0 obserwujących
10 notek
28k odsłon
  1848   0

Rentowność obligacji a zwrot w OFE

 

Z kolejnych wpisów na blogu wynika, że szczególnie uwiera Państwa sprawa opłat pobieranych przez OFE za zarządzanie obligacjami skarbu państwa. Otóż powtórzę jeszcze raz, że opłaty za zarządzanie pobierane są od całego portfela inwestycyjnego, a nie od poszczególnych instrumentów finansowych w tym portfelu. I nie ma znaczenia, czy jest w nim 73% obligacji skarbu państwa, czy tylko 53%. Podobnie dla opłaty nie ma znaczenia, czy akcji jest 21%, czy 38%. I nie miałoby znaczenia, gdyby obligacji było tylko 10%, a akcji 90% - gdyby prawo na to zezwalało. Jeśliby uzależniać opłatę od rodzaju instrumentu finansowego, odrębną taksę musiały by mieć depozyty bankowe, certyfikaty inwestycyjne, papiery dłużne komunalne, papiery dłużne spółek publicznych, listy zastawne, obligacje autostradowe, akcje NFI i jeszcze parę innych. To przecież absurd.
Pytają Państwo o rentowność obligacji skarbowych. W okresie od 1999 r do końca 2010, czyli w okresie, który można porównać z wynikami OFE, IROS czyli Ważony Indeks Rynku Obligacji Skarbowych fixingowanych na ERSPW wyniósł ok. 151%. W tym samym czasie, od początku swojego funkcjonowania OFE uzyskały średnio stopę zwrotu ok. 181%.
Indeksy obligacji 10-letnich, 2-letnich i 5-letnich powstały dopiero w 2002 r., więc nie można ich porównywać ze średnią stopą zwrotu z całego okresu działalności OFE. Więc dla porządku podam jedynie, że IROS-10 na koniec 2010 r. wyniósł 87,19%, IROS-2 to 74,84%, a IROS-5 to 90,51%.
 
Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale