Zdjęcie: Badanie techniczne pojazdu, fot. tdt.gov.pl
Zdjęcie: Badanie techniczne pojazdu, fot. tdt.gov.pl

Ważna opłata będzie wyższa o 146 złotych. Jest obowiązkowa, inaczej grozi kara

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Badanie techniczne pojazdu to obowiązek każdego kierowcy. Jego koszt wynosi niecałe 100 zł, ale to nie podoba się diagnostom, którzy skarżą się, że nic na tym nie zarabiają. Senat ruszył sprawę i zaapelował do ministra infrastruktury o zmianę kwoty. Przewidywalny koszt badania, który miałby się zmienić to 246 złotych.

Diagnostycy mają dość 

Badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje dziś 98 zł. W przypadku auta wyposażonego w instalację gazową to koszt 162 zł. Przegląd okresowy motocykla to 62 zł, a ciężarówki 153 zł. Od 19 lat stawki są takie same. Diagności sami nie mogą pobierać większych pieniędzy za takie badanie. Tylko odpowiednie rozporządzenie może to zmienić.

Warto zaznaczyć na przykładzie badania technicznego samochodu osobowego, że po odliczeniu podatków przedsiębiorcy prowadzącemu Stację Kontroli Pojazdów zostaje ok. 60 zł. Stawki te niezmienne są od 20 lat, co wywołuje spore emocje wśród diagnostów. 

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP) od lat domaga się podniesienia opłaty. Wskazując na to, że rosną koszty m.in. rachunki za prąd, gaz i utrzymanie budynku, wynagrodzenia pracowników, wymiana narzędzi, serwis i legalizacja urządzeń. Ministerstwo Infrastruktury zdania w tej sprawie jednak nie zmienia. W ubiegłym roku diagności przeprowadzili nawet kilka strajków ostrzegawczych. W wybrane dni nie przeprowadzali kontroli technicznych pojazdów.


Jest światełko w tunelu 

Prośby diagnostów mogą jednak zostać w końcu wysłuchane. Sprawą zajęła się Komisja Infrastruktury Senatu RP, która skierowała w tej sprawie pismo do ministra infrastruktury. Zdaniem komisji rozwiązanie problemu opłat za badania techniczne powinno w najbliższych tygodniach być priorytetem dla resortu.

"Senatorowie naciskają ministra, by w ustawie Prawo o ruchu drogowym jak najszybciej wprowadził mechanizm waloryzacji stawek za badania techniczne uwzględniający wzrastające z roku na rok koszty prowadzenia działalności w warunkach zmieniającej się sytuacji gospodarczej, postępu technologicznego i rozwoju motoryzacji" – wskazuje auto.dziennik.pl

Nowa opłata może wynieść 246 zł 

Wyliczenia nowej stawki za badanie techniczne podjęli się przedsiębiorcy z branży SKP. Ich zdaniem badanie techniczne samochodu powinno kosztować 246 zł brutto. Do tego w ustawie – Prawo o ruchu drogowym powinien pojawić się mechanizm corocznej automatycznej waloryzacji wysokości opłat za badania o wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe raz w roku. Trzeba mieć aktualny przegląd okresowy auta pod kątem jego sprawności, inaczej w przypadku kontroli policji można dostać mandat. Diagności informują, że są to mandaty w wysokości 1200 zł, czy też 1800 zł. Górna granica to 3 tys. zł.

MP

Zdjęcie Badanie techniczne pojazdu, fot. tdt.gov.pl

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka