epok renesansu i baroku. Cena wywoławcza tego waloru wynosiła "jedyne" 2 miliony złotych. Sprzedano ją za 2,7 mln, ale z doliczeniem tzw. opłat aukcyjnych kupujący musiał za nią zapłacić około 3 mln zł.


Monety warte fortunę. Za jedną będzie trzeba zapłacić 1,3 mln euro

3 i 4 maja dom aukcyjny w Monako wystawi na licytację trzy polskie złote monety. Dwie z nich pochodzą z okresu panowania Zygmunta III Wazy, a trzecia już za czasów Jana II Kazimierza Wazy.

Na aukcji, której przedmiotem będzie dukat Zygmunta III Wazy, wybity przez Philippa Klüvera, mistrza gdańskiej mennicy cenę wywoławczą ustalono na kwotę 15 000 euro. Link do aukcji z monetą znajdziecie tutaj.

image

3 dukaty Jana II Kazimierza Wazy, wybite przez Gerharda Rogge, mincerza gdańskiego będzie można nabyć za trochę wyższą kwotę. Cena wywoławcza to 25 000 euro. Link do licytacji monety znajduje się tutaj.

image

Te kwoty są oczywiście imponujące i mogą urosnąć, jednak to nic w porównaniu z ostatnią monetą wystawioną przez monakijski dom aukcyjny. 80 dukatów Zygmunta III Wazy, wybite przez Samuela Ammana, grawera i Jakuba Jakubsona Von Emden, mistrza mennicy w Bydgoszczy to prawdziwy unikat. Cena wywoławcza? 1 300 000 euro. Link do aukcji z monetą znajdziecie tutaj.

image

SW


na zdjęciu: stos monet z polską walutą, zdjęcie ilustracyjne.

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka