Nowa Energia
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
0 obserwujących
48 notek
7706 odsłon
  96   0

Megawaty nadlecą z wiatrem. Energetyczny koncern inwestuje w OZE

W 2025 r. farma wiatrowa w Nowej Brzeźnicy ma rozpocząć produkcję prądu. Inwestycję, o mocy 20MW, zrealizuje Tauron. Do 2030 r., w tej technologii koncern chce mieć 1100 MW zainstalowanej mocy .

Farma Wiatrowa Nowa Brzeźnica (woj. Łódzkie) zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Instalacja składać się będzie z 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2MW. Projekt posiada wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia.

- Zgodnie z tym co zapowiedzieliśmy w nowej strategii, realizujemy ambitny program inwestowania w odnawialne źródła energii (OZE). Nasi specjaliści poszukują miejsc gdzie warto i można zbudować farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Szybki wzrost mocy

- W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – dodaje prezes TAURONA.

W czerwcu tego roku TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Inwestycje w Nowej Brzeźn i w Mierzynie realizowane będą przez spółkę TAURON Zielona Energia. To podmiot, który w Grupie TAURON odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Zielona spółka

- Spółka TAURON Zielona Energia ma charakter deweloperski, koncentruje się na tym, żeby rozwijać lub przejmować projekty OZE, nadzorować budowę, a po osiągnięciu pozwolenia na użytkowanie przekazać do eksploatacji TAURON Ekoenergia - mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Tauron posiada aktualnie 11 farm wiatrowych. Najnowsze, niedawno ukończone, znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim oraz łódzkim tj. Majewo oraz Piotrków. Starsze instalacje to Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. Łączna moc farm należących do koncernu wynosi 416,75 MW.

Będą kolejne megawaty z wiatru

Tauron planuje i prowadzi kolejne inwestycje, które zwiększą jego moce wytwórcze z OZE. W grudniu 2020 roku firma kupiła projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW. Elektrownia stanie na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim. Farma planowo wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych.

W czerwcu zeszłego roku TAURON kupił też spółkę celową wraz z prawami do projektu budowlanego, której zadaniem jest wybudowanie farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 MW. Inwestycja prowadzona jest w gminie Milejewo w województwie warmińsko-mazurskim.

Stawiają na OZE

Koncern niedawno uruchomił przemysłowy magazyn energii, który odbiera prąd wyprodukowany przez wiatrową farmę w Lipnikach.

Prąd pozyskiwany z wiatru to nie wszystko. Tauron intensywnie pracuje nad swoją największą farmą fotowoltaiczną. Elektrownia słoneczna o docelowej mocy 100 MW ma ruszyć w przyszłym roku.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale