Piotr Dwojacki Piotr Dwojacki
79
BLOG

SD'89

Piotr Dwojacki Piotr Dwojacki Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Bez dyskusji o ideałach, bez ocen, prezentuję fragmenty (skróty) wypowiedzi wpływowych działaczy SD'1989, w tym ministrów rządu T.Mazowieckiego:

Jerzy Jóźwiak (szef SD od wiosny '89): Podstawy zaistnienia tej koalicji stworzone zostały w czasie rozmowy z przewodniczącym Wałęsą na Zamku Królewskim w Warszawie, już 16 maja 1989 r. W jej następstwie postanowiliśmy kontynuować wzajemne kontakty wyznaczając do rozmów Lecha Kaczyńskiego i Tadeusza Rymszewicza... (...) Radykalne i szybkie powołanie nowej koalicji [po 7 sierpnia]  nie odbyło się bez nacisków i pretensji ze strony PZPR, które zarzucało naszemu Stronnictwu zdradę i złamanie postanowień Okrągłego Stołu.

Andrzej Lewiński(szef organizacyjny SD): rozmowy polityczne prowadzone były głównie przez ... Jóźwiaka, Rymszewicza, mnie oraz posłów Tadeusza Bienia i Tadeusza Dziubę. Około 10 lipca przyszła od Leszka Kaczyńskiego ... propozycja nawiązania stałych kontaktów „w celu wymiany poglądów na bieżące sprawy polityczne, parlamentarne i społeczne”. „Solidarność” miał reprezentować Grzegorz Bierecki (...) Czasami ... Biereckiemu towarzyszył ktoś z Komisji Krajowej (...) Około 15 lipca otrzymałem informację, że Leszek Kaczyński zaprasza na ważne rozmowy. Spotkanie odbyło się wieczorem tego samego dnia w jego mieszkaniu w Sopocie. (...) W jego trakcie padło konkretne pytanie, czy SD jest gotowe wejść w nową koalicję w celu utworzenia rządu. rozpoczęły się rozmowy, w których (...) brał również udział Jarosław Kaczyński. Rozmowy te były nieraz gorące i nie obeszło się bez kryzysów, tym bardziej, że (...) byli przeciwnicy zawiązania koalicji z „Solidarnością”.

Pyt.: Na ile Stronnictwo Demokratyczne było aktywne przy tworzeniu nowej koalicji i gabinetu Tadeusza Mazowieckiego?

Lewiński:(...) w krótkim czasie Stronnictwo zgłosiło kandydatów do rządu. Najwięcej problemów było z kandydaturą Aleksandra Mackiewicza, przeciwko któremu, ... protestowała grupa posłów z kręgów świeckich działaczy kościelnych, a głównie Andrzej Wielowieyski. (...) nikt nam nie narzucał rozwiązań personalnych. (...) Nie było żadnych problemów z naszą propozycją na wicepremiera, czyli z kandydaturą prof. Jana Janowskiego.

Aleksander Mackiewicz(minister rynku): Udział SD w rządzie Mazowieckiego wynikał z czystej arytmetyki sejmowej. Po prostu nasza obecność w ówczesnym rządzie była konieczna.

Marek Kucharski(minister łączności): Z mojego punktu widzenia był to rząd w większości złożony z indywidualności. (...) Miałem świadomość, że jest to efekt działalności ruchu „Solidarność”. Z pewnym niepokojem obserwowałem czy z tego ruchu nie wyłoni się ugrupowanie lewicowe,

Jóźwiak: Uważam, że porozumienie Solidarność – ZSL – SD (...) jest wyraźnie niedoceniane, a ... nawet lekceważone. Tymczasem należy pamiętać, że złamało ono ustalenia Okrągłego Stołu o dochodzeniu do pełnej demokracji w Polsce przez okres 4 lat i stworzyło warunki do powołania niekomunistycznego rządu. 

Pełne wypowiedzi w relacji Adama Zyzmana: www.zyzman.blogspot.com

Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego Piotr Dwojacki, menedżer i ekonomista związany z Uczelnią im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Zamieszkały: Trójmiasto. Rocznik 1967. Zajmuję się strategiami organizacji (biznesowych - i nie tylko). Moja strona: www.dwojacki.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości