Blog
Zielona strona mocy
Waldemar Pawlak
Waldemar Pawlak polityka
32 obserwujących 103 notki 188407 odsłon
Waldemar Pawlak, 30 kwietnia 2010 r.

Ład społeczny a mechanizmy decyzyjne

Poprzednio napisałem: "Dziś potrzebne są mechanizmy gwarantujące udział, partycypację w podejmowaniu decyzji. W drugiej dekadzie XXI wieku chciałbym wprowadzić takie możliwości w naszym kraju."

W dyskusji nad tym wpisem Contraposto zapytał:
Jak Pan sobie wyobraża takie mechanizmy?
Referenda internetowe przy uprzednim zapoznaniu się z pełną dokumentacją do podejmowanych decyzji?
A kto by ponosił odpoweidzialność za takie decyzje?
Decydowałyby procenty?
Proszę napisać więcej.

Zacznijmy od możliwości technicznych. Czy możliwy jest powszechny dostęp do internetu? Czy możliwy jest dostęp za darmo? Technicznie jest to możliwe. Jeśli tylko władze publiczne będą wspierały dostęp do internetu jako niezbywalne prawo cywilizacyjne w XXI wieku w Polsce. Tak jak dziś każdy uważa, że czysta woda czy świeże powietrze powinny być dla każdego dostępne. Czy jest to technicznie możliwe w Polsce? Niedawno byłem na ogłoszeniu listy 500 największych firm polskich. Jesteśmy po zielonej stronie mocy. Rzeczpospolita wręczyła również "Orły" dla najdynamiczniejszych. W tym roku otrzymał wyróżnienie Cyfrowy Polsat nie tylko za dotychczasowe wyniki ale również za plany w zkresie upowszechnienia dostępu do internetu za pomocą technologii mobilnych. To jest przykład jakmogą się zmienić nasze realia. Podobne plany mają inne firmy np. TP S. A. Często jako wyjątkowy przykład podaję naszego kolegę z PSL Józka Michalika. Jako starosta lubaczowski na pograniczu Polski i Ukrainy wprowadził (jeszcze na Wi Fi) dostęp za darmo do internetu.

 Jak może wyglądać udział w podejmowaniu i opiniowanie decyzji? Na pewno może to być proces bardziej interaktywny niż obecna metoda "kształtowania" opinii publicznej przez tradycyjne media oraz różne pracownie sondażowe. Dotychczas dominujące znaczenie w przekazie ma informacja zaakceptowana, zatwierdzona przez przekazującego. W internecie jest wolność przekazu. Można wykorzystać bardzo szerokie możliwości przesyłania opini, ocen a także dyskusje poprzez społeczności internetowe a także różne komunikatory. Duże znaczenie mają blogi, wiki i inne rozwiązania komunikowania i wspólnej pracy.Bardzo ciekawym uzupełnieniem są rynki przewidywań. Inspirujące mogą być doświadczenia open source. Pełną gamę możliwości opisuje C.R. Sunstein w przeciekawej książce "Infotopia" (obszerniejszy opis z Oxford Uniwersity Press).

 Odpowiedzialność - oczywiście ponoszą wybieralne władze. Prezydent, rząd, parlamentarzyści. Niewątpliwie zastosowanie uczciwe metod konsultacji, zbierania informacji i opinii poprawiłoby jakość prawa a więc tworzyło by lepszy ład społeczno gospodarczy. Osobiście doświadczam pozytywnego wpływu dialogu poprzez przewodniczenie Komisji Trójstronnej. Mam zaszczyt od ponad dwu lat współpracować z przedstawicielami pracodawców, pracowników oraz reprezentantami instytucji publicznych. W ubiegłym roku dzięki dialogowi autonomicznemu uzgodniono kluczowe rozwiązania. W tamtym kryzysowym momencie było to bardzo ważne. W moim politycznym działąniu miałem zaszczyt w czasie premierowania 16 lat temu powołać Komisję Trójstronną. Wówczas dialog doprowadziła do rozładowania napięć i radykalnego zmniejszenia liczby strajków. Powołanie Komisji Trójstronnej i współudział w tworzeniu dialogu społecznego mogę śmiało zapisać jako bardzo pozytywny dorobek na mojej politycznej drodze.

 Dodatkowo zapraszam nawywiad, który przeprowadził ze mną wojciech Nomejko.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Iniga PSL porządkuje firmę w której były zbyt duże koszty.
  • @sterowiec mam nadzieję, że rozsądnych ludzi jest większość. Dzięki za sugestie.
  • @Si To Pan(i) jest niestety dyletantem. Leasing jest oprocentowany na poziomie zbliżonym do...

Tematy w dziale