nikander nikander
644
BLOG

Jak przelicytować Kaczyńskiego

nikander nikander Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Trzeba sięgnąć po rozwiązania trochę trudniejsze i proszę Was o zrozumienie idei. Resztę zrobią fachowcy, których ci u nas dostatek.


Pierwotne i wtórne efekty rozproszenia emisji pieniądza suwerennego do gospodarki.


 Szanowni Przedsiębiorcy Polscy

     Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych nad swoją doktryną gospodarczą pracowała prawie 5 lat. Problem raczej nie tkwił w oryginalności rozwiązania, ale w wydobyciu z naszej polskiej historii tego co już było, poskładaniu tego w logiczną całość i „ukorzenieniu” tych rozwiązań w stołeczności tak, aby stały się naszą zbiorową mądrością. Chcemy Wam nasze rozwiązania przedstawić na sejmiku, który zapowiadamy na koniec marca. Jednak, aby uniknąć kompletnego zaskoczenia prosimy Was abyście zapoznali się z niezbędnymi fragmentami wiedzy dotyczącej architektur monetarnych. W Internecie sporo jest na ten temat, a ja wybrałem te materiały, na które się natknąłem io uważam za kluczowe.

Mamy szanse na:

- zasilenie gospodarki emisją pieniądza suwerennego kwotą około 40 mld zł rocznie. W konsekwencji spadłyby koszty finansowe naszych przedsiębiorstw oraz dywidendy jakie wypłacamy obcym instytucjom finansowym z tytułu podstępnego wprowadzenia u nas obcego kapitału. Dałoby to przyrost produkcji szacowany na około 120 mld zł.
- ograniczenie lichwy o kwotę też około 40 mld zł (w roku 2017 banki zebrały 71 mln lichwy) te pieniądze zostałyby nam w kieszeniach. Stworzyłyby one natychmiastowy popyt na Wasze usługi i towary.

- ograniczenie zatorów płatniczych obecnie kosztujących naszą gospodarkę około 6% PKB.
- wyeliminowanie szarej strefy, bo ten rodzaj działalności straciłby ekonomiczną atrakcyjność. Budżet uzyskałby wpływy podatkowe od dóbr szacowanych na 400 mld zł. Wzrost wpływów budżetowych można śmiało szacować na jakieś 100 mld zł.
- znacznie spadłyby koszty prowadzenia operacji otwartego rynku przez NBP oraz koszty obsługi długu publicznego. Zysk można śmiało szacować na jakieś 25 mld zł.

Polityka monetarna uwalnia takie kwoty na transfery socjalne o których Kaczyńskiemu się nie śniło!!!!

Drodzy Polscy Przedsiębiorcy

Zrozumcie:

1. Społeczeństwu należy się rekompensata za spadek wartości zgromadzonych pieniędzy na skutek inflacji.
2. Przedsiębiorstwom należy się dywidenda za wzrost gospodarczy.
3. Polskiej gospodarki nie musi dławić ciasny gorset konfliktowego modelu stosunków przemysłowych. Uczcie się trudnego słowa „deproletaryzacja”.


Warto, naprawdę warto zapoznać się z tym, co wszystkie te dobrodziejstwa może nam przybliżyć.

 Dane encyklopedyczne:

1. Strategie polityki pieniężnej
https://mfiles.pl/pl/index.php/Strategia_polityki_pieni%C4%99%C5%BCnej

2. Instrumenty polityki pieniężnej
https://mfiles.pl/pl/index.php/Instrumenty_polityki_pieni%C4%99%C5%BCnej

Akt prawny w Polsce:
 
Założenia polityki pieniężnej na na rok 2019
https://www.nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/zalozenia/zalozenia_pp_2019.pdf

Współczesne nurty dyskusji nad zmianą architektury monetarnej:

1. Nowoczesna teoria pieniądza (MMT – Modern Monetary Theory)
https://fakty.interia.pl/autor/michal-michalak/news-nowoczesna-teoria-pieniadza-czyli-dlaczego-rzadowi-nigdy-nie,nId,2594126
Z metody tej korzysta rząd finansując „piątkę Kaczyńskiego”

2. Pieniądz suwerenny
//jestesmyzmiana.pl/pieniadz-suwerenny/

https://www.bankier.pl/forum/temat_pieniadz-suwerenny,28434189.html
Proszę zwróćcie uwagę na to zdanie:

„...Chociaż Milton Friedman za swe prace z teorii i historii pieniądza w 1976 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, nie udało mu się doprowadzić swej monetarnej teorii do wdrożenia do praktyki. Niewątpliwie dlatego, że  po prostu nie podjął i nie dopracował w  niej z punktu widzenia praktyki ważnej sprawy, która dotyczy sposobu  wtłaczania nowo kreowanego pieniądza do obiegu...

Jednak z konkluzją autora:

"..Efekty te powinno przejmować i dysponować nimi państwo, emitując w tym celu  pieniądz suwerenny. Jednocześnie o wartość realizowanej renty emisyjnej powinno być obniżone opodatkowanie dochodów pracujących obywateli...”trudno się w pełni zgodzić.

My to musimy zrobić, i zrobić lepiej od reszty świata!


Nurt w dyskusji, który zaczyna zdobywać przewagę:

„Zaparkowanie emisji pieniądza w realnej gospodarce”


Rozwiązania:

1. „Perswazja kredytowa” stosowana w krajach dalekowschodnich: //next.gazeta.pl/next/7,151003,24456145,sektor-finansowy-ogrywa-demokracje-mozemy-sie-obudzic-w-swiecie.html#s=BoxMMtImg1

2. „Chmura kapitałowa” - rozproszenie emisji pieniądza na dokapitalizowanie udziałów kapitałowych pracowników w przedsiębiorstwach: https://www.salon24.pl/u/nikander/936258,polska-doktryna-gospodarcza-w-pigulce

      O społecznych i ekonomicznych skutkach uwłaszczenia chłopów wszyscy wiemy. Każdy dostał spłachetek ziemi, o który zaczął dbać. Jednak proces uwłaszczenia pracownika na części maszyny nie jest aż tak prosty. Trzeba sięgnąć po rozwiązania trochę trudniejsze i proszę Was o zrozumienie idei. Resztę zrobią fachowcy, których ci u nas dostatek.

No to do zobaczenia na naszym sejmiku.

 

ps. to musi się przebić w kampanii wyborczej. Macie znajomych przedsiębiorców, polećcie im tę notkę. Zacznijcie dyskutować,nikander
O mnie nikander

Józef Kamycki - obecnie na emigracji wewnętrznej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka