„O Grzegorz Braun”. Kontrowersyjny teledysk podbija Internet. Screen: YouTube/LETNI / Fot. PAP/Marcin Obara
„O Grzegorz Braun”. Kontrowersyjny teledysk podbija Internet. Screen: YouTube/LETNI / Fot. PAP/Marcin Obara

„O Grzegorz Braun”. Kontrowersyjny teledysk podbija Internet

Redakcja Redakcja Popkultura Obserwuj temat Obserwuj notkę 248
Skandaliczne zachowanie Grzegorza Brauna w Sejmie zjednoczyło w krytyce ludzi różnych poglądów. Nie można jednak odwracać głowy od faktu, że wydarzenie stało się szybko popkulturowym zjawiskiem. Doczekało nawet teledysku „O Grzegorz Braun”, przeróbki wielkiego przeboju Myslovitz „Peggy Brown”. Wersja z gaśnicą i Grzegorzem Braunem raperów LETNI x Michu z Miłośników 4 Kółek (M4K) zdobywa setki tysiące wyświetleń. Co to może oznaczać?

Skandal z gaszeniem świec chanukowych w Sejmie

W jednym z najchętniej czytanych od wczoraj tekstów Salon24.pl Marcin Dobski pisze, że skandal z gaszeniem świec chanukowych w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna to spodziewana sytuacja, która ma szkodzić całej Konfederacji

– Braun szuka pretekstu do odejścia i połączenia sił z nową partią Janusza Korwin-Mikkego. Nie dostał tego, czego żądał od nas po wyborach, więc teraz się mści – słyszymy we władzach partii. 

W rozmowie z Salon24.pl postępowanie Grzegorza Brauna stanowczo potępił prof. Ryszard Bugaj.

Memogenny Grzegorz Braun

Wiadomo jednak, że Grzegorz Braun ma również swoich zwolenników. A wydarzenie z gaśnicą doczekało mnóstwa żartów, memów i przeróbek, które różnie można interpretować. Nie wszystkie są jednoznacznym potępieniem prawicowego polityka. Niektóre balansują na granicy zaciekawienia, aprobaty lub rozbawienia „mołojeckim” zachowaniem Grzegorza „Szczęść Boże” Brauna.

Z pewnością samo wydarzenie, choć skandaliczne, stało się z miejsca popkulturowym fenomenem. Czy bawi i skupia uwagę jedynie zwolenników Grzegorza Brauna?


"O, Grzegorz Braun, o, Grzegorz Braun, kto zgasić świecę tak będzie umiał" 

Muzycy LETNI x MichuM4K nagrali przeróbkę, czy jak to określają parodię „Peggy Brown”, wielkiego hitu Myslovitz sprzed lat z chwytliwym refrenem „O Peggy Brown o Peggy Brown / Kto ciebie ukochać będzie umiał”. 

Nie wszyscy wiedzą, że piosenkę w oryginalnej wersji napisał Turlough O'Carolan, słynny irlandzki kompozytor i bard. Utwór został przetłumaczony na język polski przez poetę Ernesta Brylla.

Irlandzki song przebył długą drogę w polskiej popkulturze. Przed Myslovitz wykonywał go zespół 2 plus 1. Raperzy LETNI x MichuM4K zmieścili właśnie na YouTube swoją przeróbkę „Peggy Brown”.

To „O Grzegorz Braun” z refrenem: „O, Grzegorz Braun, o, Grzegorz Braun, kto zgasić świecę tak będzie umiał / O, Grzegorz Braun, o, Grzegorz Braun, widziała Polska i cała Unia”. 

Zwraca uwagę - i to stanowi niepokojący element przeróbki - że kompletnie abstrahuje od antysemickiego kontekstu wydarzenia.


Wersja polskich raperów pokazuje jednak, że Internauci traktują obrady Sejmu pod wodzą Szymona Hołowni jako show, z którego "dostali specjala".


LETNI x MichuM4K- „O Grzegorz Braun” (PARODIA „Peggy Brown” Myslovitz). Źródło: YpuTube/LETNI


Czy waszym zdaniem tego typu interpretacja trywializuje skandaliczne zachowanie polityka Konfederacji? Czy więcej mówi o popkulturowych gustach odbiorców, czy o ich światopoglądowym nastawieniu do sprawy? Jaki jest wasz odbiór tego teledysku?

KW

Źródło zdjęcia: „O Grzegorz Braun”. Kontrowersyjny teledysk podbija Internet. Screen: YouTube/LETNI / Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura