13 obserwujących
88 notek
384k odsłony
14394 odsłony

Czy trzecia Świątynia Jerozolimska zostanie odbudowana?

Wykop Skomentuj10

W centrum Starego Miasta w Jerozolimie znajduje się Wzgórze Świątynne. Na wzgórzu tym w 966p.n.e. pobudowano pierwszą Świątynię Salomona. Świątynia ta została zburzona w 586p.n.e., w kolejnych latach była ona odbudowywana i burzona. W sumie na wzgórzu stały trzy świątynie:

Obrazowo historię kolejnych świątyń w Jerozolimie przedstawił ks. dr Marek Wochna w wykładzie Świątynia Jerozolimska [6].

Nasze pokolenie, pokolenia naszych rodziców i dziadków wiele słyszało na temat planów odbudowy Świątyni Salomona w Jerozolimie. W Talmudzie Jerozolimskim czytamy:

“Każde pokolenie, 
w którym Świątynia nie została odbudowana,
jest traktowane tak, jakby Świątynię zburzyło” 
(Yoma 1, 1)

W załączonym poniżej filmie Trzecia Świątynia - utopia czy czas na budowę?  prof. Waldemar Chrostowki przedstawia rys historyczny odbudowy Trzeciej Świątyni.


Ks. dr Paweł Murziński w filmie Jerozolima w czasach ostatecznych  analizuje historię odbudowy Trzeciej Świątyni w świetle proroctw biblijnych, które wypełniają się w ostatnich latach.

W internecie dostępnych jest mnóstwo materiałów na temat przygotowań do odbudowy Świątyni Jerozolimskiej. W notce przytoczę jedynie kilka wybranych faktów.

Instytut Świątynny - 1987

Od 1987 roku w Jerozolimie funkcjonuje The Temple Institute (Instytut Świątynny), który pełni rolę badawczą, muzealną i ośrodka edukacyjnego. Pracownicy tego instytutu inicjują kolejne etapy przygotowań do odbudowy Trzeciej Świątyni.

Na stronach instytutu możemy przykładowo zobaczyć, jakie naczynia rytualne są już przygotowane dla potrzeb przyszłej świątyni. 

Powstający Sanhedryn - 2004

Powstający Sanhedryn  jest to ekstremistyczna grupa religijnych syjonistów, dążąca do odrodzenia starożytnego Wielkiego Sanhedrynu,  najwyższej instytucji religijno-sądowniczej judaizmu. 13 X 2004 r. odbyła się w Tyberiadzie inauguracyjna sesja Powstającego Sanhedrynu. Siedziba Sanhedrynu znajduje się w Jerozolimie. Historia powstania, jego struktura i realizowane cele podane są w Wikipedii [12].

" … Na sesji 6 czerwca 2005 r. Powstający Sanhedryn dokonał wyboru 7-osobowej Rady Przywódców Sanhedrynu. Urząd Prezydenta objął Rabbi Adin Even-Israel (inaczej Adin Steinzaltz), Kanclerzem (hebr. Av Beith Ha-Din) został Rabbi Nachman Kahana, Wicekanclerzem (hebr. Segan Beith Ha-Din) – Rabbi Yoel Schwarz, Sekretarzem (hebr. Mazkir)– Rabbi Dov Stein, pozostałymi członkami Rady – Rabbi Dov Levannoni, Rabbi Yisrael Ariel (Dyrektor Instytutu Świątyni) i Rabbi Yehudah ‘Edri. W swojej dotychczasowej działalności Powstający Sanhedryn oraz podległe mu jednostki organizacyjne powzięły wiele znaczących uchwał oraz wydały wiele opinii prawnych i postanowień sądowych. W Powstającym Sanhedrynie są reprezentowani Aszkenazyjczycy, Sefardyjczycy, chasydzi, religijni syjoniści oraz członkowie wspólnot Hareidi. …"

Złota Menora - 2007 r.


image
Złota Menora w Jerozolimie

6 grudnia 2007 roku przygotowana przez Instytut Świątynny Złota Menora została ustawiona obok schodów Judhudah Haley w Jerozolimie. Prace przy ustawieniu Złotej Menory na Starym Mieście możemy zobaczyć na filmie: The Golden Menora: Moving Closer to its Destination

Fakt ustawienia menory w tym miejscu symbolizuje, że świątynia niedługo zostanie odbudowana.

Mitzpe Jericho, kopia świątyni - 2010 r.

" … W październiku 2010 r. świat obiegła wiadomość, że w osiedlu Mitzpe Yerycho na Zachodnim Brzegu, niedaleko starożytnego miasta Jerycho, na terenie Autonomii Palestyńskiej, grupa religijnych aktywistów żydowskich pod przywództwem rabina Jehudy Krojznera podjęła się budowy repliki świątyni Heroda w naturalnych proporcjach. Ortodoksyjna społeczność tego osiedla nazwała projekt „wydarzeniem o przełomowym znaczeniu historycznym", ponieważ przy budowli powstała szkoła kapłańska. Projekt z Mitzpe Yerycho nie był pierwszą próbą odbudowy świątyni. Większość Żydów uważa, że państwo Izrael bez świętego przybytku w Jerozolimie jest jak ciało bez duszy. Z kolei chasydzi, reprezentujący najbardziej ortodoksyjny odłam judaizmu, wskazują, że dwukrotne zniszczenie świątyni było wolą samego Boga i nawet sam zamiar jej odbudowy jest jawnym nieposłuszeństwem wobec Najwyższego. …"  [9]

Zbiórka funduszy - 2018 r.

W 2018 roku zostały wybite srebrne i złote monety z serii: "70 Year Redemption Coin". Cena monety srebrnej wynosi 50$, złotej 100$. Dochód z ich sprzedaży ma być przeznaczony na odbudowę Trzeciej Świątyni.

image
Moneta wybita z okazji 70. rocznicy odkupienia Izraela 

Na centralnym miejscu monety znajduje się menora, która stała wewnątrz świątyni zburzonej w 70 roku.  Symbolika tego świecznika wyjaśniona jest w opracowaniu  Menora - świecznik Boga. Jej historia i symbole .

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo