Maria Dłużewska. Fot. PAP/Jan Dzban
Maria Dłużewska. Fot. PAP/Jan Dzban

Nie żyje Maria Dłużewska. Zasłynęła filmami o tragedii smoleńskiej

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
W wieku 72 lat zmarła aktorka, scenarzystka i dziennikarka Maria Dłużewska. W czasach PRL była zaangażowana w "Solidarność" i Solidarność Walczącą. Po katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, zajęła się tworzeniem filmów dokumentalnych oraz pisaniem książek dotyczących tej tragedii.

Nie żyje Maria Dłużewska. Zmarła po długiej chorobie

Maria Dłużewska zmarła w wieku 72 lat, po długiej chorobie. 

W 1972 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Początkowo pracowała jako aktorka. Należała do NSZZ „Solidarność”, kolportowała podziemne wydawnictwa.

Współorganizowała Msze za Ojczyznę i Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Od 1984 roku, przez trzy lata, była redaktorem i autorką tekstów Radia Solidarność, a od 1984 do 1988 roku działała w Solidarności Walczącej.

W 1991 roku była dziennikarką tygodnika „Spotkania”, a od 1991 do 1993 roku „Tygodnika Solidarność”. Po 1993 roku zajęła się tworzeniem filmów dokumentalnych. Były wśród nich dokument o Marku Antonim Nowickim - prezydencie Międzynarodowej Helsińskiej Federacji na Rzecz Praw Człowieka ("Prezydent", 1993 r.); miejscowości Wąchock ("Pierwszy dzień miasta", 1994 r.), ochronie przyrody (cykl "Pomysł na życie" z 2003 r.), historii rodzin Wawelbergów i Rotwandów ("Sople płaczą na ulicy Wawelberga", 2003 r.).

Po katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, zajęła się tworzeniem filmów dokumentalnych oraz pisaniem książek dotyczących tej tragedii.


Maria Dłużewska. Filmy o Smoleńsku: „Mgła”, „Pogarda” i inne

W jej dorobku znalazły się: „Mgła” (film oraz książka), „Pogarda”, czyli dokument ukazujący rodziny ofiar, „Córka” – opowieść o Marcie, córce pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Marcie, „Testament” o dzieciach pięciu ofiar katastrofy, „Polacy” (film oraz książka), którego bohaterami są czterej naukowcy badający przyczyny katastrofy (Wacław Berczyński, Wiesław Binienda, Kazimierz Nowaczyk i Grzegorz Szuladziński).

Filmy „Mgła” i „Pogarda” nakręciła wraz z obecną posłanką PiS Joanną Lichocką

8 kwietnia 2015 roku miały z kolei premierę film dokumentalny oraz książka Marii Dłużewskiej pt. „Dama”, upamiętniające Pierwszą Damę, Marię Kaczyńską.

Trzy lata temu na krótko była członkinią rady programowej Polskiego Radia.

Maria Dłużewska dwukrotnie otrzymała „Główną Nagrodą Wolności Słowa”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, otrzymała też doroczną nagrodę MKiDN w kategorii „Film” od ministra kultury Piotra Glińskiego. Została również uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.

Pod koniec 2022 roku odebrała zaś Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii „Obraz”.

Jako pierwsza informację o śmierci wybitnej twórczyni podała na X Dorota Kania: „Maria Dłużewska odeszła do Domu Ojca. R.I.P”


Środowisko artystyczne żegna Marię Dłużewską

Aktorkę i dziennikarkę żegnają ludzie mediów. Anna Popek napisała na Facebooku:

„Zmarła Maria Dłużewska, o czym dowiedziałam się z wielkim smutkiem. Rasowa, prawdziwa dziennikarka, odważna zarówno jako autorka filmów, jak i osoba, która - gdy trzeba było zareagować - po prostu to robiła. Jej filmy wciągały od pierwszego ujęcia. Bywała gościem w moich audycjach i zawsze Jej entuzjazm do tematu i szczerość udzielały się zarówno mnie, jak i słuchaczom czy widzom. Wielokrotnie spotykałyśmy się na Zamojskim Festiwalu Filmowym, gdzie odbierała nagrody i prowadziła Master Class. Wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom. Nam pozostaną Jej filmy i książki, RIP”.


Na profilu Festiwalu Filmowego NNW czytamy z kolei:

Brak słów. Serce pękło. Odeszła Maria Dłużewska - wielka przyjaciółka Festiwalu Filmowego NNW, reżyser filmowa, scenarzystka, aktorka m.in. Teatru Domowego, organizatorka niepokornego Teatru Poniedziałkowego, dziennikarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w okresie PRL. Zdobyła koronę nagród naszego Festiwalu m.in. Złotego Opornika, Platynowego Opornika; nagrody: im. Janusza Krupskiego i prezesa TVP. W PISF walczyła o realizację ważnych projektów, wspierała środowisko filmowe. Zmarła w wieku 72 lat.

Zawsze obecna, uśmiechnięta, mądra, przenikliwa, pomocna, życzliwa, ciepła, przyjacielska, z delikatną kobiecą przenikliwością podchodząca do bohaterów swoich filmów, aktywna w działaniach naszej Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Szykowaliśmy się do pokazów jej nowego filmu, kolejnego spotkania na zajęciach Akademii a potem znowu na Festiwalu NNW w Gdyni. Zostawiła ogromną pustkę...

»Zawsze była niepokorna i miała niesamowitą intuicję do wybierania tematów swoich filmów. Podziwiałem jej skuteczność w działaniu. Kilka dni temu omawialiśmy premierę jej kolejnych filmów na Festiwalu Filmowym NNW. Do swoich bohaterów podchodziła bardzo osobiście, z czułością, jej relacje z nimi stawały się przyjacielskie, opowiadała o nich przez swoją wrażliwość. W każdym filmie odnajdywałem kawałek Majki« - mówi przyjaciel Marii Dłużewskiej i dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski”.


KW

Źródło zdjęcia: Maria Dłużewska. Fot. PAP/Jan Dzban

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura