Skarb Państwa zwiększy udział w kapitale "nowego" ORLENU do 50 proc.

Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN. Fot. PAP
Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN. Fot. PAP

Docelowo 50 proc. udział Skarbu Państwa w połączonym ORLENIE, Lotosie i PGNiG.

W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN ORLEN Lotosu i PGNiG Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co zabezpieczy m.in. przed wrogim przejęciem - oświadczył w środę wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin.

Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek oświadczył, że podmiot, powstały po przejęciu Lotosu i PGNiG będzie na tyle silny, że będzie się liczył gospodarczo ale i geopolitycznie w regionie.

Jak zwrócił uwagę na konferencji prasowej, bardzo ważną decyzją rządu jest bezgotówkowy charakter tych przejęć. Gotówkowy charakter powodowałby zmniejszenie siły inwestycyjnej - stwierdził.

Jak dodał, decyzja o tym, że Skarb Państwa będzie miał do 50 proc. udziałów w nowym podmiocie likwiduje potencjalne niebezpieczeństwa związane z tym, ze państwo jest mniejszościowym udziałowcem ORLENU.

Model połączenia z Lotosem i PGNiG

Model połączenia z Lotosem i PGNiG będzie opracowany do września, chcielibyśmy proces ten zamknąć w tym roku - oświadczył Daniel Obajtek.

– Model połączenia ma być opracowany do września, a jeżeli chodzi o kwestię walnego, liczymy, że będzie to na przełomie października i listopada. (...) Chcielibyśmy ten proces tak naprawdę zamknąć w tym roku – powiedział prezes PKN ORLEN.

Jak dodał, "będzie tam podział centrów kompetencyjnych". – Ta spółka musi być zdecydowanie bardziej jeszcze mobilna, ta spółka musi mieć odpowiednią siłę inwestycyjną, prędkość inwestycyjną i ta spółka musi również ulec pewnym zmianom, ale również sam Orlen musi ulec pewnym zamianom organizacyjnym – wyjaśnił Obajtek.

Zabezpieczenie przed wrogim przejęciem

Minister Sasin podkreślił, transakcje przejęcia przez ORLEN będą miały charakter bezgotówkowy, a udziały Skarbu Państwa w PKN ORLEN, dziś poniżej 30 proc. - zostaną podniesione.

– Zagwarantuje to możliwości sprawnego zarządzania i zabezpieczy przed ewentualnym wrogim przejęciem i innymi niebezpieczeństwami – stwierdził Sasin.

Umowa, o której poinformowano w środę dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami ORLENU.

"W ramach umowy Skarb Państwa i PKN ORLEN będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie spółek.

Dodano też, że połączenie Grupy Lotos z PKN ORLEN może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych, które mają na celu zapobieżenie wystąpieniu negatywnych skutków planowanej koncentracji dla konkurencji na właściwych rynkach.

KW

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka