Czyż nie piękny? jenerał...
Czyż nie piękny? jenerał...
pps pps
987
BLOG

ZNACZKI PODZIEMNEJ SOLIDARNOŚCI

pps pps Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Historia znaczka pocztowego zaczyna się w Anglii 6 maja 1840r. gdzie po raz pierwszy wprowadzono znaczek do obiegu, aby w ten sposób stworzyć dowód uiszczenia opłaty za nadaną przesyłkę pocztową. Do tego momentu opłatę ponosił odbiorca. Nowy sposób opłaty był rewolucyjny, ponieważ zmieniał zasadniczo podejście do przesyłek. Gdyby stary system opłat istaniał do tej pory to magazyny pocztowe już dawno w szwach by się rozeszły. Nie daj Bóg aby istniał przymus odbioru przesyłki!! Inicjatorem tego przedsięwzięcia był urzędnik brytyjskiej poczty Rowland Hill. Pierwszy znaczek okolicznościowy został natomiast wydany w 1871roku w Peru z okazji otwarcia linii kolejowej. Prawie natychmiast znaczek stał się również przedmiotem kolekcjonerstwa.

Polsce pierwszy znaczek wprowadzono do obiegu 1 stycznia 1860 roku.

 Poczta podziemna Solidarności oraz innych organizacji niepodległościowych datuje się na lata 1982-89, czyli od wprowadzenia stanu wojennego, a więc od 13 grudnia 1981r.do pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989roku.

W sensie ścisłym nie stworzono sieci podziemnej poczty, która przejęłaby zadania Poczty Polskiej, ponieważ narażałoby to kurierów na zbyt duże ryzyko. Należy pamiętać, że nawet naklejenie znaczka i wysłanie go do adresata mogło narazić tego ostatniego na spore problemy. Znane są oczywiście przypadki znaczków podziemnych na oficjalnej korespondencji, które przeoczone na poczcie oraz przez cenzora docierały do adresata, lecz tego typu przypadków nie było zbyt wiele, zwłaszcza w stanie wojennym.

Drugie zastrzeżenie dotyczy samego pojęcia znaczka. W ścisłym tego słowa znaczeniu znaczek jest symbolem opłaty pocztowej za wykonaną usługę, a w tym wypadku żadna usługa pocztowa nie była wykonana. Cel tych emisji był diametralnie inny.

Pierwsze znaczki i kartki podziemne powstały w obozach internowania rozmieszczonych na terenie całego kraju od Darłówka przez Białołękę po Uherce i Nowy Łupków oraz od Głogowa po Włodawę. Znaczki w postaci stempli na kopertach lub jako tzw. znaczki cięte a nawet perforowane były wynoszone z ośrodków internowania przez księży, członków rodzin, a nieraz i tzw. klawiszy.

Należy podkreślić, że za samo posiadanie tych znaczków groziły dotkliwe konsekwencje. Przykładem niech będzie wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który 27 września 1985 roku skazał dwóch sierżantów sztabowych i jednego cywila za posiadanie znaczków Poczty Solidarność jak i nieco bibuły na 4,5 lat więzienia. Wyrok i tak złagodzono ponieważ przyznali się do winy i okazali skruchę. Sąd zignorował przy tym opinię ekspreta-filatelisty, majora LWP, że będące przedmiotem oskarżenia znaczki mają wielką wartość artystyczną, kolekcjonerską, a także finansową.

 Można wyróżnić następujące rodzaje wydań „pocztowych” Solidarności:

  1. Poczta strajkowa.
  2. Poczta obozowa.
  3. Znaczki i stemple z Wojskowych Obozów Specjalnych.
  4. Znaczki i stemple z zakładów karnych.
  5. Poczta podziemnej Solidarności oraz innych organizacji niepodległościowych.

Jak dojdę do wprawy w wstawianiu zdjęć - obiecuję,że będzie więcej ich niż tekstu:).

Zobacz galerię zdjęć:

Odpowiedź znamy...
Odpowiedź znamy... Gest Kozakiewicza! Niedorzecznik trzyma się świetnie...nadal! Pan G. W Gołdapi osadzono kobiety a to ich znak rozpoznawczy:) Bez urazy... same to zrobiły! I wszystko jasne! I kolejny Kozak! Znaczek wykonany przez Andrzeja Edwarda Busse w obozie internowania w Kwidzyniu. Na znaczku uwieczniony został pomnik w Gdyni. Projekt i wykonanie: Andrzej Edward Busse. Projekt i wykonanie: Andrzej Edward Busse. Projekt i wykonanie: Andrzej Edward Busse.
pps
O mnie pps

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura