W środę, 12 maja, w godzinach od 20 do 21 Internauci mogli swobodnie porozmawiać z kandydatem na prezydenta z ramienia PSL – z Waldemarem Pawlakiem. To już czwarta zorganizowana przez Tomasza Machałę tego typu debata na Facebooku.
Poprzednio na pytania Internautów odpowiadali Andrzej Olechowski, Marek Jurek i Grzegorz Napieralski. Waldemar Pawlak prezentował swoje stanowisko w rozbudowanych wypowiedziach, czasami wręcz wykraczając poza materię samego pytania. W porównaniu do swoich poprzedników, wicepremier zdecydowanie częściej uchylał się od zajęcia stanowiska w poruszanych kwestiach.
Warto zwrócić uwagę, na ciekawą rzecz, która wydarzyła się podczas debaty – do dyskusji włączył się poseł SLD Bartosz Arłukowicz, który zaczął odpowiadać na niektóre pytania skierowane do Waldemara Pawlaka. Dobry pomysł na promowania własnej osoby. Zapytany swój ruch za pośrednictwem Twittera, odpowiedział:
Moje ulubione stwierdzenie to "warto rozmawiać". Ale tak naprawdę rozmawiać a nie mówić.
Zobaczmy więc, czy podobnymi zasadami kieruje się obecny wicepremier polskiego rządu. Poniżej zamieszczam 3 pytania, jakie zadałem kandydatowi PSL-u:
Piechuła: ~Witam serdecznie. Czy uwzględnia Pan w sytuację, w której PSL zawiąże parlamentarną koalicję z PiS-em? Czy może Pan zdecydowanie zaprzeczyć, że do takiej sytuacji nie dojdzie?
Waldemar Pawlak: O koalicjach decydują wyborcy określając strukturę parlamentu tworzą, albo uniemożliwiają realne możliwości zawarcia koalicji.
~ Należał Pan do ZSL, które było właściwie "wykonawcą woli PZPR" względem wsi - jak odniesie się Pan do tego okresu i do swojej ówczesnej roli jako parlamentarzysty?
W naszym środowisku jesteśmy dumni z tego okresu ponieważ w ZSL było wielu ludzi, którzy przechowali tradycję Mikołajczyka i Witosa do czasów współczesnych. PSL jest jedyną formacją, która ma ciągłość historyczną. PSL to 115 lat gwarancji solidnej, rzetelnej polityki.
~ Jest Pan Ministrem Gospodarki, ale nie posiada Pan wykształcenia ekonomicznego. Jedyna wzmianka jaką udało mi się znaleźć na tym polu, to informacja o nieukończonym doktoracie na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jakie posiada Pan - być może szerzej nieznane - kompetencje, które pozwalają sprawować tak istotny urząd?
*[Pomimo, że pytanie spodobało się kilku osobom, które kliknęły w przycisk „Lubię to”, kandydat je pominął i nie udzielił odpowiedzi]
W debacie, jak zwykle, brało udział wiele osób. Starałem się wyłonić spośród wszystkich pytań te najbardziej interesujące. Ich treść, wraz z odpowiedzią Waldemara Pawlaka, zamieszczam poniżej:
~ Jakie zna Pan języki obce i na jakim poziomie?
Angielski dobrze, rosyjski dostatecznie. Dawno temu próbowałem esperanto.
~Czy jest Pan za podniesieniem Płacy minimalnej ? Jeśli tak to o ile?
Jeśli gospodarka się rozwija i jest dobra koniunktura, to są warunki do tego aby dzielić się sukcesem i powiększać dobrobyt społeczeństwa, wówczas są warunki do takiego działania.
~Jaki jest pana pogląd na zmianę konstytucji? Zwłaszcza rozdział V, czyli ten dotyczący Prezydenta RP.
Problemem dzisiaj nie są przepisy prawa, nie jest problemem Konstytucja tylko charaktery i praktyka działania. Dlatego proponuję prezydenturę dialogu i porozumienia. Tak aby prezydent był osobą wspierającą budowanie wspólnoty narodowej. Jest to możliwe także pod obecną Konstytucją. Jak zapanuje trochę spokoju, to wówczas można na serio porozmawiać o zmianach Konstytucji.
~Czy w perspektywie czasu uważa Pan obalenie rządu Jana Olszewskiego za słuszne? Czy gdyby znowu miałaby miejsce taka sytuacja czy brał by Pan w tym udział?
*[Brak odpowiedzi Waldemara Pawlaka – pytanie zostało pominięte]
~Czy jest Pan premier za legalizacją marihuany?
Zachęcam do bardziej ambitnych zainteresowań.
~Co Pan, Panie Waldemarze, sądzi o kryzysie na świecie i w Polsce? Co z bezrobociem. Czy ma Pan jakiś pomysł, plany, gdy wygra Pan wybory z redukcją bezrobocia?
Prezydent wspiera i buduje wspólnotę narodową, pomaga władzy wykonawczej. Jeśli chodzi o bezrobocie, to kluczowe jest tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy. Można to osiągnąć przez promowanie i zwiększanie inwestycji, a z drugiej strony poprzez zwiększanie eksportu.
~Co Pan myśli o prywatyzacji szpitali i czy zamierza uczynić Pan w tym kierunku jakieś konkretne kroki?
W ochronie zdrowia możemy się wzorować na rozwiązaniach przyjętych w edukacji. W czasie kiedy byłem Premierem, w latach 93-95, profesor Łuczak wprowadził możliwości powstawania szkół prywatnych, ale bez umniejszania roli szkół publicznych. Dzięki temu powstała bardzo różnorodna struktura edukacji na poziomie wyższym. Podobnie można postąpić w obszarze ochrony zdrowia. Nie umniejszając sektora publicznego rozwijać sektor prywatny.
~Jak idą prace nad ustawami z rządowego "pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości"? Kiedy wejdzie w życie ustawa o "wielkim sprzątaniu"?
Skończyły się uzgodnienia międzyresortowe. Myślę, że w czerwcu będziemy mogli tą ustawę zatwierdzić na rządzie i wówczas przejdzie do parlamentu. Natomiast sprzątanie to nieustająca praca i ciągle będzie potrzeba działań, które naprostowują nie zawsze doskonałe rozwiązania prawne.
~Jak Pan ocenia partie polityczne, które w swoich kampaniach wykorzystują katastrofę z 10 kwietnia?
Katastrofa pod Smoleńskiem to bardzo bolesne doświadczenie dla wielu środowisk, także dla wszystkich środowisk politycznych. W pierwszych dniach wydawało się, że możemy wznieść się ponad poprzednie podziały i kłótnie. Obecnie coraz częściej można odnieść wrażenie, że wraca poprzednie piekiełko. Dlatego kandydując bardzo mocno podkreślam potrzebę budowania innej roli Prezydenta. Nie tyle stronnika jednej partii, czy środowiska politycznego. Ale Prezydenta, który współtworzy wspólnotę narodową, szanuje różnice poglądów Polaków, tworzy warunki do myślenia o długookresowej polskiej strategii.
~Czy zna Pan opinię na temat zaproponowanej przez Pana reformy systemu emerytalnego przedstawioną na stronie Instytutu Misesa? Jeśli tak, proszę powiedzieć, czy Pańska propozycja jest dalej aktualna? Wydaje mi się, że argumenty są miażdżące.... Jeśli nie, to proszę o odpowiedź za kilka dni, po zapoznaniu się z nią.
*[Brak odpowiedzi Waldemara Pawlaka – pytanie zostało pominięte]
~Co z tym gazem łupkowy Panie Premierze? Czy są jakieś poważne/zaawansowane jego poszukiwania, jakie są szanse na wydobycie i jakie wydobycie, a także kiedy?
*[Brak odpowiedzi Waldemara Pawlaka – pytanie zostało pominięte]
~Jaka jest szansa, że Pańska propozycja reformy ZUS uzyska poparcie PO? Czy toczy się nad tym jakaś poważna debata w koalicji? Czy może to była tylko luźna propozycja?
*[Brak odpowiedzi Waldemara Pawlaka – pytanie zostało pominięte]
~ Kogo poprze Pan w II turze?
A jeśli będę w drugiej turze to mogę liczyć na Twój głos?
Osobiście odbieram to spotkanie jako najgorsze ze wszystkich dotychczasowych. Pawlak wypowiadał się co prawda obszernie, jednak szczególnie chętnie udzielał się w kwestiach łatwych. Trudniejsze pytania były często pomijane. Właściwie nie dowiedziałem się o wicepremierze niczego nowego, w przeciwieństwie do kandydatów, którzy debatowali z Internautami wcześniej. Być może to jednak tylko moje subiektywne wrażenie, dlatego też polecam treść całej debaty na stronie Kampanii na żywo na Facebooku.
Inne tematy w dziale Polityka