0 obserwujących
253 notki
208k odsłon
  1166   0

Trujące ogórki. Wnioski dla Polski

Europejskie media obiegła informacja o skażonych ogórkach z hiszpańskich upraw. Na skutek zatrucia bakteriami EHEC, czyli groźnym szczepem pałeczki okrężnicy Escherichia coli zmarło już dziesięciu Europejczyków. Liczba zakażeń przekroczyła już tysiąc.

Sytuacja wymaga działań na najwyższym europejskim szczeblu. Dlatego wystąpiłem dzisiaj do Komisji Europejskiej z interwencją w tej sprawie.

Czas na odważne decyzje także na szczeblu krajowym. Proponuję połączenie inspekcji dbających o bezpieczeństwo żywności. Obecnie kontrolami w tym obszarze zajmuje się 5 państwowych inspekcji tj. Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podległe Ministrowi Rolnictwa, Inspekcja Handlowa będąca w strukturach UOKiK oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna podległa Ministrowi Zdrowia.

Często kompetencje tych instytucji wzajemnie się przenikają, przy jednoczesnych lukach prawnych powodujących brak możliwości podjęcia konkretnych działań urzędów w sprawach. Proponuję utworzenie Agencji rządowej na bazie struktury i organizacji Inspekcji Weterynaryjnej, której kompetencje powinny zostać rozszerzone o część zadań Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, celem ujednolicenia sposobu prowadzenia nadzoru, a także jednolitej odpowiedzialności za wykonywane zadania. Obecna Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych powinna być połączona z Inspekcją Handlową, gdyż zakres merytoryczny zadań obu instytucji w znacznym stopniu się uzupełnia.

Tak skonstruowana reforma zapewni lepszą kontrolę bezpieczeństwa żywności przy jednoczesnych oszczędnościach na rozrośniętej dziś biurokracji. Skorzysta na tym budżet. Ale przede wszystkim zdrowie nas wszystkich.

A na zakończenie, zamiast puenty: jedzmy zdrowe i smaczne polskie ogórki!

 

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale