23 obserwujących
104 notki
448k odsłon
  998   2

Wizerunek Jezusa Zmartwychwstałego powstały bez udziału człowieka

We włoskiej miejscowości Manoppello w Abruzji w Sanktuarium Świętego Oblicza (Basilicadel Volto Santo) możemy podziwiać niezwykły obraz.

image
Całun z MANOPPELLO

Obraz ten umieszczony jest w ołtarzu głównym. Jest to chusta z bisioru, wyjątkowo cienkiego, przezroczystego materiału, zwanego jedwabiem morskim. Według tradycji została ona nałożona w grobie Jezusowi na twarz i w momencie zmartwychwstania, został na niej odbity Jego wizerunek. Na bisiorze nie można malować, tkanina nie przyjmuje żadnych farb, tak więc na tej chuście nie pozostał ślad żadnego pigmentu. "Chusta" o wymiarach 17 cm x 24 cm została umieszczona w dwustronnie oszklonej monstrancji i od 1638 roku wystawiona w ołtarzu.

image

Relikwiarz w ołtarzu głównym

Całun z Manoppello jest prawdopodobnie oryginałem tzw. chusty św. Weroniki z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Z Rzymu został wywieziony w 1527 r., a w Watykanie pozostała jego kopia.

Do popularyzacji sanktuarium w Manoppello przyczyniła się seria książek wydana przez Paul'a Badde, niemieckiego dziennikarza. W Polsce w 2014 roku została wydana jego kolejna książka pt. "Powrót Boskiego Oblicza. Tajemnica chusty z Manoppello".
W 1963 roku św. o. Pio powiedział:

„Volto Santo w Manoppello to największy cud, jaki posiadamy."Więcej przeczytamy:

Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo