Nasz-Parlament Nasz-Parlament
25
BLOG

Lewica po raz kolejny wspiera nauczycieli

Nasz-Parlament Nasz-Parlament Polityka Obserwuj notkę 3

Posłowie Lewicy ponownie dowodzą, że sprawy nauczycieli nie są im obce. Po niedawnej batalii o poprawkę do rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, dzięki której nauczyciele, którzy nie otrzymali prawa do emerytury pomostowej na mocy wspomnianej ustawy, mieliby uzyskać rekompensaty w postaci dodatku do kapitału początkowego, KP Lewica wniósł we wtorek do Sejmu projekt radykalnych zmian dotyczących nauczycielskich emerytur.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, na  wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek mogą przejść nauczyciele, którzy spełnią warunki określone w art. 88 ust.1 do końca grudnia 2008 r. Przepisy art. 88 ust. 2a mają charakter przejściowy i tym samym kończą swoje funkcjonowanie wraz z końcem 2008 roku, a emerytury pomostowe obejmują w zasadzie tylko nauczycieli zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Proponowane zmiany w Karcie Nauczyciela mają torować drogę wyjścia z zawodu przed osiągnięciem wieku 60 i 65 lat.

Projekt ma stwarzać możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę po spełnieniu w stosunku do obecnie obowiązujących wymagań dodatkowo następujących warunków:

-         osiągnięcia wieku 55 lat,

-         pozostawania w zatrudnieniu przez co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat wykonywania pracy pedagogicznej, związanej bezpośrednio z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży – w przypadku większości nauczycieli,

-         pozostawania w zatrudnieniu przez co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 20 lat wykonywania pracy pedagogicznej, związanej bezpośrednio z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży – w przypadku nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich,

-         rozwiązania na swój wniosek stosunku pracy.

 Wprowadzenie limitu wieku 55 lat ma chronić przed zbyt wczesnym opuszczaniem rynku pracy przez osoby z najwyższym poziomem wykształcenia, a zamieszczenie warunku pracy związanej bezpośrednio z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży ma kierować uregulowania w stronę podmiotów pracujących w najbardziej stresujących warunkach.

Założenia projektu skupiają się wokół stworzenia możliwości płynnego wychodzenia z zawodu i zminimalizowania, jak twierdzą posłowie Lewicy, poczucia niesprawiedliwości społecznej, powstałej z powodu odebrania praw nabytych licznej grupie nauczycieli, którzy wykonywali pracę o szczególnym charakterze przez wiele lat, ale do spełnienia wymaganych warunków do grudnia 2008 r. zabraknie im miesiąc, kilka miesięcy lub kilka lat. Projekt ma stworzyć mechanizm uwalniania miejsc pracy i sprawnej wymiany kadr - potrzeb uzasadnionych naturalnymi procesami obniżania sprawności psychofizycznych nauczyciela wraz z wiekiem i spadku jakości wykonywanej przez niego pracy.

Posłowie Lewicy wskazują nieodzowność wcześniejszego przejścia na emeryturę, determinowaną specyfiką zawodu nauczyciela, znacznym obciążeniem intelektualnym, obciążeniem emocjonalnym, wynikającym z intensywnych relacji interpersonalnych z dziećmi i młodzieżą, potrzebą umiejętności rozwiązywania konfliktów, dużym wysiłkiem głosowym. Za zmianami w Karcie Nauczyciela przemawiają też warunki związane z miejscem pracy – złe warunki akustyczne, brak aparatury nagłaśniającej, brak zapewnienia regularnych konsultacji foniatrycznych, brak wsparcia psychologicznego, ciągłe zmiany legislacyjne, brak stabilizacji zawodowej, częste likwidacje szkół, polityka oszczędzania na oświacie, brak wsparcia społecznego- rodziców, zwierzchników czy organu prowadzącego, zła polityka wynagrodzeniowa, brak środków finansowych na kształcenie ustawiczne, brak wsparcia metodycznego. 

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela z dn. 18 listopada 2008 r.

Tekst projektu:

http://www.nasz-parlament.pl/forum/viewtopic.php?f=2921&t=219 

 

Obiektywny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka