Robert Nogacki Robert Nogacki
50
BLOG

Buszujący w uchwałach

Robert Nogacki Robert Nogacki Polityka Obserwuj notkę 1
Od prawie roku osoby poszkodowane w wyniku upadłości WGI Domu Maklerskiego bezskutecznie oczekują na rekompensaty z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Rekompensaty te, w maksymalnej wysokości 15-19 tys. EUR, teoretycznie chronią każdą osobę, która zainwestowała oszczędności w domu maklerskim, ale nie może ich wypłacić z uwagi na ogłoszenie upadłości domu maklerskiego, albo stwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego, że, że dom maklerski nie jest w stanie, z powodów ściśle związanych z sytuacją finansową, wykonać ciążących na nim zobowiązań wynikających z roszczeń inwestorów.

Rekompensaty działają w sposób zbliżony do ubezpieczenia - wszystkie domy maklerskie wpłacają określone składki do systemu rekompensat, którym zarządza Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. W razie zaistnienia zdarzeń określonych w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi Depozyt wypłaca inwestorom rekompensaty kalkulowane wg wartości środków pieniężnych oraz utraconych maklerskich instrumentów finansowych. Dokładniej rzecz biorąc nie tyle "wypłaca", co wypłacić powinien, albowiem system jak dotąd nigdy jeszcze nie zadziałał w praktyce (co jest o tyle interesujące, że w celach marketingowych istnieniem tego rodzaju obowiązkowego ubezpieczenia chwalą się prawie wszystkie domy maklerskie w Polsce).

Jedyna upadłość domu maklerskiego która miała miejsce po powstaniu systemu rekompensat to właśnie casus WGI DM (czerwiec 2006) i niestety system rekompensat, zamiast ruszyć z pompą (udowadniając tym samym wiarygodność polskiego rynku kapitałowego) zaciął się na kłopotach proceduralnych. Ostatnio nawet Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych przyjął uchwałę nr 307/2007 zawierającą "Procedurę uruchomienia środków z systemu rekompensat na wypłatę rekompensat oraz przeprowadzania kontroli prawidłowości wypłat rekompensat przez syndyka". Niestety, jak wyjaśnia jeden z członków rady wierzycieli WGI DM, uchwała zniknęła ze strony WWW Depozytu. Co prawda Depozyt nie ma obowiązku publikacji uchwał,tym niemniej z zaciekawieniem kontempluję spis uchwał, w którym po uchwale 306/2007 znajduje się uchwała 308/2007 (by pokontemplować samodzielnie KLIKNIJ TUTAJ).
 
Rozważając przyczyny tej osobliwej anomalii kontinuum czaso-przestrzennego, nie można całkowicie wykluczyć, że uchwała nr 307/2007 miała paść ofiarą tzw. syndromu "lub czasopisma". Jednak chyba na szczęście udało się ją przed tym bakcylem zaszczepić, ponieważ oryginalny tekst uchwały szybko przedrukowało na swojej stronie WWW Stowarzyszenie WGI Wierzyciele (kliknij TUTAJ). 

Niewątpliwą ciekawostką jest również, że na "ocalałych" uchwałach, które widać na podlinkowanym screenie (niezwiązanych ze sprawą WGI DM) prezes Depozytu, pani Elżbieta Pustoła podpisała się/została podpisana jako, nomen omen, "Elżbieta Pustota" (zawsze twierdziłem, że autokorekta w Wordzie to wyjątkowo zdradliwe narzędzie!). Jeśli dodamy do tego, że jedna z w/w uchwał dotyczy sprostowania omyłki w innej uchwale, to zaczyna mi się rysować w głowie pewna hipoteza co do przyczyn opóźnienia w wypłacie rekompensat inwestorom WGI DM...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka