Lobbing obywatelski - bo tylko skrzypiące koło dostaje smar
Pudła rezonansowe poszły w ruch. Wiemy, że „tylko skrzypiące koło dostaje smar”. Wielu naszych rozsyła takie maile jak sadownicy spod Grójca (czytaj niżej). Piszę tę notkę, bo"związek gospodarczy o strukturze sieciowej i integracji produktowej, działający z wykorzystaniem wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych”to rzecz, którą trzeba rozszyfrować.Nie zmęczę się zbytnio, bo skorzystam z gotowca wysłanego do Ministerstwa Rozwoju. Albo nasza gospodarka zostanie zreformowana, albo nie będzie jej wcale. Wielu z naszych to doskonale rozumie.
-----Oryginalna wiadomość-----
From: Andrzej Stępniewski
Sent: Saturday, October 28, 2017 2:51 PM
To: długa lista adresatów
Subject: FW: Materiały wysłane do ministra Morawieckiego,wiceministra Emilewicz i dyrektor Blachowicz w Ministerstwa Rozwoju i Finansów
Witam Partnerów, Członków Rady Programowej, i sympatyków Klastra "Polska Natura".
W załączeniu przesyłam pismo adresowane do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego wraz z załącznikami, którego jesteśmy sygnatariuszem z prośbą o włączenie się w akcję popierającą idee tam zawartą. Nasz Klaster "Polska Natura" działając na rynku rolnym uważa, że wprowadzenie do polskiej gospodarki rozwiązań proponowanych przez KONFEDERATÓW są konieczne, jeżeli chcemy mieć w Polsce, racjonalne i innowacyjne oraz sprawiedliwe zasady rozwoju całej gospodarki. Zwracam uwagę na korzyści jakie mogą uzyskać firmy z sektora MŚP oraz rolnicy zorganizowani w KLASTRACH jako "związku gospodarczego o strukturze sieciowej i integracji produktowej, działającego z wykorzystaniem wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych". Uważamy, że jest to właściwa droga /może jedyna/ do poprawienia sytuacji wielu polskich drobnych przedsiębiorców i rolników zdominowanych na rynku przez różnego rodzaju dostawców, pośredników, czy sieci handlowe. Budowanie innowacyjnych klastrów-związków gospodarczych o strukturze sieciowej silnych finansowo, działających lokalnie i wykorzystujących zasoby miejscowe, to jest droga do upodmiotowienia polskich producentów na globalnym rynku. Przekonanych o słuszności naszych propozycji, prosimy o wyrażenie swojego poparcia przez wysłanie listu w imieniu własnym lub instytucji czy firmy na adres Premiera Morawieckiego. Jeżeli to potrzebne, jestem do Państwa dyspozycji .
Pozdrawiam Andrzej Stępniewski.
Związek gospodarczy o strukturze sieciowej i integracji produktowej działający z wykorzystaniem wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych.
Rozszyfrujmy to:
Sieciowa struktura gospodarcza –nie powołuje nowej osoby prawnej a do swego działania wykorzystuje zdolności prawne zrzeszonych podmiotów. W szczególności: nie tworzy wspólnego kapitału i organów nim zarządzających. Nie wymaga zatem żadnej rejestracji.
Integracja produktowa (integracja pionowa) – integracja przedsiębiorców wokół osi produktowych zrzeszająca wszystkich interesariuszy aktywnych od zrodzenia się pomysłu na produkt do chwili jego sprzedaży odbiorcy zewnętrznemu. Ważne: do takiej struktury musi wejść sprzedawca.
Umowa wielostronna – nowe pojęcie w polskiej przestrzeni gospodarczej, bo nie jest to umowa redukująca się do wielu umów dwustronnych jak w przypadku umów konsorcjum.
Umowa wspólnie kontrolowana – polega, na wspólnej kontroli technicznego kosztu wytworzenia u każdego z kooperantów. Każdy musi swoje koszty ujawnić i uzasadnić. Jest przeciwieństwem umowy spisanej w duchu tajemnicy handlowej.
Kontrakt z rynkiem – typ umowy, w której grupa przedsiębiorców podejmuje się na wspólne ryzyko i wspólny rachunek wprowadzić na rynek określony produkt lub grupę produktów. Takiej cechy nie ma umowa konsorcjum i całkowicie do tych zastosowań się nie nadaje. Należy zaznaczyć, że kontraktu z rynkiem nie można wyegzekwować drogą sądową. Cechę „kontraktu z rynkiem” posiada wspólne ustalenie umowne (nazwa używana w MSSF nr 11 – wspólne ustalenia umowne), którą dla wyjaśnienia istoty nazywamy „wielostronna umową wspólnie kontrolowaną”.
Koncepcja sieciowej struktury gospodarczej o integracji produktowej.
Etap przygotowawczy
1. Zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej nr 11 – wspólne ustalenia umowne, przedsiębiorca, który zamierza być wspólnikiem takich umów musi w momencie otwierania ksiąg rachunkowych uzupełnić swój plan kont i politykę rachunkowości o ewidencje:
-
kosztów poniesionych przy produkcji swojej części wspólnego ustalenia umownego (wspólnego działania). Analityka do konta powinna być opracowana tak aby uwzględnić wszystkie rodzaje kosztów, które będą brane pod uwagę przy kalkulacji kosztów całego działania celem wyliczenia procentowych udziałów w cenie sprzedaży.
-
przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży „udziałów w produktach wspólnego działania”.
2. Ponieważ w systemie ewidencji pojawią się nowe dokumenty, należy zadbać o to aby informatycy opracowali dla nich wzorce księgowań a w przypadku dużych i rozległych klastrów systemów komutacji dokumentów przy pomocy mediów elektronicznych. Dotyczyć to będzie zwłaszcza dokumentu przy pomocy którego będą przenoszone na kooperantów ich przychody i zobowiązania podatkowe. My sugerujemy, aby takim dokumentem była faktura VAT w wersji „samofakturowanie”.
3. Przedsiębiorcy, którzy w tej formie zechcą działać w sposób trwały i zorganizowanych powinni spisać umowę ramową określającą zasady powoływania, prowadzenia i rozliczania wspólnych działań. Upraszcza to proces spisywania kolejnych umów na konkretne działania..
4. Przedsiębiorca, który w imieniu i na rzecz wszystkich wspólników będzie dokonywał sprzedaży końcowej produktów wspólnego działania, powinien zmodyfikować swój indeks materiałowy tak, aby mógł dokonać rozliczeń po dokonaniu sprzedaży ze wszystkimi wspólnikami. W prostych przypadkach wystarczy załącznik do umowy wspólnego działania w której wyszczególniono procentowe udziały poszczególnych wspólników w cenie sprzedaży.
Umowa wspólnego działania.
Jest to umowa pomiędzy wspólnikami wspólnych działań, która oprócz elementów identyfikacyjnych powinna obowiązkowo zawierać:
1. Określenie osób/firm użyczających swojej zdolności prawnej dla:
-
koordynatora przedsięwzięcia (organizuje i koordynuje całość prac)
-
wytwórcy końcowego (biorącego (i egzekwującego) odpowiedzialność za ewentualne szkody produktowe)
-
sprzedawcy(wprowadzenie wyrobów do obrotu oraz dokonanie rozrachunków ze wspólnikami ). Sprzedawca działa „w imieniu i na rzecz” wszystkich wspólników wspólnego działania na zasadach zbliżonych do sprzedaży komisowej. Różnica jest jedynie taka, że występuje jako komisant obsługujący jednocześnie wielu komitentów.
W szczególności wszystkie te funkcje może pełnić jeden podmiot.
2. Określenie procentowych udziałów poszczególnych wspólników wspólnego działania w cenie sprzedaży produktów tegoż wspólnego działania udokumentowane kalkulacją przedmiarową (kosztorysem) w układzie podmiotowym. To jest rzeczowy wymiar wspólnej kontroli.
3. Określenie odpowiedzialności za ewentualne szkody produktowe: odpowiedzialność indywidualna, solidarna, subsydiarna lub proporcjonalna do udziałów we wspólnych działaniach.
Ewidencja i sprawozdawczość.
1. Zasady ewidencji i sprawozdawczości rozstrzyga Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 11 – wspólne ustalenia umowne przyjęty prawem unijnym.
2. Brakuje dokumentu do ewidencjonowania „sprzedaży udziałów w produktach wspólnego działania”. Sugerujemy, że takim dokumentem mogłaby być – dopuszczona rozporządzeniem fakturowym – faktura VAT w wersji „samofakturowanie”. Faktury te – na obraz i podobieństwo faktur RR dla rolników ryczałtowych – wystawia komisant czyli podmiot dokonujący sprzedaży, przenosząc na wspólników ich dochody i zobowiązania budżetowe. Jak wspomniano: podatki każdy zw wspólników płaci sam i za siebie.
System kompetencji i baza dobrych praktyk.
W Polsce brak – musimy to mozolnie zbudować. Jeśli chcemy zmobilizować nasz potencjał kapitału strukturalnego musimy ten trud podjąć.
Napisał najkrócej jak potrafił
mgr inż. Józef Kamycki
w październiku 2017 roku