22 obserwujących
149 notek
157k odsłon
  2998   0

RPA: opowieść o pięknych dziewczynach i brzydkiej nienawiści

Zdjęcie ilustracyjne - finalistki konkursu Miss Heritage, Pretoria, zdjęcie własne, 20.09.2016
Zdjęcie ilustracyjne - finalistki konkursu Miss Heritage, Pretoria, zdjęcie własne, 20.09.2016

Obiecałam drugą część o absurdach związanych lockdownem. W tej kwestii dalej mamy do czynienia z absurdami, choć prezydent RPA Cyril Ramaphosa ogłosił złagodzenie niektórych restrykcyjnych przepisów. Alkohol będzie dozwolony, choć sprzedaż będzie limitowana, ale zakaz sprzedaży papierosów jest utrzymany, dozwolone będą natomiast nabożeństwa z udziałem wiernych – do 50 osób, zniesiona zostanie też godzina policyjna. Tzw. trzeci poziom lockdownu wejdzie w życie od 1 czerwca 2020. Do sprawy mam zamiar wrócić i zastanowić się nad genezą pewnych przepisów, które, jak się wydaje nie pomagają w minimalizowaniu skutków pandemii, a czynią życie uciążliwym.

Na razie – o innej sprawie z RPA, równie bulwersującej, choć pozornie błahej i dotyczącej stosunkowo wąskiej grupy osób, ale za to osób szczególnie obdarzonych urodą. Przenieśmy się więc w świat pięknych dziewczyn. Pierwotnie miało być o jednej „pięknej dziewczynie”, ale że przy okazji wynikać zaczęły sprawy związane z innymi dziewczynami – zmieniłam liczbę pojedynczą na mnogą.

Główną bohaterką mojego wpisu pozostanie jednak 21-letnia Bianca Schoombee. Bianca ukończyła biotechnologię, uzyskując licencjat, ale pracowała jako modelka w agencji SYNC Models. Dziewczyna postanowiła wykorzystać swą urodę i wystartować w konkursie na Miss South Africa. Miała duże szanse, poza urodą i obyciem scenicznym, atutem jej było również wykształcenie, a już nie od dziś w konkursach Miss wymaga się by kandydatka obok urody mogła pochwalić się „czymś jeszcze” – wykształceniem, wiedzą, nietuzinkowym hobby itp.

image

Bianca Schoombee - źródło:  https://news365.co.za/who-is-bianca-schoombee/ 


Ktoś może zapytać czy w kraju zdominowanym przez czarnych biała dziewczyna ma szanse na zostanie Miss. Otóż ma. Na dowód przesyłam link ze zdjęciami Miss w latach 1953 – 1918: https://www.suninternational.com/content/miss-sa/past-winners.html . W czasach apartheidu w konkursie na Miss South Africa startować mogły jedynie białe kobiety, natomiast kobiety innych ras startowały w konkursie Miss Africa South, później przemianowanym na Miss Black South Africa (zdjęć za dużo nie ma, ale gdyby ktoś był ciekaw daję link: https://www.sowetanlive.co.za/entertainment/2018-05-23-too-black-for-miss-sa-60th-party-pageant-flayed-for-glorifying-racial-legacy/ ).

W roku 1991 (jeszcze przed dojściem ANC do władzy) zniesiono wszelkie ograniczenia związane z rasą i był jeden konkurs dla kobiet wszystkich ras. Koronę Miss South Africa wprawdzie otrzymała biała dziewczyna (Diana Tilden-Davis), ale już pierwszą vicemiss została koloredka (ludność mieszanego pochodzenia, głównie zamieszkująca Prowincję Przylądkową Zachodnią) Amy Kleinhans (obecnie Amy Kleinhans-Curd), która już w następnym roku została pierwszą nie-białą Miss South Africa. W późniejszych latach koronę Miss otrzymywały kobiety czarne, koloredki, Hinduski, a także białe. Akurat w tej dziedzinie nie widać dyskryminacji białych na tle rasowym.

Bezpośredniej dyskryminacji na tle rasowym może nie widać, ale widać podwójne standardy, a być może chęć zmiany tego stanu rzeczy. O co chodzi?

Otóż wspomniana Bianca Schoombee we wczesnej młodości, jak to u nastolatek (i nie tylko) bywa posyłała różne nie do końca przemyślane tweety https://vaalweekblad.com/63011/miss-sa-entrant-in-hot-water-over-old-racially-insensitive-tweets/  , https://www.zimlive.com/2020/05/20/miss-south-africa-hopeful-deletes-her-twitter-in-racism-row/

W jednym z tweedów wysłała zdjęcie czarnoskórego chłopca na białym tle, sąsiadujące ze zdjęciami białych dzieci na ciemnym tle z podpisem


On [jest] taki czarny, że musieli zmienić tło na białe lmfaooo.

Poza skrótem „lmfao”, którego rozwinięcie w wulgarny sposób wyraża, że piszący jest mocno rozbawiony – nie ma w zasadzie w tym wpisie nic obraźliwego. Chyba, że fakt posiadania ciemnej skóry uznamy za coś przynoszącego ujmę, ale wtedy rasistą, czy raczej apierystą (ang. appearance – wygląd, appearism lub appearance-based discrimination – dyskryminacja ze względu na wygląd), bowiem nie wszyscy czarni mają aż tak ciemną skórę. Zwłaszcza w RPA wielu czarnych ma skórę stosunkowo jasną.

Były też inne wpisy nawiązujące do Afroamerykanów – tak raczej Afroamerykanów niż czarnych z RPA, gdyż użyte było tam słowo nigga (fonetyczny zapis nigger). Z kontekstu jednak wynikało, że wpisy te wiązały się z fascynacją kulturą raperów, a nie chęcią obrażania czy poniżania kogokolwiek.

Były też wpisy już typowo apierystowskie, np. taki, w którym dziwiła się, że brzydkie kobiety mogą być dla kogoś atrakcyjne seksualnie (coś w poetyce wpisu Jacka Piekary w polemice z Dorotą Wellman, tyle tylko, że wpis Bianki Schoombee nie odnosił się do żadnej konkretnej osoby.

Wpisy panny Schoombee można oceniać różnie. Na pewno nie nawoływały do nienawiści, miały jednak prawo nie podobać się, mogły kogoś urazić, ale kluczowe jest w tym wszystkim, że Bianca Schoombee pisząc je miała 14 -15 lat. Były bowiem pisane w 2013 – 2014 r. Prawo RPA (podobnie jak innych krajów) przewiduje odpowiedzialność osób pomiędzy 14 a 16 rokiem życia jedynie za najcięższe przestępstwa https://www.loc.gov/law/foreign-news/article/south-africa-child-justice-act-takes-effect/  . Wyśmiewanie się z czyjegoś wyglądu do takowych nie należy nawet teraz, po wprowadzonych obostrzeniach (ale prawo nie działa wstecz).

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka