Blog
Widziane z pozycji siedzącej
Adam Pietrasiewicz
Adam Pietrasiewicz Jakoś sobie radzę
48 obserwujących 759 notek 494077 odsłon
Adam Pietrasiewicz, 24 stycznia 2018 r.

Eksperyment Galileusza

1234 30 1 A A A

Mało kto wie w jaki sposób Galileusz doszedł do tego, że to doświadczenie musi właśnie tak wyglądać, jak na filmie. Nie miał możliwości nie tylko stworzenia tak ogromnego pojemnika próżniowego, ale w ogóle żadnego!

Arystoteles, prawie 2 tysiące lat przed Galileuszem, stwierdził, co było wówczas (ale przecież dla wielu i dziś) OCZYWISTE dla każdego, że cięższe przedmioty spadają szybciej od lżejszych. Możemy to sprawdzić na co dzień - wynik doświadczenia zawsze będzie ten sam w warunkach domowych.

Galileusz postanowił jednak przeprowadzić inny eksperyment - eksperyment MYŚLOWY. Myślowy, bo na taki jak na filmie nie miał co liczyć w czasach, w których żył. Opowieści o tym, że wszedł na wieżę w Pizie, z której zrzucił dwa przedmioty, cięższy i lżejszy, to oczywiście legenda - gdyby tak zrobił, to potwierdziłby jedynie teorię Arystotelesa. Skądinąd obecna do 2004 na wieży w Pizie tabliczka o tym "eksperymencie" została zdjęta dlatego, że uwieczniała legendę, a nie wydarzenie historyczne.

Galileusz postanowił wyobrazić sobie co by było, gdyby połączyć ze sobą sznurkiem przedmiot cięższy z przedmiotem lżejszym i zrzucić z pewnej wysokości. Jak by się zachowało takie połączenie? No bo gdyby Arystoteles miał rację, to powinno dziać się coś zupełnie niesamowitego!

Otóż gdyby przedmioty spadały z prędkością uzależnioną od swojej wagi, to mielibyśmy sytuację absurdalną: przedmiot lżejszy HAMOWAŁBY w spadku przedmiot cięższy, więc przedmiot będący POŁĄCZENIEM lżejszego i cięższego (czyli z definicji CIĘŻSZY od każdego swojego elementu składowego) spadałby WOLNIEJ niż jeden ze składowych. Czyli ABSURD i zaprzeczenie samej teorii.

Stąd stwierdzenie, że W PRÓŻNI przedmioty spadają z tą samą prędkością, a w atmosferze przedmioty lżejsza są spowalniane bardziej od ciężkich przez opór powietrza.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image

Powroty - książka (e-book) historical fiction o tym, co by było, gdyby Polska nie powiedziała NIE Hitlerowi

Z pustego, to i Salomon na krzywe drzewo skacze.
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie moje najważniejsze teksty
I żeby nie było, że nie mówiłem - moje wpisy w blogu w Salonie24 MOŻNA kopiować, powielać i cytować, ale tylko podając źródło (link) i moje dane, jako autora. Wszystkiego o mnie można się dowiedzieć wpisując w Googlach po prostu "adam pietrasiewicz" (http://tiny.pl/1957).

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • "Zabiegać o poprawę bytu" a urządzać histeryczne okupacje Sejmu to zupełnie różne sprawy....
  • Ale na szczęście Polska też potrafi być piekłem dla idiotów wypisujących takie brednie jak...
  • Ogromna część paryskiego metra równie nieogarnięta.

Tematy w dziale Technologie