Blog
Widziane z pozycji siedzącej
Adam Pietrasiewicz
Adam Pietrasiewicz Jakoś sobie radzę
46 obserwujących 759 notek 495101 odsłon
Adam Pietrasiewicz, 2 kwietnia 2018 r.

Relatywizm tramwajowo-reklamowy.

287 5 0 A A A

image

Jeżdżę po Warszawie komunikacją miejską, najchętniej tramwajami, bo najłatwiej wsiąść na wózku. Pod sufitem w tramwajach powieszone są monitory, a na nich pojawiają się różne informacje, reklamy, ogłoszenia o pracy i takie tam.

Ostatnio oczywiście mnóstwo jest ogłoszeń dotyczących 1%. Przyszło mi do głowy, że takie ogłoszenia prowadzą do jakiejś potwornej demoralizacji, do kompletnego zburzenia, a właściwie SPŁASZCZENIA hierarchii wartości. Może to mieć bardzo szkodliwy wpływ na szczególnie młodych ludzi, ale nie tylko! Z całą pewnością wpływa również na każdego, kto nie ma ochoty na jakąkolwiek chwilkę refleksji na temat tego, co akurat ogląda na ekranie.

Otóż reklamy najprzeróżniejszych instytucji proszących o 1% przewijają się jedna po drugiej na ekranie. A to weterani z Afganistanu, a to dom spokojnej starości, a to schronisko dla psów, a to hospicjum dla dzieci chorych na raka... I tak jedno po drugim.

Jaki wniosek wyciąga z tego bezrefleksyjnie patrzący na to pasażer? To proste! Że to wszystko jest tak samo ważne! Że wsparcie hospicjum dla dzieci chorych na raka jest tak samo ważne jak wsparcie domu spokojnej starości dla koni uratowanych z rzeźni.

Może komuś przyjdzie do głowy tłumaczyć, że przecież każdy wie, że to nie tak, że ludzie wiedzą, co ważniejsze od czego... Tylko skąd taka pewność? Co w naszym świecie gwarantuje od początku wychowania umiejętność prawidłowego hierarchizowania spraw? Rodzice, którzy sadzają dziecko przed telewizorem czy ekranem komputera? Telewizja, w której wszystkie wartości są postawione na głowie? Czy Internet, w którym króluje pornhub? A może konsola z GTA?

Oczywiście, że takie monitorki w tramwaju nie spowodują skrzywienia osobowości. Ale co do tego, że dorzucają swoją dawkę szlamu do i tak zabagnionego ogródka zdrowego rozsądku młodych ludzi, nie ma chyba żadnych wątpliwości.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image

Powroty - książka (e-book) historical fiction o tym, co by było, gdyby Polska nie powiedziała NIE Hitlerowi

Z pustego, to i Salomon na krzywe drzewo skacze.
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie moje najważniejsze teksty
I żeby nie było, że nie mówiłem - moje wpisy w blogu w Salonie24 MOŻNA kopiować, powielać i cytować, ale tylko podając źródło (link) i moje dane, jako autora. Wszystkiego o mnie można się dowiedzieć wpisując w Googlach po prostu "adam pietrasiewicz" (http://tiny.pl/1957).

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • "Zabiegać o poprawę bytu" a urządzać histeryczne okupacje Sejmu to zupełnie różne sprawy....
  • Ale na szczęście Polska też potrafi być piekłem dla idiotów wypisujących takie brednie jak...
  • Ogromna część paryskiego metra równie nieogarnięta.

Tematy w dziale Społeczeństwo