zapiskiobserwatora
"Bitwa jest właściwą czynnością wojenną - wszystko inne jest tylko przygotowaniem".
0 obserwujących
8 notek
3575 odsłon
  419   2

Krótko o przekopie Mierzei Wiślanej.

Półmetek prac przy przekopie Mierzei Wiślanej przekroczony. Dla jednych inwestycja niepotrzebna, dla innych inwestycja strategiczna - dla mnie absolutnie niezbędna, niczym kanał Falsterbo dla Szwedów (kanał łączący cieśninę Sund z Morzem Bałtyckim). Szwedzi, już ponad 80 lat temu, w ekspresowym tempie zrealizowali niemal identyczną inwestycję, która w Polsce jest już na półmetku. 

Przekop ten jest nam Polakom, niesamowicie potrzebny ze względów tak politycznych jak i ekonomicznych. Głównym czynnikiem  i wyznacznikiem wartości przekopu, jest uniezależnienie się naszej żeglugi od kontrolowanej przez Rosjan Cieśniny Piławskiej. Otwarcie inwestycji otwiera możliwość dla statków pływających nie tylko pod Polską banderą, pominięcie formalnych i nieformalnych czynności załatwianych ze stroną rosyjską. Warto przypomnieć, że na początku maja 2006 roku, Rosjanie wstrzymali możliwość wpływania polskich statków turystycznych i pasażerskich do rosyjskich portów oraz rosyjskich statków do polskich portów nad Zalewem Wiślanym. Formalnie premierzy Polski i Rosji, umowami odblokowali ruch na całym zalewie 1 września 2009 roku, jednak praktycznie umowa ta nie istnieje, a transport turystyczny i towarowy między Polską a obwodem kaliningradzkim jest praktycznie martwy.

Co jeszcze ważniejsze, przekop umożliwi swobodne opuszczanie wód Zalewu Wiślanego przez Marynarkę Wojenną i jednostki Straży Granicznej. 

Ostatnie wydarzenia związane z wyrokiem TSUE dot. Turowa, decyzja prezydenta Bidena dot. NS2, wczorajsza decyzja Duńczyków dotycząca BalticPipe to jasne dla nas sygnały - uniezależniajmy się i dywersyfikujmy. Sentymentów nie będzie. Tam gdzie hegemoni inwestują pieniądze, tam oczekują też efektów. Efektów których ofiarą możemy się stać właśnie my i kluczowe zagadnienia dla bezpieczeństwa Polski.

Obserwujmy.

#balticpipe #nordstrem2 #energetyka #bezpieczeństwo #mierzejawiślana

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka