Ojciec 1500+
Ojcowie, nie drażnijcie dzieci, ale wychowujcie je stosując dyscyplinę i nauczając je tego, co się podoba Panu. Ef 6.4
12 obserwujących
36 notek
90k odsłon
  226   2

Onet poucza innych... i kompromituje się przy zadaniu matematycznym

Redaktor Anna Rojek-Kiełbasa do spółki z naczelnymi "Onetu" powinna wytatuować sobie na czole sentencję: "Pycha kroczy przed upadkiem". Domorosła "matematyczka" wzięła się za pouczanie czytelników jak należy rozwiązywać zadania matematyczne i popełniła błąd na poziomie przedszkolaka. Przykład niby prosty:

 8 : 4 (1+1) = 

Wynik może być tylko jeden (i jest to liczba 1). Ale nie zdaniem domorosłej matematyczki z "Onetu". Wmawia ona innym (i przede wszystkim wmówiła sobie) że ludzie są głupi i nie znają kolejności wykonywania działań, dlatego najpierw mnożą, później dzielą zamiast wykonywać działania z takim samym priorytetem (a mnożenie i dzielenie ma ten sam priorytet) od lewej do prawej. Czyli zdaniem owej "dziennikarki" zadanie to powinno się rozwiązywać tak: 

8 : 4( 1 + 1 ) = 

8 : 4 * 2 = 

2 * 2 = 4 

BZDURA!!!

Zapis 4(1+1) nie oznacza 4*(1+1) tylko [4*(1+1)]. Tak samo jak kreska ułamkowa nie jest prostym zastąpieniem znaku dzielenia, ale oznacza, że to co ponad kreską trzeba traktować jak wzięte w nawias (dzielna), to co pod kreską również jako wzięte w nawias (dzielnik) oraz całość ułamka (czyli dzielną i dzielnik) traktować jako jedno wyrażenie wzięte w nawias tak samo umieszczenie czynnika bez znaku mnożenia przed nawiasem nie jest prostym zastąpieniem znaku mnożenia ale oznacza że to, co przed nawiasem mamy traktować jako jeden czynnik to, co nawiasie mamy traktować jako drugi czynnik, a całe wyrażenie mamy traktować jako jedno wyrażenie w nawiasie o ile z drugiej strony nawiasu nie mamy potęgowania np.: 4(1+1)2 = {4*[(1+1)2]}. Tak samo jak 2π (czytaj: "dwa Pi") oznacza zawsze (2*π) niezależnie od tego jakie wyrażenie postawimy przed tą dwójką. To się nazywa "zapis algebraiczny" - niestety "wiedza" pani "redaktor" z Onetu kończy się na arytmetyce.

Czyli

8 : 4(1 + 1) = 1

8 : 4 * (1 + 1) = 4

Choć ostatni zapis jest mocno dyskusyjny, bo prawdziwy matematyk użyje kreski ułamkowej, a prawdziwy informatyk doda nawiasy, aby mieć pewność, że przy upgrade do nowszej wersji tego samego języka program się nie wysypie wskutek błędu interpretera lub kompilatora (gdyby w nawiasie zamiast dodawania było odejmowanie, to nie znajdę w branży "kozaka", który zaryzykowałby "division by zero"... no, chyba że to byłby nowicjusz i zrobił to nieświadomie). 

Kwestia kolejności wykonywania działań nie zalicza się do "praw matematyki" tylko do jej konwencji, czyli umów przyjętych dla uczynienia zapisu prostszym i zrozumiałym. To tak jak z zasadami savoir vivre'u - szlachcic wie, że są przyjętymi umowami mającymi zapobiegać popełnieniu nietaktu i zaistnieniu sytuacji krępującej, a nowobogacki będzie się nimi popisywał aby postawić innych w sytuacji krępującej. Podobnie jest z konwencjami matematycznymi i różnicą pomiędzy osobą inteligentną, a redaktorami Onetu. 

https://www.onet.pl/styl-zycia/onetfacet/prosta-zagadka-z-matematyki-z-ktora-wiele-osob-ma-problem/qe9l7xs,86cd1308 

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura