PAP
PAP

Tłumy na marszu "Solidarności". Rolnicy protestują przeciwko Zielonemu Ładowi

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 258
W piątek równo o 12 na placu Zamkowym rozpoczął się protest związkowców "Solidarności" przeciwko Zielonemu Ładowi, a zwłaszcza przeciwko wymuszaniu przez ten projekt zmian w energetyce i rolnictwie. Protestujący chcą przeprowadzić referendum w sprawie tego pomysłu. Na miejscu są też politycy PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim, ale jako osoby prywatne - zastrzegał lider tej partii przed demonstracją.

Protest "Solidarności" ruszył. Organizatorzy spodziewają się 200 tys. osób

Manifestacja odbywa się pod hasłem: "Precz z Zielonym Ładem", a jej organizatorami są NSZZ "Solidarność" oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Protestujący mają ze sobą polskie flagi i transparenty: "Precz z Zielonym Ładem", "Niech Bruksela żre robaki, my wolimy schabowego i ziemniaki". Sadownicy z Grójca wiozą kilkumetrową figurę śmierci z kosą. Zobaczyć można też hasła: "Wszyscy jesteśmy rolnikami", "Tak dla CPK".


Wśród uczestników marszu są także politycy Prawa i Sprawiedliwości, z liderem ugrupowania Jarosławem Kaczyńskim na czele. Kaczyński zaznaczył wcześniej, że politycy PiS w proteście będą uczestniczyć nie jako formacja polityczna, a jako zwykli obywatele. Na manifestację przyszedł też poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Uczestnicy protestu robią sobie z nim zdjęcia. Ma marszu obecni są też m.in. Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, Beata Szydło i Tobiasz Bocheński. 

Wśród uczestników wyróżniają się związkowcy ze śląskiej Solidarności. Są też przedstawiciele "S" kolejarzy i "S" Poczty Polskiej, a także "Solidarności" z Podkarpacia.

Uczestnicy manifestacji planują przejść przed Sejm ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży do Wiejskiej. Przemówienia zaplanowano na końcu marszu, przed Sejmem.

Utrudnienia w związku z protestem

W związku z planowanym przemarszem zamknięty jest przejazd Traktem Królewskim do ronda de Gaulle’a oraz ul. Świętokrzyską. Zmieniły się trasy autobusów - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Wyłączony jest też ruch na al. Solidarności w rejonie pl. Zamkowego.

Na placu Zamkowym gromadzą się uczestnicy przemarszu związkowców. Stamtąd zamierzają przejść przed gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowska, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle'a, Nowy Świat i przez plac Trzech Krzyży do Wiejskiej. Zakończenie zgromadzenia o godzinie 22.


ZTM przekazał, że w związku z zamknięciem al. Solidarności na trasy objazdowe skierowano autobusy linii 160 i 190, a także tramwaje linii 4, 13, 20, 23, 26.

Zmieniły się także trasy autobusów linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i E-2.

MB

Fot. Protest "Solidarności" 10 maja w Warszawie. Źródło: PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo