13 obserwujących
362 notki
548k odsłon
  435   0

Rząd przeznaczył mnóstwo środków publicznych dla firm. Oto dane

Pomoc publiczna w Polsce biła rekordy w 2020 roku.
Pomoc publiczna w Polsce biła rekordy w 2020 roku.

W ubiegłym roku do firm działających w Polsce wpłynęło o ponad 3,5 razy więcej pieniędzy z budżetu niż rok wcześniej - analizuje "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie danych UOKiK. 

"W ubiegłym roku do firm działających w Polsce popłynęło w sumie 132,2 mld złotych w ramach pomocy, z czego 124,2 mld złotych w ramach publicznej i 8 mld zł jako wsparcie de minimis. To o ponad 3,5 razy więcej niż rok wcześniej, kiedy przedsiębiorstwa otrzymały łącznie 36,4 mld zł – wynika z danych przygotowanych dla "DGP" przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - czytamy we wtorkowym wydaniu gazety. 

UOKiK zaznaczył jednocześnie, że to informacje wstępne, które mogą jeszcze ulec zmianie. Dodał również, że tak wysoka kwota to efekt pomocy kryzysowej, która została wypłacona firmom w związku z sytuacją wywołaną COVID-19. Chodzi o pomoc zatwierdzoną decyzjami Komisji Europejskiej.

"W ramach pomocy publicznej na wsparcie kryzysowe poszło w sumie 92,9 mld zł. Pozostałe 31,3 mld zł to inna pomoc, jak rekompensaty, dotacje, refundacje" - wyliczono. 

Powyższe dane, jak potwierdza UOKiK, nie obejmują wsparcia udzielonego na początku pandemii, czyli dofinansowania do wynagrodzeń pracowników realizowanych na podstawie ustawy antykryzysowej. "Pomoc ta była bowiem przyznawana wszystkim wnioskującym, a zatem nie miała charakteru selektywnego" - zauważono. 

GW

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka