2022 rok należał do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. „INVEST-PARK” pod względem wartości nakładów inwestycyjnych i nowych miejsc pracy stał się liderem wśród wszystkich Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. WSSE w minionym roku pozyskało łącznie 27 inwestycji wartych przeszło 7,16 mld zł. Mimo popandemicznego okresu, w czasie gwałtownych przemian geopolitycznych, toczącej się wojny w Ukrainie i braku stabilnych cen nośników energii, WSSE okazała się najlepszą Strefą w Polsce pod względem deklarowanych nakładów inwestycyjnych.
Auchan to nie jedyna firma, która pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę pozostała w kraju agresora. W Rosji swoje produkcję i sprzedaż prowadzą m.in. Philip Morris, Fondital, czy Bonduelle. Do Rosji cały czas latają, popularne w Polsce, katarskie i tureckie linie lotnicze.
W chwili ataku Rosji na Ukrainę dotychczasowa architektura bezpieczeństwa energetycznego EU uległa załamaniu. Wiele europejskich państw zwiększyło zainteresowanie tradycyjnymi paliwami, co doprowadziło do przyspieszenia rozwoju istniejącej infrastruktury gazowej.
Kryzys energetyczny, będący następstwem agresji Rosji na Ukrainę wymusił dywersyfikację kierunków dostaw gazu ziemnego do wielu państw Europy. Jednym z głównych filarów dywersyfikacji stał się skroplony gaz ziemny, co miało niespodziewany skutek – padły rekordowe ilości zamówień na produkcję statków do przewozu LNG, z której wiele stoczni już zrezygnowało. Swoje jednostki zamówiła również grupa Orlen, dwie pierwsze otrzymały już imiona.
Narodowy Bank Polski każdego roku upamiętnia rocznice ważnych wydarzeń i wielkie postaci z historii Polski na srebrnych i złotych monetach oraz na banknotach kolekcjonerskich. Zobacz, którzy bohaterowie i jakie wydarzenia pojawią się na wartościach kolekcjonerskich NBP zaplanowanych do emisji w 2023 roku.
Grupa Kapitałowa KGHM podała wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku oraz podsumowała pierwsze trzy kwartały w porównaniu do roku ubiegłego. Mimo zmiennego otoczenia makroekonomicznego i presji inflacji kosztów miedziowy gigant zwiększył produkcję srebra i utrzymał produkcję miedzi na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Przełożyło się to na wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej KGHM oraz mocny wynik operacyjny Grupy.
W ostatnich miesiącach wiele doniesień medialnych straszyło wysokimi cenami prądu, które miały być spowodowane wahaniami na rynkach surowcowych. W artykule wyjaśnimy, w jaki sposób ustala się ceny energii elektrycznej i dlaczego chwilowe zaburzenia na rynkach nie wpływają w dużym stopniu na odbiorcę końcowego.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest jedynym takim bankiem, którego misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Bank podejmuje działania, które mają bezpośredni wpływ na jakość życia Polaków we wszystkich regionach kraju, współpracując z samorządami, sektorem publicznym i prywatnym.
Polskie firmy dominują gospodarkę Europy Środkowo-Wschodniej – to wnioski wynikające z raportu top 500 największych spółek regionu, który cyklicznie publikuje Coface. Według raportu, ponad 30% największych spółek w Europie Środkowo-Wschodniej pochodzi z Polski. To niemal tyle wielkich firm, ile znalazło się w pozostałych krajach na podium – w Czechach (18,4%) i na Węgrzech (12,8%). Na czele rankingu znalazł się PKN Orlen, który wyprzedza nawet czeskiego giganta branży automotive – Skodę.
PGNiG odkryło nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześc. Spółka szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie - poinformowało PGNiG w czwartek.
Wielu z nas, kiedy dostaje rachunek za energię elektryczną, podejrzewa, że znaczna ilość pozycji, które wymienione są na fakturze ma na celu takie jej skomplikowanie, by użytkownik nie wiedział za co tak naprawdę płaci. Jest jednak dokładnie odwrotnie: szczegółowy rachunek otrzymujemy po to by wiedzieć, co składa się na koszt dostarczenia prądu do naszego mieszkania i jak możemy na tym zaoszczędzić. W artykule, wraz z ekspertami Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, podpowiemy, jak oszczędzić.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 r. wyniosło 6 tys. 687,81 zł, co oznacza wzrost o 14,5 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,3 proc.
Dwa dni obrad, 17 paneli, 1000 uczestników, przedsiębiorcy i dyplomaci z Chin,
Japonii, Korei Południowej, Malezji, Tajlandii i Wietnamu – w Białymstoku odbyło się największe wydarzenie poświęcone polsko-azjatyckiej współpracy gospodarczej w Polsce. O podsumowanie Podlaskiego Forum Ekonomicznego poprosiliśmy Artura Kościckiego, marszałka województwa podlaskiego.