Chciałbym zainteresować Państwa , czytelników wspaniałą postacią Bohatera , jaką niewątpliwie był Kapelan 74 PP AK , Ksiądz Pułkownik Stanisław Czernik p.s „ Burza”.
Aby w pełni przedstawić jego sylwetkę zacznę od przybliżenia historii 74 PP AK.
74 Pułk Piechoty AK o kryptonimie „Chrobry” był kontynuacją tradycji międzywojennego 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty , który stacjonował w Lublińcu . W. 1944 w ramach akcji odtwarzania struktur Wojska Polskiego sprzed 1939 , powołano do życia 74 Pułk Piechoty Armii Krajowej . Wchodził on w skład 7 Dywizji Piechoty w Okręgu Radomsko-Kieleckim Armii Krajowej . Terenem działania Pułku były Obwody Włoszczowa i częściowo Radomsko . 74 PP. AK wziął udział w akcji „Burza”.
Schemat organizacyjny w październiku 1944
- dowódca pułku: mjr. Roztoka – Adam Szajna,
- sztab: adj. ppor. Jednoróg – Bronisław Pietruszka,
- kwaterm.: Ppor.Marian – Tadeusz Gugler
- inform.: por. Rak – Antoni Jacuński,
- kapelan ks. kap. Burza – Stanisław Czernik,
- lekarz dr por. Tulipan – Jerzy Kasperski.
- zwiad konny 7 dp „Wisienka” : ppor. Pikador – Marian Nitecki
- pluton osłony radia 7 dp : ppor. Stanisław – NN.
- baon I „LAS” : por. Marcin – Mieczysław Tarchalski , adj.por. Robotnik – Bronisław Skóra-Skoczyński
- 1 komp. ppor. Szkot – Fryderyk Serafiński
- 2 komp. por. Andrzej – Florian Budniak ( zastępca dowódcy batalionu )
- 3 komp. ppor. Alm – Józef Kasza
baon II „WOJNA” : kpt. Przebój – Franciszek Pieniak , adj. ppor. Jeż – Andrzej Konarski
- 4 komp. por.Malinowski – Eugeniusz Smarzyński
- 5 komp. ppor. Boryna – Tadeusz Kamliński
- 6 komp. por.Smok – NN Grelus
komp CKM por.Dąb - Jan Pytlewski
Każdy nowo wstępujący musiał złożyć przysięgę , która brzmiała :
„ W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej , kładę swe ręce na ten Krzyż Święty znak męki , Rzeczpospolitej Polskiej , stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił aż do ofiary życia. Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej , będę bezwzględnie posłuszny , a tajemnicy niezłomnie dochowam cokolwiek by mnie spotkać miało”
Wróćmy jednak do bohatera tego artykułu . Ks. Stanisław Czernik urodził się 3 listopada 1916 r. w miejscowości Skrzyńsko koło Radomia. Jego święcenia kapłańskie miały miejsce w Sandomierzu 11 maja 1941 r. Już z rodzinnego domu wyniósł głęboko religijne wychowanie, szacunek do pracy i poczucie obowiązku, miłość do ludzi i ziemi, do Ojczyzny.
Swoją pracę kapelana w oddziałach partyzanckich określał krótko uważając ją jako służbę Bogu i Ojczyźnie. Uważał zawsze , że jako kapłan został posłany przez Chrystusa, aby głosić Jego słowo do ludu i uznawał to za wielkie powołanie i wielkie szczęście, że mógł być wśród żołnierzy, razem z nimi walczyć. Uczestniczył we wszystkich walkach pułku na Kielecczyźnie. Odprawiał Msze Święte polowe, organizował obchody świąt narodowych.
Tuż przed „wyzwoleniem” a właściwie przed zmianą okupanta wrócił do swojej rodzinnej wsi , gdzie został aresztowany przez gestapo. Na szczęście udało mu się uciec.
Następnie objął pracę duszpasterską w parafii Sienno (po ks. J. Domańskim, który aresztowany przez UB zginął). Tu i on nękany był przez UB i NKWD. Współpracował z Konspiracyjnym Wojskiem Polskim Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca". W 1946 r. wyjechał na wakacje na Mazury i podjął pracę duszpasterską w powiecie Pasłęk. Także tutaj UB nie dawało mu spokoju. W 1950 r. został wikariuszem parafii św. Wojciecha w Łodzi. W latach 1961-64 był wikariuszem w katedrze. W 1965 r. został mianowany proboszczem w Konstantynowie. Ksiądz Kapelan płk Stanisław Czernik zmarł w Łodzi 31 października 2006 roku.
Za służbę duszpasterską w AK został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy (rozkazem Dowódcy Sił Zbrojnych w Kraju, gen. Leopolda Okulickiego z 1 stycznia 1945 roku, wydanym w bunkrach na Pękowcu, pow. Włoszczowa, zweryfikowanym przez Kapitułę Orderu Wojennego Virtuti Militari w Warszawie w 1999 roku). Odznaczony również Krzyżem Walecznych oraz wieloma innymi orderami I tytułami m. innymi Honorowego Obywatela Miasta Konstantynów Łódzki
W załączeniu :
- Zdjęcie = Komunia święta w oddziale partyzanckim kapitana Floriana Budniaka Andrzeja - Okręg Radomsko-Kielecki AK Jodła Mszę świętą odprawia kapelan Stanisław Czernik Burza
- Okładka książki monografii pt. Ksiądz Stanisław Czernik – Służył Bogu i Ojczyznie
- Skan listu z 1969 roku od Dowódcy I Batalionu „LAS” 74 PP AK Mjr.Mieczysława Tarchalskiego do Księdza Czernika
- Tablica pamiątkowa ufundowana przez mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego
Stowarzyszenie Pekowiec im.Mjr.inż.Mieczysława Tarchalskiego ps Marcin ul.Złotowska 1/6 , 71-793 Szczecin Tel:+48 697 230-868 , Mail:pekowiec@post.pl WWW: http://www.pekowiec.com.pl/ Regon:320795090/NIP:8513109982/KRS:0000382251
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura