Kto kandydatem na prezydenta z PiS? Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki/Kacper Płażyński
Kto kandydatem na prezydenta z PiS? Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki/Kacper Płażyński

Kaczyński szuka "drugiego Dudy". Polacy wskazali mu kandydata

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
Jarosław Kaczyński będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Wszystko za sprawą zbliżających się wyborów prezydenckich. W PiS nadal nie ma głównego kandydata. Prezesowi największej partii opozycyjnej pomogli ankietowani w sondażu United Surveys, na zlecenie Wirtualnej Polski. Najwięcej badanych wskazało na byłego premiera Mateusza Morawieckiego - 18,3 proc.

Kaczyński postawi na młodzież? 

Mimo że za chwilę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, to jednak największe partie skupiają swą uwagę na wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku. Trudne zadanie stoi przed prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, który nadal nie ma głównego kandydata. 

Wiele mówi się, że podobnie jak z Andrzejem Dudą w 2015 r., Kaczyński postawi na młodego polityka. Jakiś czas temu, na zamkniętym posiedzeniu PiS, prezes miał nawet wskazać osoby, które go interesują. – Jarosław Kaczyński na zamkniętym spotkaniu powiedział, że chce wykreować nowego Andrzeja Dudę. Dlatego zlecił badania popularności między innymi Kacpra Płażyńskiego, posła z Gdańska lub Jarosława Margielskiego, prezydenta Otwocka – mówił informator "Wprost". 

Polacy mają innego kandydata 

United Surveys, na zlecenie Wirtualnej Polski, zapytał Polaków, kto ich zdaniem powinien być kandydatem PiS na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Jak wskazuje portal, badani mieli do wyboru 10 kandydatów. Byli wśród nich Mateusz Morawiecki, Przemysław Czarnek, Mariusz Błaszczak, Beata Szydło, Elżbieta Witek, Lucjusz Nadbereżny, Andrzej Śliwka, Tobiasz Bocheński oraz wspomniani Jarosław Margielski i Kacper Płażyński.

Najwięcej pytanych nie wskazało jednak na żadnego z młodych polityków. Zwycięzcą sondażu został były premier Mateusz Morawiecki. Wybrało go 18,3 proc. badanych. "Na drugim miejscu znalazł się Przemysław Czarnek. Jego kandydaturę wskazało 8,6 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu - Mariusz Błaszczak. Opowiedziało się za nim 8,2 proc. badanych" – pisze WP.pl

Na dalszych miejscach znaleźli się: Kacper Płażyński (7,8 proc.), Elżbieta Witek (5,6 proc.), Beata Szydło (3,9 proc.), Andrzej Śliwka (2,5 proc.), Tobiasz Bocheński (0,8 proc.) i Jarosław Margielski (0,4 proc.). "Żadnego wskazania nie uzyskał inny polityk PiS młodego pokolenia i prezydent Stalowej Woli - Lucjusz Nadbereżny" – czytamy na portalu. 

Odpowiedzi nie wiem/ trudno powiedzieć udzieliło 43,9 proc. respondentów.

Wyborcy PiS i Konfederacji mieli najłatwiej 

Autorzy badania zaznaczyli, że najwięcej ankietowanych, którzy nie potrafili wskazać kandydata PiS na prezydenta było wśród wyborców obecnie rządzącej koalicji - 73 proc. Najmniej problemów mieli z tym wyborcy PiS i Konfederacji - tylko 7 proc. nie wiedziało, kogo wskazać.

Wyborcy PiS i Konfederacji najchętniej widzieliby jako kandydata PiS na prezydenta Mateusza Morawieckiego. Wskazało go 38 proc. ankietowanych, którzy głosowali na te ugrupowania. Na drugim miejscu znalazł się Mariusz Błaszczak (21 proc.), a na trzecim uplasował się Przemysław Czarnek (13 proc.). Elżbietę Witek wskazało 11 proc. ankietowanych, którzy deklarują się jako wyborcy PiS i Konfederacji, a 7 proc. widziałoby w roli kandydatki PiS na prezydenta Beatę Szydło.

Kacpra Płażyńskiego wskazało 6 proc. ankietowanych, a po 1 proc. ankietowanych wybrało Tobiasza Bocheńskiego i Jarosława Margielskiego.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 19-21 kwietnia br. na reprezentatywnej próbie 1000 ankietowanych metodą CATI&CAWI (ratio 50/50).

MP

Kto kandydatem na prezydenta z PiS? Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki/Kacper Płażyński

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka