polfic
Logik
28 obserwujących
1051 notek
394k odsłony
291 odsłon

500 + według Polfica

Wykop Skomentuj38

Witam,

W styczniu 2016, napisałem jak widzę program 500 +, czyli zanim jeszcze ruszył. Gdy koledzy Morawieckiego z rządu Tuska, mówili, że czeka nas z tego powodu bankructwo. Gdy sam Morawiecki miał zakaz wypowiadania się w sprawie 500+.

"Otóż: Program 500 + to najlepsza decyzja makroekonomiczna w Polsce od zakończenia wojny.

Teraz wyjaśnię. Nie wiem dlaczego ale tak jest, że ludzi z obu stron barykady słuchają się ekonomistów, słuchają tego co mają do powiedzenia. Napisałbym, że mnie to dziwi, ale niestety sam ich kiedyś słuchałem. Udowodniłem niejednokrotnie, że ekonomiści to kompletni ignoranci, nie mający pojęcia o logice i matematyce; a ludzie dalej ich słuchają. Na temat programu wypowiadają się również: historycy, psychologowie, dziennikarze, celebryci, pracownicy MOPS, politycy; czyli również ignoranci.

Wszyscy oceniają program w zupełnie błędny sposób. Popełniają błąd klasyczny, jak w wielu innych sprawach: Oceniają przyszłość na podstawie sytuacji obecnej. Tak nie można robić i usiłuję od dawna o tym przekonać czytelników. Nie można!

Ale zanim o tym, jedno przypomnienie: zaczadzeni przez ignorantów-ekonomistów ludzie myślą, że 500 + to jest tak, że Państwo wypłaca ludziom pieniądze; ale tak nie jest! Program 500 + to jest obniżenie podatków. Oczywiście wybranej grupie, ale w tym przypadku nam Polakom. Zauważcie niekonsekwencje ekonomistów -- wołają o obniżenie podatków a jak ktoś obniża - krzyczą wniebogłosy: Ratunku, rabują. Klasyczny absurd u niemających pojęcia o logice i matematyce ekonomistów.

No i wracam do najważniejszego. Po wprowadzeniu programu będzie zupełnie inna sytuacja rynkowa, natomiast wy oceniacie na podstawie sytuacji obecnej. Na czym polega owa "inność"? Otóż, ludzie, którym obniżono podatki zachowują się zupełnie inaczej, podejmują zupełnie inne decyzje. Nie chodzi o to, że, jak ktoś trafnie zauważył, pieniądze "wrócą" w postaci VAT i liczą, że 23 % z 500 PLN wróci do budżetu. To oczywiście prawda, ale nie to jest najważniejsze. Ludzie zaczną myśleć o kupnie mieszkania, założeniu swojej firmy, przenosinach w inne miejsce, jakichś inwestycjach. Nie wiem czemu nikt tego nie zauważa?" *

Oczywiście wyszło na moje, nastąpił wzrost gospodarczy i wzrosły wpływy do budżetu. Musiało wyjść, bo matematyka i logika mają zawsze rację.

Powiem Wam jak to działa: Wyobraźcie sobie bezdzietnego właściciela sklepiku. Czy "dostał"500+? A no nie. Czy skorzystał z 500 +? Już tak. Może zatrudnił kogoś dodatkowo. Może założył drugi sklep. Tak działa obniżenie podatków.

I tak funkcjonowało i siłą rozpędu funkcjonuje. A dlaczego przestanie? Bo do władzy doszedł facet, który był przeciwnikiem 500 +, z jego "filozofią fiskalną". Na czym polega owa filozofia? Na tym, że liczy ile "wyda" na 500+ i chce ściągnąć to w podatkach.To jest podejście oczywiście absurdalne logicznie.

Z tego powodu rozpoczęło się szaleństwo fiskalne Morawieckiego. Podam Wam dwa przykłady jak to działa i będzie działać.

1. Gdy firma spóźni się z zapłaceniem VAT, ma natychmiast blokowane konta. Wcześniej było tak, że firmy kredytowały się tym VATem, miały rozkładane na raty. Nie dlatego, że chciały oszukać, ukraść VAT, tylko bo nie miały wyjścia. Ktoś nie zapłacił itd itd.

Morawiecki chwalił się ściągalnością. Ale to jest rozwiązanie na krótką metę. Teraz ściągnął, ale firmy zostały zmuszone do ograniczenia rozwoju. I wpływy będą spadać. Bo w łańcuszku jedna firma ciągnie w dół kolejne...

2. Podobnie jest z jpk. Faktem jest, że firmy "załatwiały" lewe faktury. Ale podobnie jak wyżej Nie dlatego, że chciały oszukać, ukraść VAT, tylko bo nie miały wyjścia. Ktoś nie zapłacił itd itd. I podobnie jak wyżej: Morawiecki chwalił się ściągalnością. Ale to jest rozwiązanie na krótką metę. Teraz ściągnął, ale firmy zostały zmuszone do ograniczenia rozwoju. I wpływy będą spadać. Bo w łańcuszku jedna firma ciągnie w dół kolejne....

3. O podnoszeniu podatków, wymyślaniu nowych to nawet nie wspomnę.

I zapewniam Was: Wtedy, 3 lata temu miałem rację, i wyszło na moje. Teraz też mam, i tez wyjdzie na moje. Bo tak mówi matematyka i logika. A te, zapewniam Was, nigdy nie kłamią, w przeciwieństwie do ekonomistów ** :)

Pozdrawiam :)

* - https://www.salon24.pl/u/polfic/694084,500-wedlug-polfica

** - https://www.salon24.pl/u/polfic/627729,ekonomisci-won

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka