Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef Polskiej Izby Handlowej w USA Chris Jamroz i prezydent Republican Main Street Partnership Sarah Chamberlain, fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef Polskiej Izby Handlowej w USA Chris Jamroz i prezydent Republican Main Street Partnership Sarah Chamberlain, fot. PAP/Tomasz Gzell

Powstała Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Polska na drodze pogłębienia relacji handlowych i inwestycyjnych ze Stanami Zjednoczonymi. Premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones poinformowali o utworzeniu Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie.

Instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiego wizerunku w USA poprzez promowanie promowanie i umacnianie współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, m.in. poprzez ułatwianie wymiany handlowej oraz inwestycji między amerykańskimi firmami oraz prywatnym i publicznym sektorem w Polsce. Ma również pełnić rolę "partnera amerykańskich przedsiębiorstw uruchamiających lub rozwijających działalność" na polskim rynku.

- To jest klasyczne „win-win” i tutaj bardzo wyraźnie widzimy też, że atrakcyjna sytuacja gospodarcza, stabilne fundamenty makroekonomiczne w zakresie długu publicznego, deficytu budżetowego - to są takie tematy, które interesują również przedsiębiorców, którzy chcą robić różnego rodzaju wspólne przedsięwzięcia, w tym wypadku polsko-amerykańskie – uważa premier Mateusz Morawiecki.

(wideo TVN24/x-news)

Zdaniem szefa polskiego rządu to "kamień milowy" na drodze mocnej obecności polskiego biznesu w USA oraz wzmocnienia obecności amerykańskich przedsiębiorstw w Polsce.

- Ubiegły rok był szczytowym, dobrym momentem w relacjach biznesowych polsko-amerykańskich. Wzrost naszej wymiany handlowej osiągnął rekordowy poziom 13 mld dol., to jest 22 proc. więcej niż w roku poprzednim 2016." - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że na rynku amerykańskim działa dziś ok. 60 polskich przedsiębiorstw, ale, biorąc pod uwagę potencjał polskich firm, to "zdecydowanie za mało".

Prezesem Polskiej Izby Handlowej w USA został Chris Jamroz, amerykański przedsiębiorca polskiego pochodzenia. Jego zdaniem polski rynek jest ważny dla amerykańskich przedsiębiorców.

- Wielu z nich już tutaj jest, np. JP Morgan, GE czy Johnson & Johnson. Polska jest też jednym z najlepszych klientów Boeinga oraz przemysłu zbrojeniowego. Rynek polski jest atrakcyjny dla firm amerykańskich i nie ma takiego przemysłu, w którym nie mogliby wystartować w Polsce – mówi Jamroz.

image

Chris Jamroz, fot. PAP/Tomasz Gzell

- Naszym zadaniem będzie podkreślanie ważności Polski jako sojusznika USA, ale również pomoc w kreowaniu gospodarczego image'u naszego kraju. Będzie to także otwieranie drzwi dla przemysłu polskiego w Stanach. Te drzwi już dla wielu są otwarte i niektórzy przedsiębiorcy z powodzeniem weszli na ten rynek. Mam na myśli firmy z branży modowej czy IT. Polska ma wspaniałych przedsiębiorców, a także znakomitą kadrę akademicką. Mamy więc wszystko co trzeba, brakuje nam tylko koordynacji – uważa nowy szef Polskiej Izby Handlowej.

- Izby handlowe to doskonali partnerzy w rozwoju gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy. Wspaniałym przykładem jest nasza Amerykańska Izba Handlowa w Polsce - stwierdził ambasador Paul W. Jones.

Placówka w Waszyngtonie w założeniach ma współpracować z Amerykańską Izbą Handlową, która w Polsce istnieje od 1990 roku. Pierwszym członkiem Izby został PKO Bank Polski. Będzie wspierał grupę nastolatków z Polski, którzy wygrali polską edycję Olimpiady Kreatywności w ramach idei Destination Imagination. Nagrodą jest udział w Globalnych Finałach w amerykańskim Knoxville w maju. Finansowanie wyjazdu zapewni Fundacja PKO BP, a wsparcie na miejscu - Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie.

Źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka