Blog
Oszczędzanie dla początkujących
Marek Kon
Marek Kon Korpoludek, ciułacz, analityk
0 obserwujących 5 notek 898 odsłon
Marek Kon, 22 października 2017 r.

Po co oszczędzać?

132 2 0 A A A

Wydawałoby się, że oszczędzanie to sprawa dość oczywista. Po prostu warto to robić i tyle. Sporo osób jednak, ku mojemu zaskoczeniu zastanawia się w ogóle po co to robić? Przecież można wszystko wydawać od razu na swoje przyjemności. Po co pieniądze mają leżeć w banku? Moim zdaniem warto oszczędzać i powodów jest co najmniej kilka. Każdy może oczywiście mieć jakieś swoje, indywidualne powody i cele. Tak dla inspiracji jednak, poniżej moja lista.

1) Dla bezpieczeństwa

Przede wszystkim oszczędzać należy dla bezpieczeństwa. Życie może spłatać nam naprawdę dużo figli. Warto być na nie przygotowanym, a niestety oznacza to, że trzeba mieć jakąś poduszkę bezpieczeństwa. Jeśli masz sensowny poziom oszczędności np. w razie utraty pracy, nie znajdziesz się nagle na zakręcie finansowym. Jeśli masz zaoszczędzoną, powiedzmy równowartość swoich 6 miesięcznych wydatków (to już rozsądny poziom oszczędności), będziesz miał/a więcej czasu na znalezienie nowej pracy. I nie będzie to musiała być pierwsza możliwość, tylko np. lepiej płatna i ciekawsza, której szukanie zajmie więcej czasu. 

Innym przykładem mogą być problemy zdrowotne. Jeśli np. będziesz miał/a jakąś chorobę/kontuzję, nie kwalifikujące się do natychmiastowej operacji, ale bardzo utrudniające codzienne życie, może okazać się, że konieczne będzie wykonanie zabiegu prywatnie. Wiadomo ile można czekać na niektóre zabiegi i operacje w państwowej służbie zdrowia.

Ogólnie, jeśli masz poduszkę finansowego bezpieczeństwa, możesz po prostu spać spokojnie.

2) Na emeryturę

Drugim najważniejszym powodem oszczędzania powinno być przygotowywanie się na jesień życia. Wiadomo, że emerytura nigdy nie zastąpi wynagrodzenia z pracy. Co więcej sytuacja demograficzna też nie napawa optymizmem jeśli chodzi o możliwości wypłacania wysokich emerytur. Dlatego warto mieć zaoszczędzone na emeryturę środki, które uniezależnią nas od comiesięcznych wypłat.

3) Na spełnianie marzeń

Jeśli masz marzenia wymagające większych wydatków - nowy samochód, daleki wyjazd wakacyjny czy cokolwiek innego, może Ci się wydawać, że Cię na to nie stać. Ale jeśli przejrzysz dobrze swoje wydatki (o tym tutaj), może okazać się, że kilka miesięcy (lub nawet lat) regularnego oszczędzania może Ci niewielkim wysiłkiem zapewnić odpowiednie środki. Czasami warto zrezygnować z kilku drobnych przyjemności (np. mniej niepotrzebnych ubrań) na rzecz jednej większej, z której wspomnienia zostaną na całe życie?

Opublikowano: 22.10.2017 12:00.
Autor: Marek Kon
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Oszczędzanie to bardzo niedoceniany element życia. Warto oszczędzać, aby czuć się bezpiecznie teraz i w przyszłości. Nie wszyscy jednak wiedzą jak to zrobić. Piszę, aby ułatwić zdobywanie wiedzy o oszczędzaniu. Moja strona www.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • To prawda, że każdy może mieć różne doświadczenia. Trzeba jednak zauważyć dwie rzeczy:...

Tematy w dziale Gospodarka