Niespodziewany skutek wojny: rekordowa produkcja metanowców

Niespodziewany skutek wojny: rekordowa produkcja metanowców

Kryzys energetyczny, będący następstwem agresji Rosji na Ukrainę wymusił dywersyfikację kierunków dostaw gazu ziemnego do wielu państw Europy. Jednym z głównych filarów dywersyfikacji stał się skroplony gaz ziemny, co miało niespodziewany skutek – padły rekordowe ilości zamówień na produkcję statków do przewozu LNG, z której wiele stoczni już zrezygnowało. Swoje jednostki zamówiła również grupa Orlen, dwie pierwsze otrzymały już imiona.
Mimo inflacji miedziowy gigant radzi sobie dobrze. Wyniki finansowe KGHM

Mimo inflacji miedziowy gigant radzi sobie dobrze. Wyniki finansowe KGHM

Grupa Kapitałowa KGHM podała wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku oraz podsumowała pierwsze trzy kwartały w porównaniu do roku ubiegłego. Mimo zmiennego otoczenia makroekonomicznego i presji inflacji kosztów miedziowy gigant zwiększył produkcję srebra i utrzymał produkcję miedzi na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Przełożyło się to na wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej KGHM oraz mocny wynik operacyjny Grupy.
Nowy raport. Polskie firmy dominują w regionie

Nowy raport. Polskie firmy dominują w regionie

Polskie firmy dominują gospodarkę Europy Środkowo-Wschodniej – to wnioski wynikające z raportu top 500 największych spółek regionu, który cyklicznie publikuje Coface. Według raportu, ponad 30% największych spółek w Europie Środkowo-Wschodniej pochodzi z Polski. To niemal tyle wielkich firm, ile znalazło się w pozostałych krajach na podium – w Czechach (18,4%) i na Węgrzech (12,8%). Na czele rankingu znalazł się PKN Orlen, który wyprzedza nawet czeskiego giganta branży automotive – Skodę.
Opłaty za prąd. Jak czytać nasze rachunki?

Opłaty za prąd. Jak czytać nasze rachunki?

Wielu z nas, kiedy dostaje rachunek za energię elektryczną, podejrzewa, że znaczna ilość pozycji, które wymienione są na fakturze ma na celu takie jej skomplikowanie, by użytkownik nie wiedział za co tak naprawdę płaci. Jest jednak dokładnie odwrotnie: szczegółowy rachunek otrzymujemy po to by wiedzieć, co składa się na koszt dostarczenia prądu do naszego mieszkania i jak możemy na tym zaoszczędzić. W artykule, wraz z ekspertami Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, podpowiemy, jak oszczędzić.
"Pokazaliśmy się światu"

"Pokazaliśmy się światu"

Dwa dni obrad, 17 paneli, 1000 uczestników, przedsiębiorcy i dyplomaci z Chin, Japonii, Korei Południowej, Malezji, Tajlandii i Wietnamu – w Białymstoku odbyło się największe wydarzenie poświęcone polsko-azjatyckiej współpracy gospodarczej w Polsce. O podsumowanie Podlaskiego Forum Ekonomicznego poprosiliśmy Artura Kościckiego, marszałka województwa podlaskiego.
Rewolucja cyfrowa w rolnictwie

Rewolucja cyfrowa w rolnictwie

Czym jest Rolnictwo 4.0 i farmy serwerowe? Jak bardzo potrzebne są innowacje technologiczne w rolnictwie? W czym może pomóc, ile kosztuje i czy takie rozwiązania potrzebne są w każdym gospodarstwie rolnym? O tym dyskutowali uczestnicy panelu „Rewolucja cyfrowa w rolnictwie” , który odbył się w czasie Podlaskiego Forum Ekonomicznego w Białymstoku.
„Klejnoty naszego regionu”. Od rynku lokalnego do globalnego

„Klejnoty naszego regionu”. Od rynku lokalnego do globalnego

O znaczeniu lokalnej polityki i biznesu wobec globalnych wyzwań rozmawiali w Białymstoku przedstawiciele świata biznesu, polityki i nauki. Wszystko w ramach I Podlaskiego Forum Ekonomicznego. W panelu udział wzieli Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego oraz prof. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dyskusję moderował Mariusz Rytel.