Norbert Rzepisko Norbert Rzepisko
503
BLOG

Na biało-czerwono

Norbert Rzepisko Norbert Rzepisko Rozmaitości Obserwuj notkę 0

 Kilka lat temu do naszej miejscowości wprowadził się oryginalny facet. Pierwsze co zrobił to wmurował przed kupionym domem maszt i powiesił na nim flagę Polski. Przez długi czas był „Panem od flagi”. Z chwilą, gdy rozkręcaliśmy działalność Stowarzyszenia, „Pan od flagi” przyszedł na nasze spotkanie i tak już zostało. Współpraca, która podjęliśmy przynosi nam wszystkim wiele pożytku i radości. Grzegorz okazał się być człowiekiem, który czas wolny poświęca na promocję polskich barw narodowych - całkowicie hobbystycznie. Po wielu rozmowach narodził się pomysł naszej wspólnej akcji i tak zrodziła się inicjatywa „wywieś flagę”. We współpracy z miejscowym proboszczem, 28 kwietnia, na wszystkich mszach dzieci recytowały wiersze o barwach narodowych, śpiewały piosenki a na koniec, zamiast kazania Grzegorz Chachuła odczytał poniższy tekst, warto się z nim zapoznać, mówi o historii flagi polskiej. Po mszy każdy dostawał flagę. Rozdaliśmy ich równo 200. Święta majowe powinny być u nas biało – czerwone. Więcej informacji o fladze, świętach i uroczystościach podczas których powinno się ją wywieszać można znaleźć nawww.polskaflaga.pl, mój nowy kolega jest animatorem i pomysłodawcą tej strony

 

Jednym z bardzo ważnych elementów tożsamości narodowej są barwy widniejące na fladze państwowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci.

Wywodzą się one z dwóch herbów: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

Prawnie potrzeba posiadania jednolitego znaku narodowego została opisana w Uchwale Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831

 

Biel na polskiej fladze pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Księstwa Litewskiego.

Oba te godła znajdowały się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Stąd kolor czerwony.

Jak wiadomo na fladze biel jest u góry, ponieważ ważniejszy jest  kolor godła niż kolor tła.

Te ustanowione przez Sejm barwy szybko przyjęły się w wojsku oraz upowszechniły się wśród polskiego społeczeństwa. Po upadku powstania listopadowego, przejęte od wojska, stały się symbolem państwa, które nie istniało i własnością narodu, który pod tymi barwami walczył o wolność i niepodległość.

I tak jak chcieli ustawodawcy, te barwy łączyły "wszystkich Polaków". Tych mieszkających w zaborze rosyjskim, pruskim, austriackim jak i wywiezionych na Sybir, czy też będących na emigracji w różnych krajach świata. Stały się prawdziwie narodowe.

Po raz pierwszy na masową skalę, polskie biało-czerwone barwy pojawiły się w Warszawie w dniu 3 maja 1916 roku z okazji obchodów 125 rocznicy Konstytucji 3 maja. Komitet organizacyjny przypominał ustawę z 1831 roku o barwach narodowych. Wtedy powstała polska flaga.

Większego znaczenia barwy narodowe nabrały dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Biało-czerwona stała się wówczas oficjalnym symbolem naszego państwa!

Potem w czasie trwania II wojny światowej flaga stanowiła oznakę niezłomności polskiego narodu i hartu ducha. Pojawiając się w bombardowanych miastach krzepiła serca i budziła nadzieję, a towarzysząc żołnierzom na froncie, wzmagała patriotyzm.

Po II wojnie światowej, podczas „panowania” władz komunistycznych, używanie symboli narodowych było karalne i traktowane, jako zdradę wobec Ojczyzny. Zmieniał się także wizerunek orła na godle. Usunięcie z jego głowy korony, miało zatrzeć pamięć o naszej historii, a wywieszanie flagi uważano za wyraz sprzeciwu wobec władzy. Nasilające się wówczas manifestacje i strajki, którym przyświecała idea solidarności, pokazały, że polskie barwy prawdziwie łączą wszystkich Polaków, stanowiąc symbol ich jedności i siły oporu.


Dziś bez obawy o karę czy szykanowanie możemy manifestować swoją wolność. Od 10 kwietnia 2004 r. każdy obywatel może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, narodowych czy lokalnych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego! np. urodzin. Do 2004 roku wywieszenie flagi nie w święta państwowe było karane mandatem.

Tym czasem w wielu krajach (Dania, Szwecja, Norwegia, Niemcy, Włochy, Stany Zjednoczone i wiele innych) wciąga się flagi na maszt przed domem w dniu urodzin członka rodziny czy dla uczczenia rocznicy ślubu, na Boże Narodzenie, a także na maszt wędruje flaga, kiedy do domu przybywają goście, dalsza rodzina. Bardzo często flaga wisi przez cały rok.

Flaga RP to prostokątny płat tkaniny o barwach biało-czerwonych. Ważne są też wymiary. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8. Flaga jest symbolem do ktorej należy odnosić się z należną czcią i szacunkiem. Na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery, słowa, liczby czy jakiegokolwiek rysunku. Powinna być tak umieszczona, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie. Powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem, lub upadkiem na ziemię.

Ile właściwie flag ma Polska? Dwie !!!

Jesteśmy jednym z niewielu Państw, które posiada dwie flagi narodowe.

Jedna jest z orłem a druga bez orła. Oficjalna flaga ma kolor biały i czerwony.

Jednak przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą i marynarkę handlową obowiązuje flaga z godłem państwowym na górnym, białym pasie.

 

Przyczyny tego, że Polska ma dwie różne flagi, jedną na użytek krajowy a drugą na zewnętrzny, sięgają roku 1920. Kiedy Polska odzyskała niepodległość i pojawiły się polskie statki na morzach i oceanach z banderą biało – czerwoną. Na statkach innych państw wśród oficerów na mostkach zapanowała konsternacja. Byli zmuszeni meldować kapitanowi, że widzą statek, który wywiesił sygnał oznaczający literę Międzynarodowego Kodu Flagowego "H". Oznacza "mam pilota na pokładzie" I właśnie ten znak to nic innego jak biało - czerwona bandera.

 

Aby zaradzić tym pomyłkom władze polskie na użytek floty wojennej i handlowej dodały do flagi biało - czerwonej Orła Białego. Potem ten zwyczaj wprowadzono dla wszystkich polskich placówek zagranicznych, dyplomatycznych, aby już jednoznacznie dla obcokrajowców ta flaga kojarzyła się z Polską.

Dziś głośno możemy mówić o naszym przywiązaniu do ojczyzny i barw narodowych, jako wyrazie patriotyzmu. Ale czy dziś korzystamy z tego przywileju? Czy właśnie dziś symbole narodowe stanowią dla nas wartość?

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2004 roku obchodzony jest 2 maja. Wybór tego dnia nie jest przypadkowy! Właśnie 2 maja 1945 roku, w centrum Berlina, zawieszono flagę Polski – na znak pomyślnie przeprowadzonej operacji berlińskiej, która zakończyła się kapitulacją miasta.

To także data, która przypomina o stosowanej w czasach PRL praktyce zdejmowania flag tuż po 1 maja (Święcie Pracy), po to, by nie wisiały 3 maja – w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiętajmy, więc, że 2-go maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Mamy niepowtarzalną okazję do uczczenia dobra wspólnego i wspólnoty przeszłych pokoleń. Zaakcentujmy polski tradycjonalizm, obyczajowość, dumę z naszej ojczyzny i świadomą przynależność do kraju. Naszego kraju. Wywieśmy flagę – nie wstydźmy się własnej polskości!

A może przyczyna względnie małej popularności eksponowania flagi tkwi gdzie indziej?. Może chciałoby się ją wywiesić, ale się jej nie ma.

I właśnie Stowarzyszenie między Wisłą a Skawinką w Kopance przy współpracy Urzędu Gminy Skawina, daje wszystkim chętnym możliwość otrzymania flagi. Po wszystkich dzisiejszych mszach świętych w naszym kościele, będzie można otrzymać polską flagę. Rzecz jasna, otrzymanie flagi to nie wszystko. Trzeba ją jeszcze wywieszać. Dodatkowo każdy obdarowany dostanie kalendarium z ponad dwudziestoma datami, w których powinno wywiesić się polską flagę

Akcja „Wywieś Flagę” znalazła uznanie w oczach ks. Grzegorza. Podobną przychylność okazał Pan Norbert Rzepisko, który był inicjatorem całości. Działalność dostała też wsparcie ze strony sponsorów, którymi są: Urząd Gminy w Skawinie i Stowarzyszenie Między Wisłą a Skawinką w Kopance.

 

Czy już w tegoroczne Święta majowe nasza wioska będzie jeszcze bardziej /biało-czerwona? Mamy taką nadzieję.

 

Z ostatniej chwili – widać te 200 flag na domach w naszej miejscowości. :-)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości