57 obserwujących
1388 notek
1379k odsłon
832 odsłony

Jadwiga Wajsówna i kompania braci

Wykop Skomentuj

Jadwiga Wajsówna, przyszła lekkoatletka, uczestniczka olimpiad i szeregu zawodów międzynarodowych, wielokrotna rekordzistka (w tym rekordzistka Polski i świata), medalistka i mistrzyni, specjalizująca się w rzucie dyskiem, urodziła się w 1912 r. w Pabianicach. Od 8 roku życia uprawiała gimnastykę (TG "Sokół"), a od 1928 r. lekkoatletykę, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Handlową Żeńską w Łodzi, żywo interesowała się polityką działała w Ruchu Młodych Stronnictwa Narodowego.
W 1931 r. zadebiutowała w reprezentacji Polski w meczu lekkoatletycznym Polska-Włochy...

Jadwiga Wajsówna na Olimpiadzie w Berlinie (1936)
(dłuższe ujęcia od 35 sek. oraz od 1 min. 40 sek)

 

Pierwsze miesiące okupacji niemiecko-sowieckiej spędziła w Łodzi, od grudnia 1939 r. w Warszawie, aresztowana wraz z mężem w 1943 r. - ciężkie przesłuchania w siedzibie gestapo w al. Szucha. Po upadku powstania wróciła do Pabianic, gdzie po wojnie pracowała i startowała w zawodach, zdobyła pierwszy po wojnie medal wywalczony przez polskiego sportowca w zawodach międzynarodowych, w czasie igrzysk w Londynie (1948) zajęła IV miejsce. Od 1950 roku przez osiem lat była trenerem lekkoatletyki w klubach w Łodzi i Pabianicach. Następnie poświęciła się pracy z dziećmi w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i utworzonym przez siebie Kole Dzieci Specjalnej Troski (za:).
Zmarła w 1990 r.

***

Jadwiga Wajsówna, podobnie jak jej czterej bracia: Ludomir (1903), Zygmunt (1914), Stanisław (?) i Józef (1905), żywo interesowała się polityką, cała piątka należała do Młodych Stronnictwa Narodowego. W ramach tej działalności Jadwiga Wajsówna została m.in. uroczyście udekorowana mieczykiem Chrobrego, w szóstą rocznicę powstania Obozu Wielkiej Polski (1932) r. w łódzkim lokalu Stronnictwa Narodowego przy ul.Głównej 48.

 

wajsówna

"Czołem! Jadwiga Wajsówna"(1934) (fot:)

Jadwiga Wajsówna, podczas zawodów, w wywiadzie dla szkolnego pisma "Sztubak" w Kaliszu, rozmawiał Tadeusz Pniewski (później lekarz i pierwszy dyr. stacji krwiodawstwa w tym mieście):

1933 r.
"Iście dziennikarskich trzeba było przygód, by móc rozmawiać osobiście z Wajsówną, startującą na zawodach lekkoatletycznych Kalisz-Pabjanice na stadjonie kaliskim. Miałem w kieszeni 30 gr. i rozmyśłałem nad sposobem dostania się na boisko, gdzie otoczona rojem wielbicieli, rozsyłała na
wszystkie strony swe słoneczne uśmiechy niezwykle sympatyczna Jadwiga Wajsówna, chluba naszego sportu.
Cóż mogłem zdziałać z mojemi 30 groszami?... Przedewszystkiem zakupiłem za nie jeden bilet wejściowy. Jak tu teraz dostać się do trybuny?
Ale od czego głowa na karku!... Dobrze mi znajomy zawodnik wprowadza mnie tam "na słonia" i wkrótce znajduję się na boisku.
No! Co gorsze minęło!
Na moją prośbę p. prof. Baworowski przedstawia mnie Wajsownie jako redaktora "Sztubaka".
Jakież było moje zdumienie, gdy okazało się, że mistrzyni świata nie był obcy "Sztubak"!!!
- Wpadł mi kiedyś do ręki jeden egzemplarz w Pabjanicach, w tamtejszem gimnazjum - ze śmiechem trzepiotala, widząc moje zdziwienie.
- Pozwoli Pani, że ośmielę się niepokoić Ją kilku pytaniami? ..
- Ależ proszę bardzo, z przyjemnością! - uśmiechnęła się zachęcająco nasza mistrzyni.
- Przedewszystkiem jak się Pani podoba Kalisz?
- W Kaliszu jestem po raz pierwszy i muszę przyznać, że miasto jest bardzo ładne, nie mówiąc już o parku, którym jestem wprost zachwycona. Dużo zresztą już o nim słyszalam. No, ale stadjonem może się Kalisz naprawdę poszczycić! Co prawda rzutnia jest dość marna, ale naogół nie spodziewałam się w Kaliszu zobaczyć takiego stadjonu!
- Bardzo mi to pochlebia, a jak Pani znajduje kaliskich zawodników?
- Owszem, bardzo sympatyczni i odznaczają się wysoką klasą sportową, no i ambicją ...
- Pozwolę sobie zauważyć, że poważny procent między nimi stanowią sztubacy, np. ten, który obecnie robi pierwsze miejsce w skoku wdal, no i wielu innych .. .
- Wie pan, że zaraz na początku zauważyłam, że to są pewnie sztubacy; oni się wszędzie wyróżniają swoim złotym humorem, wszędzie wnoszą prawdziwą, beztroską wesołość i pogodny, swobodny nastrój. Muszę przyznać, że bardzo lubię społeczeństwo uczniowskie, a w Pabjanicach często bywałam na sztubackich zabawach i wieczorkach, gdzie bawilam się świetnie!
- Rozpływam się z radości i wobec tego ... ośmielę się zadać jeszcze jedno niedyskretne pytanie: Jak dlugo Pani uprawia sport [wyczynowo]?
- Ni mniej, ni więcej tyiko cztery lata, stara już ze mnie panna!...
- No tego nie widzę, a... wolno wiedzieć jakie wrażenie odniosła Pani z Ameryki?
- Naogół niekorzystne. Ameryka - to bardzo szary, jednostajny i monotonny, jak tamtejsze budowle, kraj. Podobała mi się jedynie Kalifornja.
- Zawodniczki do skoku wzwyż na start! - rozległ się tubalny głos sędziego i sympatyczna p. Jadzia rzuciwszy mi z pod rzęs roześmiane spojrzenie, furknęła w stronę skoczni.
- Przepraszam na chwilę, porozmawiamy jeszcze! - wykrzyknęła i wkrótce lekko i zręcznie przeszła ponad poprzeczką i, jak zwykle roześmiana, zbliżyła się do mnie, z czego ja nieomieszkałem natychmiast skorzystać.
- Czy mógłbym Panią prosić, p. Jadziu, o autograf dla "Sztubaka"?
- Z przyjemnością - odparła wesoło milutka Jadzia i szybko nakreśliła kilka słów na przygotowanym przezemnie papierze.
- Bardzo dziękuję i rozmowę naszą postaram się możliwie jaknajwierniej oddać na łamach "Sztubaka".
- Dobrze - tylko żebyście nie nabujali, podam wam swój adres i musicie mi przysłać ten numer "Sztubaka".
- Z dziką rozkoszą!... Jeszcze chwileczkę, p. Jadziu, czy zrobi mi Pani tę przjemność i pozwoli się ze mną i z mym przyjacielem "pstryknąć"? Objektyw już czeka! Lecz objektyw nie czekał na odpowiedź, bo w tej samej chwili rozległ się trzask aparatu i wywiad nasz uwiecznił się na kliszy fotograficznej.
- Żegnam, życzę nowych laurów na przyszłej olimpjadzie i bardzo, bardzo dziękuję za rozmowę i autograf ...
- Do widzenia i proszę za pośrednictwem "Sztubaka" przesłać serdeczne pozdrowienia odemnie dla kaliskiej "sztuby"!...

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale