Blog
.
szpak80
39 obserwujących 1018 notek 1028265 odsłon
szpak80, 2 października 2012 r.

"Już nigdy nie wrócisz do domu, bandyto!". Mord na S.Półrulu

1612 15 0 A A A

Stefan Półrul (ur. 9 maja 1926 r. w Korwinie, zm. 9 kwietnia 1953 we Wrocławiu) – żołnierz Wojska Polskiego, ofiara mordu sądowego.
23 kwietnia 1947 r. zmobilizowany do Wojska Polskiego. Podoficer zawodowy w stopniu bosmanmata. Ostatnie stanowisko: starszy pisarz Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni. W wojsku związał się z antykomunistyczną organizacją niepodległościową „Polska Organizacja Podziemna – Wolność”, działającą w latach 1950-1951 w Marynarce Wojennej. Członkowie organizacji m.in. sporządzali listy z danymi o obsadzie personalnej i adresach zamieszkania kadry dowódczej Marynarki Wojennej i Informacji Wojskowej ze szczególnym uwzględnieniem pracujących w Polsce oficerów sowieckich.

Za prowadzoną działalność został aresztowany 5 grudnia 1951 r. przez oficerów Okręgowego Zarządu Informacji nr 8 (Marynarki Wojennej). Wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni z 6 czerwca 1952 r. skazany na karę śmierci.
 
Wkrótce po procesie zaczął wykazywać objawy choroby psychicznej, mogącej być skutkiem zastosowanych w Informacji Wojskowej metod śledczych. 7 grudnia 1952 r. Bolesław Bierut odmówił prawa łaski. Wykonanie wyroku odłożono ze względu na treść opinii biegłego psychiatry sądowego z 18 listopada 1952 r., w której stwierdził m.in. „…w stanie obecnym chory nie nadaje się do brania udziału w postępowaniu sądowym, ewentualnie do odbywania kary”. 12 grudnia 1952 r. skierowany na obserwację do Szpitala Psychiatrycznego przy Więzieniu nr 2 we Wrocławiu. 18 marca 1953 r. komendant szpitala Jerzy Katzenellenbogen i jego asystent dr Izydor Wassermann sporządzili orzeczenie lekarsko-psychiatryczne nr 15/53 stwierdzające zdolność S. Półrula do działań prawnych. W oparciu o treść orzeczenia lekarskiego obu psychiatrów Stefan Półrul został stracony 9 kwietnia 1953 r. o godz. 20.00 w więzieniu nr 1 przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Przez 55 lat szczątki Stefana Półrula spoczywały w nieznanym miejscu. 2 czerwca 2008 r. zostały odnalezione przez pracowników wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Podczas oględzin medycznych stwierdzono, że śmierć marynarza nastąpiła w wyniku zastosowania katyńskiej metody uśmiercania – strzałem w potylicę skazańca oddanym z bardzo małej odległości.
 
W dniu 9 września 2008 r. na cmentarzu w miejscowości Młodojewo odbył się wojskowy pogrzeb Stefana Półrula. Na pogrzebie obecni byli członkowie rodziny, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, delegacja Marynarki Wojennej, reprezentanci władz lokalnych i organizacji kombatanckich oraz młodzież. (wiki)

W 2009 S.Półrul został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

***


"W obecności Półrula i jego kolegów sędziowie przechwalali się, który był bardziej surowy w sądzeniu. Ponury rekord wynosił łącznie ponad 500 lat i 6 wyroków śmierci.(...) Sąsiadom Półrulów wmówiono, że to "bandycka rodzina". W wiosce i okolicy ubecy rozwiesili plakaty z informacjami o procesie "bandyty".
Krzysztof Szwagrzyk: - Odnaleźliśmy członków rodziny Stefana Półrula. Przez cały czas żyli z piętnem posiadania w rodzinie kryminalisty. Dopiero od nas dowiedzieli się, że jego sprawa miała charakter wyłącznie polityczny i że wiemy gdzie jest pochowany." (T.M.Płużański, "Bestie, reporterskie śledztwo o ludziach, którzy w czasie komunizmu mordowali polskich patriotów, za co nigdy nie zostali osądzeni")

*** *** ***

Reżyseria: Jolanta Krysowata

Opublikowano: 02.10.2012 22:20.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Uzurpatorzy z brukseli przyznają się do porażki...
  • A jak wytłumaczyć bezkrytyczne powoływanie się na niemieckie media? Po tym wszystkim co...
  • Trzeba było zmanipulować jego wypowiedź, żeby pasowało, więc chyba nie jest aż tak źle,...

Tematy w dziale Kultura