Innowacyjne kamizelki kuloodporne ze Szczytna

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Policjanci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie testują lekkie kamizelki kuloodporne i chroniące przed atakiem ostrymi przedmiotami. Kamizelki są dokładnie dopasowane do sylwetki dzięki zastosowaniu skanowania trójwymiarowego.

Dobre dopasowanie kamizelki do użytkownika to jedno z istotnych wyzwań, gdyż te obecnie produkowane masowo występują standardowo w kilku rozmiarach i dobranie właściwej kamizelki, szczególnie dla osoby o nietypowych wymiarach jest poważnym problemem. Skuteczność kamizelek jest ściśle uzależniona od dopasowania ich do użytkownika. Trójwymiarowe skanowanie postaci pozwala na stworzenie sylwetki dokładnie odwzorowującej rzeczywistą postać, na której można przymierzyć kamizelkę jeszcze przed jej uszyciem. Sposób skanowania przyszłego opracowali specjaliści z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Kamizelki powstały w ramach projektu o akronimie "Secret". Realizuje go konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex. W skład konsorcjum wchodzą też Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Twórcy kamizelek zapewniają, że poza doskonałym dopasowaniem do kształtu ciała użytkownika są one lekkie, trudnopalne, a co najważniejsze - zabezpieczają zarówno przed pociskami broni klasy TT (pistolet z pociskami kalibru 7,62 mm), jak i bronią białą – nożami, szpikulcami i igłami. Odporność na tak odmienne rodzaje broni uzyskano dzięki zastosowaniu dwóch odrębnych wkładów, z których jeden chroni użytkownika przed pociskami, a drugi przed dźgnięciami nożem, czy innymi ostrymi przedmiotami. Kamizelki mogą trafić na wyposażenie m.in. policji, BOR, czy wojska. Obecnie są testowane i przechodzą badania poligonowe.

-To kamizelki na miarę XXI wieku – mówi Grażyna Grabowska z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi.

wideo: PAP Media

Kamizelka z pojedynczym wkładem chroniącym przed kulami waży 2,5 kg, a z dodatkowym chroniącym przed uderzeniami ostrymi przedmiotami jest nico cięższa. Wyspecjalizowane w tego rodzaju produkcji firmy oferują nawet lżejsze kamizelki. Produkowana przez brytyjską firmę PPS Group kamizelka chroniąca przed pociskami i uderzeniem ostrych narzędzi wygląda jak klasyczna kamizelka garniturowa i waży około 1,65 kg.

Projekt "Indywidualizacja konstrukcji wielofunkcyjnych kamizelek balistycznych skrytego noszenia" finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa. Projekt ma się zakończyć we wrześniu 2016 r., a po merytorycznym i finansowym rozliczeniu przez NCBiR, będzie on w dyspozycji resortu obrony i gotowy do wdrożenia do produkcji.

źródło: PAP
AB

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie