Prokurator Ewa Wrzosek. Fot. PAP/Albert Zawada
Prokurator Ewa Wrzosek. Fot. PAP/Albert Zawada

Ewa Wrzosek do Krajowej Rady Prokuratorów. Tak chce minister Bodnar

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Minister sprawiedliwości i prokurator Generalny Adam Bodnar powołał nowych członków Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Poinformował o tym w piątek na platformie X.

Prokurator Ewa Wrzosek w Krajowej Radzie Prokuratorów

„Dziś powołałem prokuratorów - Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha do działającej przy Prokuratorze Generalnym Krajowej Rady Prokuratorów. Serdecznie Państwu gratuluję i życzę powodzenia w realizacji nowej funkcji” – napisał minister sprawiedliwości i prokurator generalny na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).


Firma Citizen Lab z Uniwesytetu w Toronto ujawniła w 2021 roku, że w 2019 roku włamano się do telefonów prawników Romana Giertycha i Ewy Wrzosek.

Problemy Ewy Wrzosek za poprzedniej władzy

Przypomnijmy, że Ewa Wrzosek została zawieszona w czynnościach służbowych w grudniu 2022 roku. Wszczęto również wobec niej postępowanie dyscyplinarne oraz skierowano do SN wniosek o uchylenie jej immunitetu. 

Wrzosek nie usłyszała jednak dotąd zarzutów dyscyplinarnych i nie straciła immunitetu. Sprawy jak dotąd są w toku.

Podstawą wniosków były zarzuty, jakie Prokuratura Regionalna w Szczecinie chce przedstawić prok. Wrzosek. Dotyczą one „przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i zaangażowania się w działalność polityczną”.

Chodzi o dwa wypadki warszawskich autobusów, do których doszło w czasie kampanii prezydenckiej w 2020 roku. Do pierwszego z nich doszło nieopodal mostu im. Grota-Roweckiego, zginęła jedna osoba. Kierowca autobusu został wówczas oskarżony o prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków. 


Jak podała prokuratura, Michał D., pełniący funkcję Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, wykorzystując swoją znajomość z prokurator Wrzosek, miał oczekiwać, że śledcza poinformuje go o ustaleniach postępowania w sprawie wypadku. 

Według szczecińskiej prokuratury, nie mając bezpośredniego dostępu do sprawy - uzyskiwała ona informacje o postępowaniu od swojej znajomej prokurator M. i przekazywała je Michałowi D.

Ewa Wrzosek należy do Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”. W kwietniu 2016 roku została szefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, ale stanowisko straciła po trzech miesiącach. Oficjalnym powodem były słabe wyniki jednostki.

W styczniu 2021 roku prokurator została przeniesiona do prokuratury w wielkopolskim Śremie.

To prokurator Wrzosek wszczęła śledztwo w związku z wyborami prezydenckimi w czasie pandemii w 2020 r. Dotyczyły ono tego, czy nie stanowiły zagrożenia epidemiologicznego. Śledztwo zostało błyskawicznie umorzone.

Pod koniec października Wrzosek została przywrócona do pracy.

Kto wchodzi w skład Krajowej Rady Prokuratorów

W skład Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym wchodzą: Prokurator Krajowy, przedstawiciele wybrani przez zebranie prokuratorów Prokuratury Krajowej, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele wybrani przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych, prokuratorzy powołani przez Prokuratora Generalnego.

Krajowa Rada Prokuratorów stoi na straży niezależności prokuratorów. M.in. wyraża opinię w sprawach podejmowanych z własnej inicjatywy lub przedstawionych przez Prokuratora Generalnego. Rada ustala także ogólną liczbę członków sądów dyscyplinarnych oraz wskazuje liczbę członków sądów dyscyplinarnych wybieranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Krajowej i zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych.

KW

Źródło zdjęcia: Prokurator Ewa Wrzosek. Fot. PAP/Albert Zawada 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka