Amerykański Minister Obrony Chuck Hagel zadeklarował wzmocnienie militarnego wsparcia Polski i krajów bałtyckich w obliczu konfliktu na Ukrainie. Planowane są m. in. wspólne manewry i wzmożona kontrola przestrzeni powietrznej nad Polską i krajami bałtyckimi.
W obliczu agresji Rosji na Krymie USA zapowiedziało militarne wsparcie krajów bałtyckich i Polski. Amerykański Minister Obrony Chuck Hagel stwierdził podczas spotkania kongresu w środę, że zamierza on wzmożyć wspólne ćwiczenia sił powietrznych z polskim sojusznikiem.
Poza tym siły zbrojne Stanów Zjednoczonych mają odegrać ważną rolę w kontroli bałtyckiej przestrzeni powietrznej. Hagel stwierdził, że przyszedł najwyższy czas, aby stanąć zdecydowanie po stronie ukraińskiego narodu w celu ochrony jego nienaruszalności i suwerenności. Szef Pentagonu dodał także, że Ministerstwo Obrony USA użyje odpowiednich środków, aby wspierać swoich sojuszników.
Obecnie USA dysponuje skromnymi siłami militarnymi na wschodzie, które stacjonują w Polsce. Co prawda samoloty bojowe NATO patrolują regularnie przestrzeń powietrzną nad Łotwą, Litwą i Estonią, ale uzbrojone są one w broń powietrzną, która jest nieadekwatna do powagi konfliktu.
Amerykański Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, Martin Depsey poinformował podczas środowych konsultacji z amerykańskim senatem, że podczas rozmowy telefonicznej ze swoim rosyjskim kolegą Walerijem Gerasimovem nawoływał go do odwrotu rosyjskich sił zbrojnych z Krymu.
Mimo że Ukraina jest w innej pozycji niż choćby Polska, ponieważ nie jest członkiem NATO, to od lat dziewięćdziesiątych łączy USA z Ukrainą układ partnerski. Sekretarz Generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen pragnie w czwartek przyjąć ukraińskiego premiera Arseni Jazenjuka w głównej siedzibie alianckich sił zbrojnych w Brukseli.
Z kolei Unia Europejska zamierza wesprzeć Ukrainę finansowo kwotą 11 miliardów euro w okresie następnych dwóch lat. Według informacji Komisji Europejskiej planowane są dotacje i kredyty we współpracy z europejskim bankiem wschodnim EBRD i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Niemiecka Bundeswehra wyślę dwóch swoich nieuzbrojonych obserwatorów militarnych i tym samym weźmie udział w misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSZE).
Także amerykańskie ustalenia dotyczące sankcji dla Rosji wciąż trwają. Tymczasem w Rosji dyskutuje się o środkach zapobiegawczych, mających chronić Rosję przed planowanymi sankcjami. Rosyjski prezydent, Wladimit Putin obraduje w swojej rezydencji w Moskwie wraz z Prezydentami Białorusi i Kazachstanu i rozmawia z przedstawicielami tych krajów o skutkach kryzysu ukraińskiego.
Więcej wiadomości na temat tego, jak Polskę i Polaków opisują zagraniczne media znajdziecie na portalu www.onionas.pl.
Polecamy także:
Inne tematy w dziale Polityka