Specjaliści mówią o pięćdziesięcio-, a nawet stukrotnym zwiększeniu prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.
Specjaliści mówią o pięćdziesięcio-, a nawet stukrotnym zwiększeniu prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.

Co to jest 5G? Sieć najnowszej generacji. Jak funkcjonuje w Polsce i na świecie?

Redakcja Redakcja Cyfryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 59

5G to technologia mobilna piątej generacji, znacznie szybsza i stabilniejsza od dotychczasowych sieci.  

5G rozszerzy możliwości sieci komórkowych i uczyni internet rzeczy (IT) o wiele bardziej dostępnym dla mnóstwa nowych konsumentów. Specjaliści mówią o pięćdziesięcio-, a nawet stukrotnym zwiększeniu prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.  

Rdzeniem sieci 5G są światłowody, czyli kable z mieszanki włókna szklanego i tworzyw sztucznych, które umożliwiają transmisję danych przy użyciu światła. Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji, sieć 5G umożliwi powstanie nowych innowacyjnych usług, które wpłyną na rozwój sektora produkcji, energii, przemysłu samochodowego i zdrowia, wprowadzając je w erę internetu rzeczy.  

5G to technologia mobilna piątej generacji, znacznie szybsza i stabilniejsza od dotychczasowych sieci.
5G to technologia mobilna piątej generacji, znacznie szybsza i stabilniejsza od dotychczasowych sieci.  

Na początku kwietnia 2019 roku media poinformowały, że Ericsson i Swisscom uruchomili pierwszą komercyjną sieć 5G w Europie. Na obecną chwilę jest ona dostępna w pięćdziesięciu czterech miastach w Szwajcarii. Nieco wcześniej Claudia Nemat z zarządu Deutsche Telekom poinformowała, że T-Mobile w Niemczech zamierza zacząć oferować usługi 5G jeszcze w tym roku. T-Mobile ma uruchomione obecnie sto pięćdziesiąt stacji 5G w sześciu krajach Europy: Niemczech, Austrii, Grecji, na Węgrzech, w Holandii i testowo w Polsce. 

5G na szeroką skalę w 2025 roku? 

Unia Europejska chce, aby w poszczególne kraje członkowskie wprowadziły na szeroką skalę sieć 5G do 2025 roku. Komisja Europejska oczekuje, że do 2020 roku sieć 5G ma być dostępna – na zasadach komercyjnych – w co najmniej jednym dużym mieście w każdym kraju członkowskim.

 

Unia Europejska chce, aby w poszczególne kraje członkowskie wprowadziły na szeroką skalę sieć 5G do 2025 roku
 Unia Europejska chce, aby w poszczególne kraje członkowskie wprowadziły na szeroką skalę sieć 5G do 2025 roku.

„Aby wszyscy konsumenci i przedsiębiorstwa w Europie mogli czerpać korzyści z gigabitowego społeczeństwa, należy zniwelować różnice pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi oraz występującymi różnicami w rozwoju cyfrowym/technologicznym w krajach UE” - wyjaśnia ministerstwo. Zdaniem ekspertów sieć 5G pozwoli na bezproblemowy dostęp do Internetu dla aż stu klientów na jednym metrze kwadratowym.  

W opublikowanej w 2018 roku „Strategii 5G dla Polski” Ministerstwo Cyfryzacji zakładało, że dla sieci 5G przeznaczone zostaną w Polsce pasma radiowe w częstotliwości 700 MHz, zakres 3,4-3,8 GHz oraz częstotliwości powyżej 26 GHz. Częstotliwości z pasma 700 MHz miałyby być rozdysponowane w 2020 roku. 

5G od T-Mobile w Warszawie 

W Polsce pierwsza w pełni funkcjonująca sieć 5G to warszawski projekt T-Mobile Polska. Telkom uruchomił połączenie piątej generacji w centrum stolicy.  

Dzięki T-Mobile w Warszawie działa pięć stacji bazowych 5G, każda ze stacji ma światłowodowe podłączenie do sieci o prędkości 10 Gb/sek. Nadajniki ulepszono, tak by radziły sobie z nowymi wyzwaniami i zastosowaniami. 

W Polsce pierwsza w pełni funkcjonująca sieć 5G to warszawski projekt T-Mobile Polska
W Polsce pierwsza w pełni funkcjonująca sieć 5G to warszawski projekt T-Mobile Polska.

Internet 5G to na przykład powszechne zastosowanie beamformingu, stosowanego obecnie w wysokiej jakości routerach domowych i przemysłowych. Dzięki kształtowaniu wiązki fale radiowe są ściśle kierunkowane na konkretny sprzęt. To niweluje utrudnienia dostępu i gwarantuje użytkownikom, zarówno w pracy, jak i w domu, lepszy zasięg, szybsze i stabilniejsze połączenie. 5G oznacza koniec z wciąż zrywanymi połączeniami, niezależnie od tego, czy wykonujemy ważny projekt online, czy odpoczywamy oglądając serial na platformie streamingowej. 

5G, polski start-up i kontrola ogrodu 

Naukowcy ze start-upa w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym opracowali system nadzoru nad uprawami dostosowany do technologii 5G. Dzięki niemu właściciel ogrodu może za pomocą smartfona monitorować warunki panujące np. w swojej szklarni lub ogrodzie. 

System specjalistycznych czujników komunikujących się za pośrednictwem chmury ze sterownikiem i nadzorcą opracowali pracownicy start-upa Hivetech działającego w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym. 

– Nasz system składa się z zestawu czujników, które mierzą m.in. naświetlenie, temperaturę, wilgotność powietrza i gleby oraz poziom pH. Następnie, przy zastosowaniu technologii wi-fi przekazują te dane do chmury. Zastosowaliśmy rozwiązania dostosowane do technologii 5G i korzystające z normalnych routerów. Dzięki temu, przy stosunkowo niewielkich nakładach wchodzący w skład systemu sterownik może np. podjąć decyzję o włączeniu nawadniania, a użytkownik przy pomocy zwykłego smartfonu w każdej chwili będzie miał dostęp do bieżącej informacji o sytuacji w swoim ogrodzie, sadzie czy nawet na polu uprawnym – powiedział Andrzej Guziec, szef Hivetechu. 

Dzięki 5G rozwinie się także internet rzeczy, który pozwoli kontrolować także uprawy
Dzięki 5G rozwinie się także internet rzeczy, który pozwoli kontrolować także uprawy.

Start-up przygotował już wersję gotową do prezentacji i testów w warunkach polowych. Jak zaznacza Guziec, zastosowane przez jego zespół rozwiązania zostały ocenione przez specjalistów z Politechniki Opolskiej za innowacyjne w skali międzynarodowej. 

– O ile nam wiadomo, jedna ze znanych firm wprowadziła do sprzedaży podobny produkt, jednak w odróżnieniu od tamtego systemu, nasze rozwiązania bazują na technologiach otwartych i oferują szerszy zakres zastosowania. Mamy nadzieję, że opracowane przez nas rozwiązania zostaną wykorzystane nie tylko w profesjonalnym przemyśle rolniczym, ale trafią do amatorów chcących wykorzystać internet rzeczy do monitorowania swoich działek czy ogródków, zwłaszcza że już pracujemy nad kolejnymi zastosowaniami systemu do potrzeb kolejnych grup potencjalnych odbiorców - powiedział Guziec.  

USA – 5G jako element wyścigu z Chinami 

USA zamierzają kontynuować rozbudowę sieci 5G i od grudnia zorganizować przetargi na największą jak dotąd liczbę częstotliwości; będzie to największa aukcja częstotliwości w historii kraju - zapowiedział szef Federalnej Komisji ds. Komunikacji (FCC) Ajit Pai. 

Pai zapowiedział utworzenie funduszu wynoszącego 20,4 mld dolarów, z którego środki mają zostać przeznaczone na zaopatrzenie do 4 mln gospodarstw domowych w USA w szybki internet. 

– Wyścig po 5G to wyścig, który Ameryka musi wygrać – powiedział prezydent USA Donald Trump, dodając, że jest „to wyścig, który Ameryka wygra”. Podkreślił, że bezpieczna sieć nowej generacji jest ważna z punktu widzenia dobrobytu i bezpieczeństwa narodowego kraju. 

Wyścig po 5G to wyścig, który Ameryka musi wygrać – powiedział prezydent USA Donald Trump
Wyścig po 5G to wyścig, który Ameryka musi wygrać – powiedział prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

W rozwój 5G inwestują także Chiny; w związku z tym w Stanach Zjednoczonych pojawiają się obawy, że kraj mógłby zostać w tyle w tym technologicznym wyścigu. 

Jak pisze agencja dpa, Unia Europejska w ostatnim czasie sygnalizowała otwartość na stosowanie chińskich technologii podczas rozbudowy 5G. Tymczasem przede wszystkim USA apelowały do państw europejskich, by nie dopuszczały do tego przedsięwzięcia chińskiego giganta Huawei. Waszyngton oskarża ten koncern o to, że jego produkty mogą być używane np. do szpiegowania na rzecz władz w Pekinie.

KW 

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie