3 obserwujących
270 notek
263k odsłony
4873 odsłony

Co to jest 5G? Sieć najnowszej generacji. Jak funkcjonuje w Polsce i na świecie?

Specjaliści mówią o pięćdziesięcio-, a nawet stukrotnym zwiększeniu prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.
Specjaliści mówią o pięćdziesięcio-, a nawet stukrotnym zwiększeniu prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.
Wykop Skomentuj54

Dzięki 5G rozwinie się także internet rzeczy, który pozwoli kontrolować także uprawy
Dzięki 5G rozwinie się także internet rzeczy, który pozwoli kontrolować także uprawy.

Start-up przygotował już wersję gotową do prezentacji i testów w warunkach polowych. Jak zaznacza Guziec, zastosowane przez jego zespół rozwiązania zostały ocenione przez specjalistów z Politechniki Opolskiej za innowacyjne w skali międzynarodowej. 

– O ile nam wiadomo, jedna ze znanych firm wprowadziła do sprzedaży podobny produkt, jednak w odróżnieniu od tamtego systemu, nasze rozwiązania bazują na technologiach otwartych i oferują szerszy zakres zastosowania. Mamy nadzieję, że opracowane przez nas rozwiązania zostaną wykorzystane nie tylko w profesjonalnym przemyśle rolniczym, ale trafią do amatorów chcących wykorzystać internet rzeczy do monitorowania swoich działek czy ogródków, zwłaszcza że już pracujemy nad kolejnymi zastosowaniami systemu do potrzeb kolejnych grup potencjalnych odbiorców - powiedział Guziec.  

USA – 5G jako element wyścigu z Chinami 

USA zamierzają kontynuować rozbudowę sieci 5G i od grudnia zorganizować przetargi na największą jak dotąd liczbę częstotliwości; będzie to największa aukcja częstotliwości w historii kraju - zapowiedział szef Federalnej Komisji ds. Komunikacji (FCC) Ajit Pai. 

Pai zapowiedział utworzenie funduszu wynoszącego 20,4 mld dolarów, z którego środki mają zostać przeznaczone na zaopatrzenie do 4 mln gospodarstw domowych w USA w szybki internet. 

– Wyścig po 5G to wyścig, który Ameryka musi wygrać – powiedział prezydent USA Donald Trump, dodając, że jest „to wyścig, który Ameryka wygra”. Podkreślił, że bezpieczna sieć nowej generacji jest ważna z punktu widzenia dobrobytu i bezpieczeństwa narodowego kraju. 

Wyścig po 5G to wyścig, który Ameryka musi wygrać – powiedział prezydent USA Donald Trump
Wyścig po 5G to wyścig, który Ameryka musi wygrać – powiedział prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

W rozwój 5G inwestują także Chiny; w związku z tym w Stanach Zjednoczonych pojawiają się obawy, że kraj mógłby zostać w tyle w tym technologicznym wyścigu. 

Jak pisze agencja dpa, Unia Europejska w ostatnim czasie sygnalizowała otwartość na stosowanie chińskich technologii podczas rozbudowy 5G. Tymczasem przede wszystkim USA apelowały do państw europejskich, by nie dopuszczały do tego przedsięwzięcia chińskiego giganta Huawei. Waszyngton oskarża ten koncern o to, że jego produkty mogą być używane np. do szpiegowania na rzecz władz w Pekinie.

KW 

Wykop Skomentuj54
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie