Pawel Chojecki Pawel Chojecki
223
BLOG

ONI MAJĄ PASTORA GAUCKA…

Pawel Chojecki Pawel Chojecki Kultura Obserwuj notkę 4

Polecam Państwu krótki tekstMariusza Postawnegoz marcowego numeru „idź POD PRĄD” „Oni mają za prezydenta pastora Gacuka, a my?”. Nie mam tak jasnych opinii na temat nowego prezydenta Niemiec, jak Postawny, ale jego wnioski na temat współpracy członków polskiego episkopatu wydają się zasadne.

Postawny stawia tezę, że większość polskich hierarchów współpracowała z komunistami w PRL i stąd ich skłonność do dalszej współpracy z postkomunistami w III RP. Uzasadnieniem tego (oprócz widocznego owocu powiązań episkopatu z władzą) miałyby być: odmowa lustracji hierarchów (komisja „Pamięć i troska”) oraz przykład niedawno ujawnionego uwikłania cerkwi bułgarskiej we współpracę ze służbami. Zaprzeczeniem tego jest według Postawnego sytuacja w Niemczech, którą w dużej mierze zawdzięczamy pastorowi Gauckowi i stworzonemu przez niego Urzędowi ds. Akt Stasi.

O ile mogę się zgodzić z zasługami pastora Gaucka w walce o oczyszczenie niemieckiej przestrzeni publicznej ze zdrajców i ludzi niegodziwych,  to nie uważam go za dobry wzór do naśladowania.  Po prezydencie, a przede wszystkim po pastorze, należy się tego spodziewać.  Niestety pastor Gauck bardzo poważnie zawiódł w dziedzinie życia osobistego. Pierwsza Dama Niemiec nie jest  żoną Głowy Państwa…

Nie zmam kulisów rozpadu małżeństwa pastora Gaucka, ale Bóg ma bardzo jasne wymagania wobec przywódców chrześcijańskich:

Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania.
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nieprzebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 1 Tm 3:1-5


Wyrażenie „mąż jednej żony” oznacza mężczyznę związanego tylko z jedną kobietą w całym swoim życiu.

Choć więc doceniam rolę pastora Gaucka we współczesnej historii Niemiec i żałuję, że u nas w tamtych czasach autorytetami byli Michnik i Geremek, to smutno mi, że standardy moralne (kościelne i polityczne) upadają…


Marcowy "idź POD PRĄD" już w kioskach

ipp

W numerze znajdą Państwo m.in. następujące teksty:

„Żydowski projekt dla Polski” – Paweł Chojecki
„Dopiero IPN odkrył zabójców mojego taty”- wywiad Euniki Chojeckiej z Markiem Franczakiem, synem ostatniego partyzanta II RP
„Żołnierze wyklęci” – wywiad Roberta Szmigielskiego z dr. Grzegorzem Bębnikiem z katowickiego IPN
„Moje spotkanie z Wisławą Szymborską” – Krystyna Szczyrek
„Dlaczego należy NIEUSTANNIE DEMASKOWAĆ zagrożenia ze strony EWOLUCJONIZMU?” – Marta Cuberbiller
„PŁETWY, SKRZYDŁA, OCZY…” – Małgorzata Gazda
„OTRZYMAŁEM OD PANA BOGA DRUGIE ŻYCIE" – wywiad Jana Lorka z Łukaszem Kmitą, uczestnikiem katastrofy kolejowej pod Szczekocinami
„Alians Ewangeliczny wspiera światowe lewactwo” – Paweł Chojecki
„My, naród olany” Marian Kowalski
„Oni mają za prezydenta pastora Gaucka, a my?” – Mariusz Postawny

Tu numer lutowy w wersji elektronicznej.

Paweł Chojecki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura