21 obserwujących
128 notek
121k odsłon
351 odsłon

Znów o Tommym Robinsonie – władza nie odpuszcza

Wykop Skomentuj1

Miało być o wynikach wyborów w RPA – taki tekst się wkrótce ukaże, będzie długi, ale na razie – (w miarę) krótko i „na gorąco” wiadomości z UK: przed kilkoma godzinami (14 maja 2018) zakończyły się przesłuchania w sprawie zarzutów wysuniętych Tommy’emu Robinsonowi. Rozprawa miała miejsce w Old Bailey w Londynie. Attorney General (odpowiednik prokuratora generalnego) wystąpił z oskarżeniem w sprawie z 25 maja 2018 r. (prawie rok temu). Pisałam o tym w miarę rozwoju wydarzeń:

https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/869506,tommy-robinson-aresztowany-bulwersujacy-przypadek-lamania-wolnosci-mediow-w-wielkiej-brytanii

https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/870482,male-zwyciestwo-interenautow-i-niezaleznych-mediow

  https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/874474,totalitaryzm-twardy-i-miekki

https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/885836,dwie-dobre-wiadomosci-dzien-po-dniu-tommy-robinson-i-vicly-momberg

https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/896844,czy-tommy-robinson-wroci-do-wiezienia

https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/904856,sprawa-tommy-ego-robinsona-na-razie-odlozona

https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/943068,pozornie-niezwiazane-ze-soba-sprawy-czyli-o-wymiarze-nie-sprawiedliwosci-i-piatej-wladzy

Jeśli ktoś nie chce „przegryzać się” przez linki to krótko przypomnę: Tommy Robinson (właść. Stephen Yaxley-Lennon) nagłośnił sprawę gangów pedofilskich, których członkami byli przeważnie Pakistańczycy, a ofiarami młode dziewczyny. Tommy twierdził, że pochodzenie etniczne i religia sprawców (islam) miały wpływ na to, że sprawcy podjęli taki proceder (nastoletnie dziewczyny w ich kulturze nie były dziećmi, lecz kobietami), oraz, że proceder ten mogli kontynuować (policja bała się oskarżenia o uleganie „szkodliwym stereotypom” wobec mniejszości etnicznych, więc lekceważyła dochodzace do nich sygnały, a nawet wyraźne dowody). Gdy w końcu doszło do procesów, Tommy relacjonował ich przebieg. Gdy stał przed budynkiem sądu w Leeds, po godzinie relacjonowania został aresztowany. W ekspresowym trybie skazano go na 10 miesięcy więzienia, oraz odwieszono poprzedni wyrok 3 miesięcy. Miał więc spędzić w więzieniu 13 miesięcy za „obrazę sądu”, polegającą na przekazywaniu informacji o procesie, który był utajniony. Jednakże sąd apelacyjny uznał proces za nieprawidłowy i zarządził zwolnienie Tommy’ego. Ostatecznie Tommy spędził w więzieniu ponad dwa miesiące, większość w bardzo ciężkich warunkach, gdyż prawdopodobnie celowo przewieziono go do więzienia z dużym procentem muzułmanów, którzy znęcali się nad nim. Przebywał wprawdzie w odosobnieniu (co też było dodatkową uciążliwością), ale współwięźniowie mieli możliwość wrzucać do jego celi nieczystości oraz sugerować, że zatruli przynoszone mu jedzenie. Obawa o zatrucie jedzenia spowodowała, że żywił się jedynie kupowanymi w kantynie konserwami. Jednakże regulamin więzienny ograniczał sumę, za jaką można było kupić jedzenie. Prośba o zwiększenie tej sumy została przez władze więzienne odrzucona, jak się później okazało bezprawnie, gdyż Tommy’emu, jako sprawcy „civil offence” (trudno o polski odpowiednik, ale chodzi o lżejsze przestępstwa) przysługiwał mu większy limit. 

Nowe postępowanie było wielorotnie odraczane, ostatecznie sprawa trafiła do Attorney General, który zdecydował się wnieść zarzuty w sprawie obrazy sądu oraz próby wzniecania niepokoju, sugerując związki wyznawanej przez sprawców religii z popełnionym przez nich przestępstwem. Dziś o 14.00 czasu miejscowego rozpoczęła się rozprawa mająca rozstrzygnąć czy Tommy Robinson będzie miał nowy proces.

Prawnicy Tommy’ego argumentowali, że oskarżenie należy wycofać z uwagi na duże koszta, jakie proces generuje dla podatników w stosunku do niskiej szkodliwości zarzucanych czynów. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że Tommy w żaden sposób nie zaburzył przebiegu procesu gangu. Sprawców skazano, wyroki zdążyły się uprawomocnić. Ponadto adwokaci zwrócili uwagę, że Tommy już spędził pewien czas w więzieniu, i to w warunkach wyjątkowo trudnych (exceptionally arduous), które doprowadziły do uszczerbku na zdrowiu.

Jednakże Prokurator Generalny podtrzymał swój wniosek o wznowienie postępowania. Odrzucił argumenty Tommy’ego, który zapewniał, że komentując proces w Leeds nie wiedział o zakazie informowania o procesie, gdyż zakaz taki nie był nigdzie ogłoszony publicznie. Upierał się, że Tommy Robinson musiał wiedzieć, że jakieś restrykcje zostały nałożone.

Ostatecznie sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zezwolił na rozpoczęcie nowego procesu. Jego termin wyznaczono na 4 i 5 lipca. Szczegóły dotyczące przebiegu dzisiejszej rozprawy można znaleźć tutaj: https://news.sky.com/story/live-tommy-robinson-takes-stand-as-contempt-of-court-trial-begins-11719820 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka